Top Baneris

Pardavėjų reklamą būsto pirkėjai turėtų įvertinti kritiškai

2016 sausio 26 d.
Pasidalykite straipsniu

„Naujas ir modernus butas mažaaukštės statybos name – puikus pasirinkimas tiems, kurie vertina privatumą ir ramybę“ – nesibaigia nekilnojamojo turto plėtotojų vilionės. Ir vis dar atsiranda pirkėjų, kurie nekreipia dėmesio į Aplinkos ministerijos, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos įspėjimus dėl verslininkų gudravimo, kai statomas vieno ar dviejų butų namas „stebuklingai“ virsta daugiabučiu, ir dėl to įklimpsta į dideles problemas. Apie tai ne kartą rašė ir „Statyba ir architektūra“.

Pastaruoju metu reklamos skelbia apie butų pardavimą keliuose Vilniaus apylinkėse statomuose namuose, kurie, pagal išduotus leidimus, turėtų būti vienbučiai arba dvibučiai. Bet nereikia būti specialistu, kad, susipažinęs su statinio projektu, nuspėtum statytojo užmačią iš vieno ar dviejų butų namo padaryti daugiabutį.

Projektuotojai, vykdydami tokių statytojų užsakymus, pasistengia numatyti viską, kad nesunkiai būtų įgyvendintas galimai didžiausio pelno planas. Galiojantys teisės aktai neriboja butų dydžio ir tam tikrų patalpų skaičiaus. Todėl projektuojami du didelio ploto per du ar tris aukštus butai, kurių patalpų išdėstymas funkciniu požiūriu atitinka kelių atskirų butų struktūrą.

Tokių namų statytojai formaliai laikosi reikalavimo, kad statinys turi būti statomas ir pastatytas pagal statinio projektą, kuriam įgyvendinti išduotas statybą leidžiantis dokumentas. Tik statyba, pažeidžiant esminius statinio projekto sprendinius (nustatančius statinio vietą sklype, statinio ar jo dalių paskirtį, statinio laikančiąsias konstrukcijas ir jų išdėstymą, statinio išorės matmenis (aukštį, ilgį, plotį ir pan.) ir įgyvendinančius specialiuosius saugomos teritorijos tvarkymo ir apsaugos reikalavimus ir (ar) specialiuosius paveldosaugos reikalavimus), laikytina savavališka su visomis su tuo susijusiomis pasekmėmis. Jeigu ir keičiamas nelaikančių vidinių sienų (pertvarų) išdėstymas, tai nėra esminių statinio projekto sprendinių pažeidimas. Pakanka atitinkamai pakeisti statinio projektą ir statytojui gali būti skirta bauda už statinio statybą pažeidžiant statinio projekto sprendinius.

Namo patalpų suskirstymas į butų patalpoms analogiškas grupes nereiškia, kad namas yra daugiabutis. Šiuo atveju tos patalpų grupės negali būti registruojamos atskirais butais suprojektuotame ir pastatytame 1 buto name (2 butų name teisiškai registruojami tik 2 butai). Pirkėjai, susigundę įsigyti patalpas tokiame name, įsigyja namo (buto) dalį, bet ne konkretų butą, – ir tampa namo (buto) bendraturčiais. Jie negalės laisvai disponuoti (įkeisti, išnuomoti, parduoti) savo turtu ir net remontuoti be bendraturčių sutikimo.

Be to, skiriasi dvibučių ir daugiabučių namų garso izoliaciją bei priešgaisrinę saugą užtikrinantys sprendiniai. Apgyvendinus tokį „vienbutį“ ar „dvibutį“ namą, neišvengiamai kils problemų dėl vaikų žaidimų aikštelių, kitos daugiabučiams privalomos infrastruktūros, kaip ir pasekmėmis panašiu atveju, kai nekilnojamojo turto plėtotojai įsiūlo negyvenamosios paskirties patalpas, pažadėdami jas „paversti“ butais.

Tokį būstą įsigijęs asmuo dar gali sulaukti ir baudos už patalpų naudojimą ne pagal paskirtį. Ir tai dar ne visos patiklių pirkėjų laukiančios problemos, kurių valstybės institucijos išspręsti nepadės.

Užkirsti kelią nekilnojamojo turto plėtotojų piktnaudžiavimui dar projektavimo stadijoje Aplinkos ministerija siekia griežtindama vienbučių ir dvibučių namų statybos reglamentavimą – šia kryptimi tobulinamos teritorijų planavimo normos ir statybos techniniai reglamentai. Jau nustatytos privalomos automobilių stovėjimo vietų normos priklausomai nuo namo naudingojo ploto, maksimalus sklypo užstatymo intensyvumas ir tankis. Sudaryta speciali darbo grupė ieško dar efektyvesnių būdų šiam reiškiniui sustabdyti. Svarstomos teisinės galimybės nustatyti vienbučių ir dvibučių namų maksimalius parametrus, kuriuos viršijant reikėtų gauti gretimų sklypų savininkų sutikimus ir kt.

„Apie pastebėtą klaidinančią reklamą, kai statomo ar pastatyto pastato paskirtis neatitinka statybos leidime nurodytos paskirties, informuojame Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą, kuri pagal kompetenciją gali taikyti administracinio poveikio priemones. Tačiau veiksmingiausiu ginklu prieš nesąžiningus verslininkus turėtų tapti pirkėjų budrumas ir sąmoningumas. Nesant tokio nekilnojamojo turto paklausos, būsto rinka pati savaime apsivalytų“, – sakė Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos viršininkė Laura Nalivaikienė.

 


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video