Paveldosaugininkų pripažinimas – argumentas investuoti į paveldą

Paveldosaugininkų pripažinimas – argumentas investuoti į paveldą

„Dangės krantinės“
„Inreal“ vizual.

Pradėtas nekilnojamojo turto (NT) projekto Klaipėdos senamiestyje „Dangės krantinės“ autentiškumo vertinimas – dar 2014 metais Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) ir Kultūros paveldo departamento (KPD) pasirašyto susitarimo, skirto darniai kultūros paveldo plėtrai ir aktyvesniam naudojimui, rezultatas.

KPD pozicija – iš paveldo kontroliuotojo tapti proaktyviu paveldo vystytoju, plėsti tiek paveldo sampratos, tiek ir paveldosaugininkų kompetencijos ribas, kad jų prioritetu taptų paveldo saugojimas naudojant, o įprastai sunkios derybos su paveldosaugininkais virstų dialogu, konsultacijomis ir pagalba. NT plėtotojų ir paveldosaugininkų susitarimas – ir yra mėginimas pakeisti konservatyvų požiūrį į autentiškumo išsaugojimą ir parodyti, kad istorinis paveldas ne tik netrukdo darniai plėtrai, tačiau vienas kitą papildo ir didina nekilnojamojo turto rinkos vertę bei verslo galimybes.

Abiejų institucijų pasirinktas bendras instrumentas – autentiškumo vertinimas, skirtas suderinti verslo ir valstybės bei visuomenės interesus kuriant pridėtinę nekilnojamojo turto (NT) projekto vertę bei kultūrą.

Viliamasi, kad autentiškumo vertinimas galėtų paskatinti NT plėtotojus investuoti į šalies kultūros paveldo objektus, sykiu didinti paveldosaugos objektų vertę. KPD ir LNTPA projekte autentiškumo vertinimo metodas pagrįstas pasauliniu mastu paveldosaugoje įsitvirtinančia gerąja praktika, būtent, UNESCO Pasaulinio paveldo komiteto kultūros paveldo objekto vertinimo principais. Šie principai tvirtina, kad kultūros paveldo objekto vertės sudėtinė dalis yra apie šį objektą susitelkusios bendruomenės vertinimas. Kitaip tariant, kultūros paveldas turi būti saugomas ir puoselėjamas įvairiais būdais, tarp jų ir kryptingomis autentiškąsias vertingąsias savybes išsaugančiomis investicijomis.

d_varnaite_250
Diana Varnaitė
(SA.lt nuotr.)

Pasak KPD direktorės Dianos Varnaitės, valstybės pagalba ir konsultacijos verslui šioje srityje yra reikalingos ir laukiamos, taigi drauge su NT plėtotojais parengtas projektas, orientuotas į kultūros ir pilietinio tapatumo kūrimą per tvarios, autentiškos vertės išlaikymą plėtojamuose NT objektuose, sulaukė NT plėtotojų palaikymo.

„Bet koks paveldas įgyja didesnę vertę, kai juo galima naudotis, aplankyti, pamatyti. Gyvai pasakojama istorija suteikia kitą veidą miestui, todėl labai svarbu, kad dabar galiojančios aiškios taisyklės leidžia sutvarkyti ir gyvam naudojimui pritaikyti daugiau pastatų. Tą leidžia padaryti pasikeitęs KPD požiūris – jeigu anksčiau KPD labiau rūpinosi saugojimu, dabar, nustačius aiškias taisykles, daugiau dėmesio teikiama konsultavimui ir sprendimų paieškai“, – komentavo LNTPA direktorius Mindaugas Statulevičius.

NT projekto „Dangės krantinės“ autentiškumo vertinimą planuojama užbaigti šiemet.

Temos: Dangės krantinės, KPD, LNTPA, Paveldo išsaugojimas
Susiję straipsniai
Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.