Vilniaus Pavilnio rajono Džiaugsmo ir Svajos gatvių gyventojų trys bendruomenės toliau prieštarauja Džiaugsmo g. 116 sklype planuojamam RIMI prekybos centrui. Bendruomenių teigimu, ruošdamas naują RIMI prekybos centro projektą vystytojas neatsižvelgė į Vilniaus miesto savivaldybės išsakytas pastabas bei Regioninės Architektūros Tarybos (RAT) rekomendacijas projektui ir pasiūlė sprendinius, kurie kelia didelę grėsmę eismo saugumui. Dėl to gyventojai prieštarauja tokio projekto tvirtinimui, siūlo vystytojui įgyvendinti savivaldybės ir RAT rekomendacijas bei toliau mažinti prekybos centro plotą siekiant, kad sklype užtektų vietos saugiam sunkiojo transporto manevravimui.
Gruodį pavilniečiams viešai pradėjus kelti klausimus dėl su mažaaukščiais gyvenamaisiais namais besiribosiančio 2310 kv. m ploto RIMI prekybos centro, gruodžio 28 d. Vilniaus m. savivaldybė projektui nepritarė ir grąžino korekcijoms.
Bendruomenių teigimu, planuojamas objektas yra per didelis, neatsižvelgiantis į aplinkinį kraštovaizdį, dominuojančią statybą bei sudėtingas sąlygas. Taip pat, gyventojus piktino, kad projekto vystytojai skuba spėti atitikti galimai paskutinius mėnesius galiojantį, 15-os metų senumo Vilniaus bendrąjį planą, nes naujai parengtas Bendrasis planas šiame sklype leistų vos 500 kv. m ploto komercinius objektus. Šiais klausimais pavilniečiai nuolat bendravo ne tik su Lietuvos RIMI bei vystytoju, bet ir motinine „ICA Gruppen“ kompanija Švedijoje, šios šalies ambasada ir kitomis organizacijomis.
[su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]Taip pat skaitykite:
Architektų taryba pritarė pakoreguotam Pavilnio „Rimi“ projektui
[/su_note]
Vasario 11 d. projekto vystytojas visuomenei svarstyti pateikė pakoreguotą projektą, numatantį vos 256 kv. m (arba 11%) mažesnį pastato plotą kuris, Regioninės Architektūros Tarybos (RAT) vertinimu, geriau atsižvelgė į sklypo dydį, reljefą ir urbanistinį-architektūrinį kontekstą. Tačiau RAT pateiktose rekomendacijose teigiama, kad atnaujintame projekte išlieka didelį pavojų eismo saugumui keliantys sprendiniai.
Be to, gyventojų teigimu, vystytojas ignoravo Vilniaus miesto savivaldybės administracijos 2021-01-06 rekomendacijas ir neištaisė nurodytų trūkumų.
„Vyriausiojo miesto architekto skyrius tikisi sulaukti pasiūlymų, kaip pertvarkyti Džiaugsmo gatvės nuo Pergalės gatvės iki Paeglinės gatvės rekonstravimo projekto sprendinius – jie buvo rengti anksčiau nei buvo imta planuoti prekybos paskirties pastatą. Projektuotojai turėtų išnagrinėti galimybę įrengti / perkelti apšviestą, šviesoforu reguliuojamą perėją ties Urbšio gatve, išplatinti Džiaugsmo gatvę įrengiant kairįjį posūkį, kitapus planuojamo prekybos centro (kitoje Džiaugsmo gatvės pusėje) suformuoti pėsčiųjų šaligatvius“, – projektą buvo komentavusi savivaldybė.
Pasak pavilniečių, naujai pateiktuose projektiniuose pasiūlymuose vystytojas nepateikė jokio pasiūlymo dėl Džiaugsmo gatvės rekonstrukcijos šalia planuojamo prekybos centro. Priešingai – atnaujintame projekte pasiūlyta asimetriška įvažiavimo į prekybos centro stovėjimo aikštelę sankryža su J. Urbšio gatve, be šviesoforo ir be pėsčiųjų perėjos sukelia dar didesnius nepatogumus bei daro neigiamą įtaką eismo saugumui. Būtent į tai vystytojo dėmesį atkreipė tiek Vilniaus miesto savivaldybės Vyriausiojo architekto skyrius, tiek Regioninės Architektūros Tarybos.
„Pasitelkus ekspertų rekomendacijas, bendruomenės nariams kelia pagrįstas abejones nauji sprendiniai, kadangi jais neužtikrinamas pėsčiųjų ir automobilių eismo saugumas. Bendruomenė abejoja ar esant tokiam su J. Urbšio gatve asimetriškam įvažiavimui ir rampos sprendimui, sunkusis transportas nesisukios pačioje Džiaugsmo gatvėje, sukeldamas avarines situacijas ir stabdydamas visą automobilių srautą. Tokia pati problema susiklosčiusi Džiaugsmo g. prie prekybos centro IKI, nepaisant to, kad šis yra kartus mažesnis nei projektuojamas RIMI pastatas.
Akivaizdu, kad planuojamas RIMI 2000-2300 kv. m. prekybos centro pastatas yra gerokai per didelis pasirinktam sklypui, dėl to ir atsiranda visos minimos problemos. Iš naujo projekto tikimės maksimalaus atsižvelgimo į galimas rizikas, o logiškas sprendimas galėtų būti didesnė ir saugi erdvė sunkiojo transporto manevravimui pačiame sklype, mažinant parduotuvės plotą“, – komentuoja Naglis Stancikas, Pavilnio gyventojų atstovas.
Nors gyventojai teigiamai įvertino atnaujintame projekte numatytą didesnį kiekį augmenijos bei pastato išplanavimo korekcijas, abejonių jiems kelia vystytojo pažadai „įrengti parkelį gretimame sklype“, kuris vystytojui nepriklauso.
Dėl šių ir kitų priežasčių pavilniečiai dar kartą kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę ir RIMI atstovus prašydami toliau koreguoti ir tobulinti projektą, kad šis atitiktų sostinės ateities viziją ir naujai parengtą Vilniaus Bendrąjį planą.
„Suprantame, kad turime ribotų teisinių instrumentų projektą koreguoti, tačiau esame nusivylę, kad objektas statomas pagal paskutines dienas galiojančius praeities reikalavimus ir visiškai neatitinka pačios RIMI savininkės „ICA Gruppen“ deklaruojamų darnios plėtros bei tvarumo principų. Sveikiname ir mielai priimame RIMI į mūsų bendruomenę bei tikimės, kad šio prekybos tinklo vadovybė vykdydama veiklą vadovausis deklaruojamomis vertybėmis dėl į ateitį, darną ir tvarumą orientuotos plėtros.
Pavilnyje yra daugiau laisvų sklypų, kurie kur kas labiau pritaikyti 2300 kv. m dydžio RIMI parduotuvės atsiradimui ir kuriuose vystomas projektas nedarkytų architektūrinio-urbanistinio konteksto bei neblogintų aplink gyvenančių žmonių gyvenimo kokybės. Vargu ar šioje Pavilnio vietoje, šalia regioninio parko, siauros gatvės ir mažų namų, galėtų darniai atsirasti ir veikti didesnis kaip 500 kv. m ploto objektas“, – sako N. Stancikas.
Reaguodama į atnaujintame projekte likusius esminius trūkumus, pavilniečių bendruomenė šią savaitę inicijavo nuotolinį susitikimą su Vilniaus miesto savivaldybės Infrastruktūros skyriaus atstovais.
Spaudos pranešimas.
1 komentaras. Leave new
Nesipriesinam! Labai laukiam