Top Baneris

Pasitarimų kambarių tendencijos šiuolaikiniame biure: nuo dalykinių iki kviečiančių „pasileisti plaukus“

2022 vasario 1 d.
talent garden
„NARBUTAS Lietuva“ nuotr.

Nors pastaruoju metu požiūris į darbą ir darbovietę smarkiai keičiasi, visgi poreikis dirbti komandoje, susitikti su žmonėmis išliko ir net įgavo naujo aktualumo. Nes jei individualias užduotis galime ir toliau atlikti namuose, tai į biurus sugrįžtame bendradarbiauti: tartis ir priimti sprendimų, susitikti su partneriais, klientais ar įgyvendinti komandinių užduočių.

Apie biuruose vis aktualesnius pasitarimų kambarius ir naujausias jų įrengimo tendencijas pasakoja Elzė Trinkūnaitė, biuro baldų prekybos įmonės „NARBUTAS Lietuva“ dizainerė.

Moderni klasika ar kūrybą išlaisvinantis žaismingumas? 

Kaip atrodys jūsų biuras, priklauso nuo daugybės veiksnių. Tarp jų – fizinės biuro galimybės, įmonės veiklos specifika ir įvaizdis, susitikimų kambariams keliami tikslai, įmonės darbo kultūra – net dirbančiųjų amžiaus vidurkis. „Ir nors yra įvairių tarpinių variantų, visgi pastaruoju metu biuruose dominuoja dvi pasitarimų erdvių kryptys, iš kurių vienose labiau orientuojamasi į moderniai interpretuotą susirinkimų salių klasiką – dalykinę, reprezentacinę funkciją atliekančią erdvę, o kitose kuriama laundžą ar žaidimų kambarius primenanti aplinka, kurios tikslas – didinti komfortą, skatinti atsipalaidavimą ir kūrybiškumą“, – ryškiausias pasitarimų kambarių tendencijas išskyrė E. Trinkūnaitė.

O yra įmonių, kurios įsirengia abiejų tipų pasitarimų erdves, mat aktualu ir dalykiniai susitikimai su svečiais iš išorės, ir juntamas laisvesnę, komfortiškesnę atmosferą kuriančių patalpų, skirtų vidiniams kolektyvo susirinkimams, pasitarimams ar darbui komandose, poreikis.

Pastebima, jog sulig daliniu sugrįžimu į biurus, kuomet per savaitę 1–2 dienas tebedirbama iš namų, susirinkimams skirtos erdvės tapo itin paklausios ir jų pradėjo trūkti, mat į biurus ateinama susitikti su klientais, komandinių užduočių arba jei reikia kokybiškos įrangos nuotoliniams susitikimams.

Kai tikslas – stimuliuoti kūrybingumą

Kūrybiškumas, nestandartiniai galvojimo būdai būdingesni vaikams, todėl ir įmonėse, kuriose reikia nuolat generuoti idėjas, stengiamasi sukurti į vaikystę nukeliančią aplinką. Dažnam „įlipti į vaikiškus batus“ padeda tiesiog kūno padėties pakeitimas, pavyzdžiui, sėdėjimas ant žemesnių baldų, sėdmaišių, kilimo, arba, priešingai, galimybė pasilypėti kur aukščiau ar pasisupti, pasimėgauti nesvarumo būsena, kuri primena karstynes po medžius ar kabėjimą kieme ant skersinio.

Todėl į kūrybiškumo skatinimą orientuotuose pasitarimų kambariuose išpopuliarėjo įvairūs neformalūs sėdėjimo būdai, tarp kurių – daugiau pajudėti leidžiantys balansiniai kamuoliai ir kėdės, komfortiškai įsitaisyti leidžiantys pufai ar minkštasuoliai, supynės, kurios gali suteikti ne tik skrydžio pojūtį, bet ir tapti biuro interjero akcentu.

„Vienas įdomesnių ir itin funkcionalių sprendimų – auditoriniai laiptai, ant kurių gali vykti viso kolektyvo susirinkimas ar susitikimai mažesnėmis grupėmis, mokymai ar breinstormai. Auditoriniai laiptai – itin praktiškas pasirinkimas ir biuro išplanavimo atžvilgiu, mat jų nebūtina izoliuoti sienomis, jie tampa ne tik interjero akcentu, bet ir leidžia panaudoti netipines, sunkiau „įdarbinamas“ erdves. Laiptai sutalpina daugiau žmonių, mat erdvė išnaudojama ir į aukštį“, – sakė „NARBUTAS Lietuva“ dizainerė.

Elzė Trinkūnaitė
Elzė Trinkūnaitė

Auditoriniai laiptai funkcionalūs patys savaime, baldai jiems – nebūtini. Visgi pakopas galima paįvairinti papildomo komforto ir žaismingumo suteiksiančiomis detalėmis: pagalvėlėmis ar pufais, ant laiptų gali būti įkurdintas ir vienas kitas kavos stalelis.   

