PAROC plečia atliekų perdirbimą

PAROC plečia atliekų perdirbimą

paroc
Bendrovės nuotr.

Siekdama perdirbti arba atiduoti perdirbimui visas akmens vatos atliekas izoliacinių sprendimų kompanija „Paroc“ parengė ir pradėjo vykdyti žiedinės ekonomikos principais pagrįstą 5 veiksmų planą savo gamyklose.

Jau 40 metų „Paroc“ taiko technologiją, kuri leidžia vatos gaminių atliekas susmulkinti ir perdirbti į birią vatą. Supakuota į maišus biri vata tiekiama statytojams, kaip puiki statybinė izoliacija perdangų, palėpių ar grindų šiltinimui. Birios vatos gamybai naudojamos ne tik gamybinės atraižos, bet ir per ilgai sandėliuoti, apgadinti ar brokuoti akmens vatos gaminiai. Per metus visos „Paroc“ gamyklos į birią vatą perdirba apie 26.000 tonų perteklinės ir žemesnės kokybės gaminių. Atliekų perdirbimas į birią vatą yra pirmoji „Paroc“ 5 veiksmų plano priemonė.

Antra priemonė – naudojimui netinkamų gaminių perdirbimas į žaliavą. Nekokybiški ar pertekliniai akmens vatos gaminiai gali būti susmulkinami ir panaudojami kaip žaliava naujų akmens vatos gaminių gamybai.

Tokiu būdu perdirbant akmens vatos gaminius nebereikia lydyti akmenų, nereikia kitų sudėtingų gamybos procesų. Tai yra energiškai efektyvus ir tvarus akmens vatos perdirbimo būdas. Kasmet „Paroc“ gamyklose į akmens vatos žaliavą perdirbama virš 35.000 tonų perteklinės produkcijos.

REWOOL sistema

Trečioji „Paroc“ atliekų perdirbimo plano priemonė – atliekų surinkimo sistema REWOOL, kuri Švedijoje jau veikia daugiau kaip 20 m. Kai 1996 m. ji buvo pradėta taikyti, REWOOL sistemos idėja buvo paprasta: klientas supakuoja po statybų likusius akmens vatos gaminių likučius ir atveža juos atgal į gamyklą arba pasamdo vežėją juos atvežti. Tada gamykla perdirba likučius į birią vatą arba į žaliavą akmens vatos gaminiams. Pernai REWOOL sistema buvo pradėta taikyti Suomijoje, kur akmens vatos likučiai perdirbami bendradarbiaujant su 2 įmonėmis.

Šiandien pagal REWOOL sistemą iš akmens vatos atliekų galima pagaminti ir specialius briketus. Atliekų perdirbimas į briketus yra ketvirtoji „Paroc“ plano priemonė.

paroc

Gaminant akmens vatą ne tik gaunamas tam tikras jos perteklius, bet ir susidaro kitų gamybinių atliekų, kurios netinka žaliavai arba biriai vatai gaminti. Tačiau didžiąją tokių atliekų dalį galima perdirbti į briketus.

Kas tai per briketai? Juos sudaro įvairiuose gamybos etapuose bei integruotuose oro valymo procesuose susidarančios atliekos. Tokios atliekos supresuojamos kartu su betonu ir skalda į briketus.

Pagamintas briketas šiek tiek primena alaus skardinę. Pusę jos turinio sudaro gamykloje susidariusios atliekos, kitą pusę – perdirbtos medžiagos iš kitų šaltinių. Tokius briketus galima naudoti kaip žaliavą gaminant naujus PAROC akmens vatos gaminius. Per metus briketų gamybai yra panaudojama net 69.000 tonų „Paroc“ gamyklų atliekų.

Geležies atskyrimas

Penktoji efektyvaus, žiedinės ekonomikos principais paremto „Paroc“ atliekų perdirbimo plano priemonė yra geležies atskyrimas iš akmens skaldos lydalo, susidarančio žemakrosnėse. Gaminant akmens vatą, pirmiausia išlydomi akmenys ir briketai. Šiame etape susidaro geležis, kuri reguliariai pašalinama iš žemakrosnės. Pašalinus žemakrosnėje nusėdusią geležį, lieka lydalas, turintis nedidelį geležies kiekį. Iš šio lydalo gaminama akmens vata, o iš susidariusių lydalo atliekų yra atskiriama geležis. Likęs lydalas gražinamas į žemakrosnę iš kurio ir vėl gaminama akmens vata. 

Atskirta geležis yra perduodama perdirbti kitoms įmonėms.  

Geležies atskyrimo ir išgavimas priemonė yra taikoma visose „Paroc“ gamyklose.

Kaip „Owens Corning“ grupės narė, įmonė „Paroc“ yra įsipareigojusi nuo 2030 m. perdirbti pati arba atiduoti perdirbimui visas gamyklos atliekas. Vilniaus „Paroc“ gamykla nulinį į sąvartynus išmetamų atliekų tikslą pasiekė jau 2020 m.

Apie „Owens Corning“

„Owens Corning“ – pasaulinė statybai ir pramonei skirtų medžiagų rinkos lyderė. Bendrovė vysto tris verslo veiklos sritis, sutelktas į plataus asortimento izoliacijos, stogo dangų ir stiklo pluošto kompozitų gamybą bei plėtrą. Pasitelkusi 19 000 talentingų darbuotojų 33 šalyse, „Owens Corning“ siūlo inovatyvius gaminius ir tvarius sprendimus, orientuotus į energijos vartojimo efektyvumą, gaminių saugumą, atsinaujinančius energijos šaltinius, ilgalaikę infrastruktūrą ir darbo efektyvumą. Šie sprendimai sukuria esminį išskirtinumą kompanijos klientams ir prisideda prie geresnio pasaulio kūrimo. Pagrindinė „Owens Corning“ būstinė įsikūrusi Toledo mieste (Ohajo valstija, JAV). 2020 m. bendrovės apyvarta sudarė 7,1 mlrd. JAV dolerių. 1938 m. įsteigta bendrovė jau 66 metus iš eilės įtraukiama į stambiausių įmonių sąrašą „Fortune 500®“. Daugiau informacijos rasite apsilankę svetainėje adresu www.owenscorning.com

Temos: PAROC, perdirbimas, rewool, Žiedinė ekonomika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai