Top Baneris

Nuo minties apie inžinerinę medieną iki medinių dangoraižių

2021 rugsėjo 29 d.
Wien Hoho medinė statybaTik SA
DERFRITZ nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Medinės konstrukcijos ir jų kuriami daugiaaukščiai sparčiai įsitvirtina statybų sektoriuje. Apie inžinerinės medienos konkurencingumą tradicinėms statybinėms medžiagoms plačiai kalbama tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje.

Lygiai prieš trejus metus paprasta „RLP Rüdiger Lainer + Partner“ architektų mintis, kaip prasmingai naudoti medieną kaip statybinę medžiagą naujoje miesto kaimynystėje ateities kartoms, padėjo pamatus antram pagal dydį pasaulyje daugiaaukščiui iš medžio – „Wien HoHo“. Tendencija vis plačiau naudoti medieną kaip statybinę medžiagą urbanistiniame kontekste jau kuris laikas matoma didžiausiuose miestuose, tokiuose kaip Paryžius, Londonas ir Vankuveris, o jų pavyzdžiu žengia ir kitos Europos sostinės, tarp kurių ir Viena Austrijoje.

Mediena nuo seno yra itin populiari kaip statybinė medžiaga, ypač kaimo vietovėse. Ir dėl gerų priežasčių: ji yra atsinaujinantis išteklius, pasižymi lengvumu, tvirtumu, geromis šilumos sulaikymo savybėmis ir dabar yra viena prieinamiausių tvarių medžiagų. Šiandien ir didieji miestai gali pasinaudoti šiais ekonominiais, techniniais ir kultūriniais pranašumais.

Dabartinės techninės galimybės leidžia medieną naudoti kaip pagrindinį daugiaaukščio pastato konstrukcinį elementą. Atsižvelgiant į šiuos teigiamus pokyčius, dar 2015 m. architektūros įmonė „RLP Rüdiger Lainer + Partner“ sukūrė medinio daugiaaukščio koncepciją, kuri buvo sėkmingai įgyvendinta Vienoje.

Wien HoHo medinė statyba

Mediena konstrukcijoms ir atmosferai

„RLP Rüdiger Lainer + Partner“ koncepcinis požiūris sujungia novatorišką medinių konstrukcijų sistemą kartu su efektyvia visa pastato konstrukcija. 84 m bokštas parodo medienos panaudojimo hibridinėje sistemoje pranašumus, palyginti su vien medžio konstrukcijomis. Gelžbetoninės šerdys palaiko vertikalią cirkuliaciją ir tiekimą, o medinė konstrukcija yra prijungta taip, kad būtų užtikrintas faktinis pastato naudojimo tūris.

Projekto architektai pabrėžia ir tai, kad mediena yra suvokiama kaip erdvinės atmosferos dalis ir kuria natūralumą, jaukumą ir šilumą lankytojams. Projekte atsižvelgiama tiek į medienos ekonominę, ekologinę, tiek į pridėtinę kultūrinę vertę ir taip kuriama darni sistema.

Toks architektų suprojektuotas konceptualių idėjų derinys leidžia užtikrinti tvarumą: mediena yra nekenksminga aplinkai, universalus aukštų suplanavimas užtikrina, kad pastatas bus naudojamas daugelį metų. Funkcijų derinys „Wien HoHo“ bokšte užtikrina, kad po šeštos valandos vakaro šviesos neužges. „HoHo Vienna“ yra aptarnaujami apartamentai, biurai, restoranas ir SPA centras.

Wien HoHo medinė statyba

Wien HoHo medinė statyba

Aukščiausi pasaulyje mediniai statiniai (2020 m.) Šaltinis: CTBUH

„Panašūs projektai Anglijoje ar Švedijoje labai dažnai turi standžią tvirtą sienų konstrukciją ir palaiko tik monofunkces tipologijas. Kita vertus, mes sukūrėme lanksčią sistemą, kuri atitinka pasyviojo namo standartą“, – teigia architektas, universiteto profesorius DI Rüdigeris Laineris iš „RLP Rüdiger Lainer + Partner“, apibendrindamas projekto naudą. Rezultatas – nuolat gyvas centras, kurio skulptūrinė ir glausta architektūra atspindi naujo miesto rajono centrinėje aikštėje, Vienos šiaurės rytuose, atmosferą.

Greitis ir paprastumas statybose

Svarbus „Wien HoHo“ medinio daugiaaukščio statybų pranašumas tas, kad daug surenkamųjų pastato dalių buvo gaminamos gamykloje, kurioje galima neatsižvelgti į oro sąlygas, dėl to pačioje statybvietėje nebereikia atlikti daugybės procedūrų. Projekte panaudoti langai buvo surenkami šiuolaikinėse dirbtuvėse, kur gaminamos atramos, pagamintos iš klijuotosios laminuotos medienos, ir išorinės sienos elementai, pagaminti iš skersinės laminuotos medienos.

Sienų elementai pristatyti į statybvietę tuo metu, kai viskas jau buvo parengta greitam montavimui iškart, todėl papildomų perkėlimo darbų nebereikėjo. Panaši procedūra buvo pasirinkta ir lubų instaliacijai. Laikančiosios konstrukcijos, medienos (betono) kompozicinės lubos, pagamintos netoli Vienos, yra pritvirtintos prie pastato šerdies ir sujungtos su atramomis, anksčiau integruotomis į išorinių sienų modulius.

Pirmųjų dviejų aukštų maumedžio korpusas taip pat montuojamas tiesiai statybvietėje. Pradedant trečiuoju aukštu, pluoštinio cemento plokštės montuojamos pastato išorėje, jos buvo pagamintos iš 100 proc. natūralių žaliavų. Rangovams pavyko optimaliai įvykdyti visus reikalavimus, susijusius su medinių konstrukcijų stabilumu ir konstrukciniu dizainu.