„Ant grindų įsikurti kviečiančių erdvių priešingybė – įrengiami aukštesni nei įprasta stalai ir kėdės, kiek primenantys barą. Per susirinkimus ar komandoje atliekamas užduotis kolegos tarpusavyje kalbasi, tariasi, o kalbėjimą lydi ekspresyvesnė kūno kalba nei, pavyzdžiui, skaitant ar rašant. Todėl aukštesnių stalų pasirinkimas, prie kurių sėdima kitaip ar galima tiesiog stovėti, leidžia žmonėms labiau atsiverti ir labiau įsitraukti. Stalai gali būti fiksuoto arba reguliuojamo aukščio, su pritaikytomis fiksuoto ar taip pat reguliuojamo aukščio kėdėmis“, – galimus darbo erdvės variantus vardijo E. Trinkūnaitė.

pastatas

Svarbiausios architektūros, interjero ir paveldo naujienos – nepraleiskite!

Sprendimai nedidelėms erdvėms

Pasitarimų erdvės įrengiamos iš dalies ar visiškai izoliuotose patalpose. Dažnas pasirinkimas mažesniuose biuruose – stiklinėmis pertvaromis atskirti kambariai, kurie išsaugo erdvės vientisumą. Esant vizualinio barjero poreikiui, stiklinės pertvaros gali būti aprūpintos žaliuzėmis ar medžiaginėmis užuolaidomis. „Vienas įdomesnių erdvių atskyrimo būdų – perforuotos, ažūrą primenančios metalo konstrukcijos“, – sakė E. Trinkūnaitė.

Mažesniuose atviro tipo biuruose dažnai pasirenkama alternatyva – mobilieji susitikimų kambariai, kurie gali būti suformuojami vos per kelias minutes. Tiesa, šiuo tikslu reikėtų apsirūpinti specialiomis erdvėms perskirti skirtomis sienelėmis ar šią funkciją turinčiais baldais, pavyzdžiui, kėdės ar nedideli minkštasuoliai gali būti su paaukštintais ir erdvę aplinkui tarsi apgaubiančiais atlošais. Idealu, jei tokios sienelės ir baldai pasižymi akustine funkcija ir slopina susitikimo garsus nuo kitų biuro erdvių. 

Biure – tik funkcionalus dekoras

Norimai atmosferai kurti pasitelkiamas ir biuro dekoras – nuo originalių sienų apipavidalinimo sprendimų iki jaukumą kuriančių, namus ar buvimą gamtoje primenančių detalių. Mat po darbo iš namų ar sodybų ir biuruose ilgimasi paprastumo, patogumo, jaukumo ir žalumos. Pavyzdžiui, poreikis gamtai gali būti perteikiamas pasitelkus biofilinį dizainą – biuruose atsiranda daugiau žalumos, jei yra galimybė – gyvų augalų, jei ne, patalpas galima išmoningai dekoruoti natūraliais stabilizuotais augalais. Namų jaukumas kuriamas pasitelkiant tekstilę – biuruose daugėja minkštų baldų, kilimų, užuolaidų ir kitų  medžiaginių paviršių. Įrengiamas ne biurams, o namams būdingesnis jaukus, šiltas apšvietimas.

„Tiesa, dekoro vien dėl dekoro biuruose vengiama, o prioritetas teikiamas funkcionaliems ir sykiu estetiškiems daiktams. Manau, tai ir yra gero šiuolaikinio dizaino tikslas, – pabrėžė E. Trinkūnaitė. – Pavyzdžiui, pastaruoju metu didelis dėmesys skiriamas akustikai, todėl biuruose atsiranda vis daugiau akustinėmis savybėmis pasižyminčių elementų – baldų detalių ir pertvarų, akustinių paveikslų bei kabamųjų, stilizuotus tradicinius sodus kiek primenančių veltinio papuošimų, kilimų ar net šviestuvų tekstiliniais gaubtais. Visi šie elementai padeda ne tik sukurti patogią, jaukią erdvę, įvesti norimų spalvų ir taip pagyvinti aplinką, bet ir suvaldyti aidą“.

Biurams ieškoma originalaus ir intelektualaus dekoro, todėl apipavidalinti erdves kviečiami gatvės menininkai ar bendradarbiaujama su muziejais, kurie tiekia aukštos kokybės paveikslų kopijas, o jų ekspozicijos gali būti nuolat atnaujinamos.

Kai tikslas – dalykinis susitikimas

Šalia kūrybiškumą skatinančių ir atpalaiduojančią namų atmosferą kuriančių patalpų aktualūs išlieka ir dalykiniams susitikimams skirti pasitarimų kambariai. Jų tikslas – reprezentacija, o tarp aplinkai komunikuoti dažniausiai pasirenkamų vertybių – patikimumas, lyderystė, ekspertiškumas.

Tradiciškesnių veiklos šakų ar vertybių įmonės savo reprezentacinėms erdvėms apipavidalinti dažniausiai pasirenka klasikinius moderniai interpretuotus interjerus, kuriais siekiama pabrėžti įmonės brandą ir patikimumą, tikslą gyvuoti ilgus metus. Šiam įvaizdžiui stiprinti dažniausiai pasirenkamos natūralios spalvos ir medžiagos: oda, akmuo, metalas, natūrali faneruotė.

