Top Baneris

Pasiruošta pradėti Žiežmarių sinagogos tvarkybos darbus

2016 gegužės 19 d.
wikipedia.org nuotr.
wikipedia.org nuotr.

Įspūdingas istorinis paminklas – medinė Žiežmarių sinagoga – Kaišiadorių rajono savivaldybės ir Kultūros paveldo departamento pastangomis prikeliama naujam gyvenimui. Gegužės 19-ąją, 17 val. Žiežmarių sinagogos prieigose pažymėta simbolinė tvarkybos projekto darbų pradžia.

Kultūros ministerija Žiežmarių sinagogos tvarkybos darbams skyrė 85 tūkst. eurų. Už skirtąsias lėšas bus atlikti stogo ir fasadų tvarkybos darbai, archeologiniai tyrimai. Kaišiadorių rajono savivaldybė prie šių darbų įgyvendinimo prisidės 24,84 tūkst. eurų.

Pagal VĮ „Lietuvos paminklai“ parengtą sinagogos tvarkybos projektą planuojama, jog Žiežmarių sinagogos rekonstrukcija kainuos apie 693 tūkst. eurų. Šiuo metu ieškoma galimybių rasti kitų finansavimo šaltinių būtiniems rekonstrukcijos darbams atlikti.

Kaišiadorių rajono savivaldybės taryba 2015 metų liepos 30 d. vykusiame posėdyje pritarė panaudos sutarties dėl buvusios Žiežmarių sinagogos perėmimo ir naudojimo savivaldybės reikmėms sudarymui. Sutartis sudaryta 99 metų laikotarpiui.

Buvusios sinagogos pastatą siekiama išsaugoti ateities kartoms: jį ketinama pritaikyti gyventojų švietimo ir kultūros poreikiams, viešiesiems turizmo poreikiams bei kitai visuomeninei veiklai. Žiežmariuose esanti medinė žydų sinagoga – unikalus ir išskirtinis kultūros paminklas, įtrauktas į Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registrą. Visoje Lietuvoje išlikusių medinių sinagogų yra vos 14.

„Lietuvos žydų bendruomenė sutinka perduoti sinagogą naudoti savivaldybės reikmėms, nes žydų bendruomenė Žiežmariuose nėra išlikusi, ir kaip maldos namai sinagoga nebus naudojama. Todėl ši sinagoga galėtų būtų puikiai naudojama Kaišiadorių rajono kultūriniams poreikiams, kartu tai būtų ir vieta, įamžinanti ir šio regiono žydų bendruomenės atminimą“, – sakė Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.

Fainos Kukliansky nuomone, sutvarkius šią sinagogą ir ją pritaikius turizmo poreikiams, dėl čia apsilankančių turistų atgytų regionas, mat sinagoga įtraukta į Europos žydų kultūros kelią. Net ir šiuo metu esant nesutvarkytai sinagogai ir aplinkai aplink ją, objektas sulaukia gausaus susidomėjimo tarp žydų turistų, vykstančių iš Vilniaus į Kauną. Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky teigė, jog žydų bendruomenė taip pat kiek galės, tiek prisidės prie vidaus įrengimo ir sutvarkymo darbų.

„Sutvarkyta sinagoga ne tiktai galėtų pritraukti daugiau turistų, lankytojų, joje galėtų vykti kultūriniai ir edukaciniai renginiai, tačiau taip pat ji galėtų pritraukti ir daugiau investicijų į patį rajoną bei taip būtų pagerbtas didelį indėlį į rajono gyvenimą ir architektūrą įnešusios kažkada buvusios gausios žydų bendruomenės atminimas ir kultūrinis palikimas. Pastatas taip pat galėtų būti pritaikytas vietos bendruomenės poreikiams bei Žiežmarių kultūros centro veiklai. Sudaryta ir jau kurį laiką veikianti darbo grupė, kuri spręs, kaip galima geriausiai panaudoti rekonstruotą pastatą“, – sakė Kaišiadorių rajono savivaldybės meras Vytenis Tomkus.

Komentarai