Reikalavimai buvo milžiniški ne tik garso izoliacijos, priešgaisrinės apsaugos ir tvirtumo, bet ir efektyvumo požiūriu. „HoHo Wien®“ projekto hibridinė sistema, kuri specialiai buvo išlaikyta „paprasta“, susideda iš keturių elementų: atramų, sijų, lubų plokščių ir fasado elementų. Sistemos mazgas – kitaip tariant, jungtis tarp lubų ir sienų, – puikiai sujungta modulinėje sistemoje.

Wien HoHo medinė statyba

Mediena iš Austrijos tvariai tvarkomų miškų

Nuo pat pradžių „Cetus Baudevelopment“ primygtinai reikalavo pradėti šio projekto istoriją vietiniuose Austrijos miškuose. Įmonės MMK tiekiamos „XC®“ lubų plokštės yra pagamintos iš pačios „Mayr-Melnhof“ medienos, o „HASSLACHER NORICA TIMBER“ tiekiamos sienos ir medinės atramos yra iš tvariai tvarkomų Austrijos miškų. „HoHo Wien“ skirtos eglės nupjaunamos, išdžiovinamos ir buvo surūšiuotos pagrindinėje būstinėje Zachsenburge.

Vystytojų „Cetus Baudevelopment“ atstovė Caroline Palfy pabrėžia: „Manęs nuolat klausia, ar mūsų medienos ištekliams nekenkia dabartinis statybų pramonės medienos bumas. Turbūt daugelis yra susipažinę su Kalėdų egle Vienos kalėdinėje mugėje. „HoHo Vienna®“ yra pagamintas iš maždaug 2300 tokių Kalėdų eglučių.“

Austrijoje miškai per metus pagamina apie 30 mln. kubinių metrų medienos, iš kurių 26 mln. nukertami. Likę 4 mln. kubinių metrų lieka miške, nuolat didinant medienos atsargas. „Kitaip tariant, vienas kubinis metras medienos atauga kas sekundę, taigi mediena, naudojama visam projektui „HoHo Vienna®“, mūsų šalies miškuose užaugs per valandą ir 17 minučių“, – priduria Caroline Palfy.

Wien HoHo medinė statyba

PEFC medienos sertifikatas

Remiantis tarptautiniu LEED sertifikatu, skirtu projektui „HoHo Vienna“ (lyderystė energetikos ir aplinkos dizaino srityje), apdirbta mediena turi turėti tvarumą liudijantį sertifikatą. Projekte „HoHo Vienna“ dalyvaujančios įmonės, tokios kaip „MM-Holz“ ir „HASSLACHER NORICA TIMBER“, yra sertifikuotos PEFC. Naudojant griežtą nepriklausomų sertifikavimo įstaigų auditą, šis tvarios miškų tvarkymo ir medienos perdirbimo sertifikatas patikrina, ar mediena ir popieriaus gaminiai yra kilę iš tvariai tvarkomų miškų.

Patogią, tačiau novatorišką atmosferą naujame parodų biure papildo į ateitį orientuota baldų koncepcija, kuri, sumažinus spalvų gamą iki baltos, pilkos ir juodos, sukuria hibridą tarp stimuliuojančios darbo erdvės ir jaukios svetainės.

Apibendrinant

Pagrindinis tokių medinių daugiaaukščių kūrėjų tikslas yra suprasti medžiagos, naudojamos kaip architektūros elementas, autentiškumą. Tiek pastato lankytojams, tiek praeiviams medinis dangoraižis yra fizinė ir emocinė kasdienio miesto gyvenimo dalis. Surenkamieji išorinių sienų moduliai kuria skulptūriškai įvairų fasadą. Pagrindiniai architektūriniai atvirų ir uždarų zonų deriniai siūlo ir atvirus vaizdus, ir intymumą. Šie deriniai yra išryškinti ir per fasado tekstūrą, kad praturtintų atmosferą ir pačio Vienos miesto ežero pakrantėje.

Moderni darbo aplinka atspindi šilumą ir medienos tradiciją visuose 19 500 kv. m. nuomos ploto. „HoHo Vienna“ biurų ir komercinės patalpos yra unikalios visame pasaulyje: sienos ir lubos pagamintos iš neapdorotų eglių medienos. Dėl to visuose kambariuose sklinda tipiškas medienos kvapas, sukuriantis nepakartojamą patalpų klimatą. Tyrimai rodo, kad patalpų oro kokybė pastatuose iš medžio yra labai gera. Be to, medžio aplinka taip pat teigiamai veikia gyvenimo kokybę, asmeninę savijautą ir sveikatą.

Ateities biuras yra labai modernus ir kartu tvarus, juk Austrijos miškams prireikė mažiau nei pusantros valandos, kad ataugtų medžiaga, naudojama aukščiausio pasaulyje medinio daugiaaukščio statybai.

Naujo medinio bokšto tvarumas atsiranda dėl to, kad sutelkiami konceptualūs metodai: mediena taupo išteklius, yra tvari energiniu požiūriu. Lankstus ir lengvai pritaikomas išdėstymas užtikrina, kad medinis bokštas bus naudojamas ilgą laiką. Šis ilgaamžiškumas yra esminis veiksnys, lemiantis efektyvų tvarumą. Ir, kaip pabrėžta pačioje RLP medinio daugiaaukščio koncepcijoje, tikslas yra užtikrinti, kad ekonomika ir ekologija papildytų viena kitą ir taptų abipusiškai naudingos.

Wien HoHo medinė statyba

Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba ir architektūra) | 2021 rugpjūtis-rugsėjis

[/su_note


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video