Pavadinimas: Medinio stogo restoranas-paviljonas Vieta: Čengdu, Kinija Architektai: „BEHIVE Architects” Interjero dizainas: „HDC“ Konstruktoriai: „SADI” Plotas: 600 m2 Metai: 2022 Nuotraukos: „xf-photography", Shangru Chen
Renkantis medines konstrukcijas retas pagalvoja apie paramatrinės, šiuolaikinės architektūros estetiką, veikiau mintys krypsta taisyklingų geometrinių tūrių vizijos link. Tačiau ir su medžiu yra įmanoma kurti plastiškas, organines formas, suteikti pastatui natūralaus įvaizdžio ir netikėtos dinamikos. Kuriant pastato koincepciją, svarbu nepamiršti vieno svarbaus elemento – stogas taip pat gali pasitarnauti ne tik funkciškai, bet ir suteikti dizainui visiškai kitokį įvaizdį, tapti penktuoju fasadu arba pagrindiniu akcentu. Tokią koncepciją pristatė Kinijos didmiestyje įsikūręs nedidelis restoranėlis, išsiskiriantis savo unikaliu „BEHIVE Architects“ kurtu dizainu.
Kontrastas ir ryšys su kontekstu
Pastatas išsidėstęs pačiame Čengdu centre, tarp modernių dangoraižių ir judrios gatvės, tarsi nedidelė trumpalaikio poilsio vieta miesto šurmulyje. Šis restoranas, tai 20 paslaugas teikiančių objektų, įsikūrusių pagrindiniame, 2 kilometrus besitęsiančiame bulvare, dalis. Architektūros studijos „BEHIVE Architects“ tiklas buvo sukurti jaukią vietą, kuri taptų gamtos ramybę primenančiu lopinėliu šiuolaikinėje erdvėje. „Dirbdami su medžiagomis ir tektonika, kuri suteikia gamtos pojūtį, stengiamės sukurti atpalaiduojančią ir prieinamą aplinką“, – sako „BEHIVE“ architektai.
Medžiagiškumas ir tūris kartu pradeda kurti pokalbį tarp liaudiškos, tradicinės architektūros ir modernistinio, šiuolaikinio miestovaizdžio. Rytų fasadas atvaizduoja tradicinį Sičuano regiono šlaitinio stogo kontūrą, o vakarų fasade matomas santūrus šiuolaikinių formų stačiakampio kontūras. Dialogas tarp seno ir naujo ryškiausiai matomas lanksčioje stogo formoje, kurioje yra posūkis nuo vieno iki kito fasado. Stogo formos dinamika virsta alegorija į architektūros pokyčių kelią. Architektų sumanyme slypi noras suteikti šiam pokyčiui, o tuo pačiu ir šiai konstrukcijai lengvumo ir judėjimo, todėl ir pats stogas atrodo tarsi švelniai nusileidusio paukščio išskleisti sparnai.
Lanksčios medienos galimybės
Iš pirmo žvilgsnio sudėtinga įsivaizduoti medį, kaip plastišką dizainą kuriančią medžiagą, tačiau pasitelkus parametrinę architektūrą galima sukurti netikėčiausius rezultatus. Konstrukcinę pastato struktūrą sudaro plieninės kolonos ir medinis stogas, iš interjero į eksterjerą pereinančios laminuotos medienos sijos pritaikytos išlenktam stogui, kur buvo panaudotas įstrižinis sijų tinklas. Ištisinė struktūra apjungia lauko ir vidaus erdves. Siekiant užtikrinti konstrukcijos stabilumą, kolonos sujungtos su pagrindiniais kryžminio tinklo susikirtimo taškais, dėl ko antrajame aukšte atsirado medžio šakas primenančios struktūros. Didžiausiu projektavimo iššūkiu tapo konsolės įrengimas, dėl ko buvo įrengtos papildomos keturios pasvirusios stogo apkrovą laikančios kolonos. Pro pietinį fasadą atsiveria vaizdas per platų įstiklintą plotą, o iš lauko pusės neliko papildomų atramų, kas suteikia stogui „lengvumo“ įvaizdį.
Architektų užmojai siekė atverti pastatą, sukurti permatomumo įspūdį ir išryškintį panaudotas medžio konstrukcijas bei apdailą. Interjero-eksterjero ryšys sustiprinamas būtent per medienos struktūrą, kuri „banguoja“ išilgai pietinio ir šiaurinio fasadų. Esant vakariniam apšvietimui, praeiviai gali stebėti šios vidinės struktūros „judėjimą“. Stogo apdailai parinktos aliuminio plokštės suteikia papildomo dinamiškumo dėl saulės šviesos atspindžių. Tokia apdaila veikia kaip šiuolaikinės, „šaltos“ architektūros, kurią galime pastebėti vietos kontekste, apvalkalas. „BEHIVE Architects“, panaudodami neįprastus sprendinius, sukūrė dinamišką, unikalų pastatą bei modernios architektūros ir gamtos įvaizdžio sintezę.