Dalykinės pasitarimų erdvės dažniausiai būna uždaros, tačiau populiarėjanti tendencija – pasitarimų erdvės įrengiamos vadovo kabinete, kaip suformuota atskira zona. Žinoma, tokia pasitarimų vieta dažniausiai bus naudojama vadovo poreikiams atliepti. 

Dalykinių susitikimų erdvėse bene įdomiausiu dizaino akcentu tampa kėdės, mat didelis dėmesys skiriamas ne tik jų kokybei bei komfortui, bet ir išvaizdai. Dažnai pasirenkamos kiek stambesnės ir platesnės, minkštesnės kėdės, būtinai – su patogiai, saugiai įsitaisyti leidžiančiais porankiais.

Nors būtent dalykiniai pasitarimų kambariai yra senųjų posėdžių salių palikuonys, kur stalui teikiama didelė svarba, visgi ir juose vis dažniau atsisakoma stačiakampio stalo su kėdėmis aplink – šį tipinį apstatymą keičia minkšti ar paminkštinti baldai, tad šiuolaikiniuose dalykiniuose pasitarimų kambariuose galima rasti fotelių ar sofų, kartais – net impozantiškų, tampančių visos erdvės akcentu. Populiariausi oficialių susitikimų stalai – apvalūs, mat užima mažiau vietos ir sutalpina daugiau žmonių. Apskritu stalu akcentuojamas bendradarbiavimo bei lygiavertiškumo principas.

4 ingredientai, be kurių pasitarimų erdvė nefunkcionuos

14 Tomas Jasiulis VMG ©Norbert Tukaj 0160 1920x1281 1

1. Kokią pasitarimų erdvę beįsirengtumėte, ji neveiks be šiuolaikinių sprendimų, tarp kurių – gera vaizdo ir garso įranga bei jai reikalinga patogiai ir estetiškai išvedžiota elektra. Mat susirinkimuose būtina užsitikrinti kokybišką komunikaciją tarp gyvai ir nuotoliniu būdu dalyvaujančių žmonių.

Kištukiniai lizdai, USB ir kitos bevielės jungtys gali būti tvarkingai įmontuojamos į baldus – patogiai išvedžiotos pasitarimų staluose ar panardintos į minkštus baldus. O jei darbuojamasi tokiose erdvėse, kuriose nėra nei kėdžių, nei stalų, galima riktis laisvai pastatomus įrenginiams įkrauti skirtus sprendimus. 

Sorainen Narbutas LIetuva 1 1920x1282 1

2. Perteikti idėją ir padėti geriau vieniems kitus suprasti padeda vaizdas. Todėl laisvai pastatomos ar pakabinamos rašymo lentos – vienas iš privalomų pasitarimų kambarių atributų, o kūrybiniai susirinkimai ar breinstormai be jų neįsivaizduojami visiškai.  

Yara Narbutas Lietuva 8 1920x1282 1

3. Už elektrą ar rašymo lentą ne mažiau svarbu fizinis komfortas, tad jei esate įsitaisę ant kilimo, pasirūpinkite ir patogiomis pagalvėlėmis, pufais ar atramomis nugarai. O jei patalpoje išlieka kėdės ar minkšti baldai, jie turi būti išties patogūs. Nes juk įvaizdis ir komunikuojamos vertybės neatsiejamos nuo to, kaip darbuotojas ar svečias jaučiasi įsitaisęs kėdėje.   

VMG Narbutas Lietuva 5 1920x1281 1

4. Akustinis komfortas, o tiksliau – kuo tylesni biurai taip pat yra vienas aktualiausių mūsų dienų poreikių nepriklausomai nuo patalpų dizaino. Mat dirbdami iš namų bent dalis žmonių įprato prie susikaupti padedančių, produktyvumą didinančių tylesnių erdvių, todėl nebenori dirbti patalpose, kuriose – dar ir aktyviai diskutuojama.

Atskirti pasitarimų kambariuose vykstantį veiksmą nuo likusio biuro pasitelkiami akustiniai sprendimai, tarp kurių – akustinės sienų ar nuo lubų nuleidžiamos panelės, taip pat garsus sugeria kilimai ir storesnės tekstilinės užuolaidos, minkšti baldai. Akustinių sprendimų, sukuriančių fiziologinį ir psichologinį komfortą – nuo baldų iki gracingų dekoro elementų, kurie gali būti pritaikyti ir dalykiniuose, ir kūrybiškumą skatinančiuose kambariuose ar įrengti visame biure. Kad jame dirbti būtų malonu.

Straipsnyje naudotos ,,Narbutas Lietuva“ projektų nuotraukos.

Fotografai: Norbert Tukaj, Leonas Garbačauskas, Vaidotas Darulis, Evaldas Lasys, Tomas Petreikis

narbutas logo

 

handshake PARTNERIO TURINYS

Komentarai