Top Baneris

„Nugriauti negalima palikti“ – kovo mėnesio skaitytojų geriausias „SA ArchBook“ projektas

2023 balandžio 6 d.
UGNIUS IR ARCHITEKTAI nugriauti negalima palikti scaled
L. Mykolaičio nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Objektas: daugiabutis gyvenamasis namas

Vieta: Z. Gerulaičio g. 4, Kaunas

Architektai: Ugnius Vasiliauskas, Tomas Jonaitis, Aurelija Daugėlaitė, Danguolė Ručinskaitė (UAB „Ugnius ir architektai“)

Plotas: 1995 m2

Butų skaičius: 38

Aukštų skaičius: 4

Metai: 2021

Nugriauti negalima palikti – kur dėtumėte kablelį? Kauno architektūros studija „Ugnius ir architektai“, projektuodama daugiabutį laikinojoje sostinėje, nusprendė išsaugoti teritorijoje išlikusius XIX a. kareivinių elementus, nors pagal įstatymus to neprivalėjo. Jie susidūrė ir su pirmine atmetimo reakcija iš užsakovo, bet galiausiai projektas buvo įgyvendintas. Šis architektų sprendimas įvertintas kovo mėnesį vykusiame konkurse „ArchBook: Skaitytojų geriausias“.

Z. Gerulaičio gatvėje, Kaune, stovi XIX a. carinių kareivinių kompleksas. Nemaža dalis raudonplyčių statinių apleisti, likusios tik sienų dalys. 4-uoju numeriu pažymėtas pastatas – karininkų kultūros namai, kur buvo likę tik kai kurie statinio fragmentai – pirmo aukšto kampinės sienos ir dalis fasado. Saugoti pastato likučių architektai neprivalėjo, išlikę fragmentai nebuvo įtraukti į Kultūros paveldo departamento registrą. Tačiau pasirinkta eiti sunkesniu keliu – juos išsaugoti. Kodėl? Nuspręsta išnaudoti pasitaikiusią galimybę sujungti šių dienų projektavimo tendencijas su išlikusiais XIX a. fragmentais.  

„Tai istorinis palikimas. Nesvarbu, kad XIX a. pastatytų carinių kareivinių komplekso likučiai neturėjo jokio apsaugos statuso. Mūsų nuomone, ne tik reglamentai ar įstatymų aktai turi nurodyti, ką saugoti, o ką galima naikinti. Išlikę statinio likučiai yra savotiškas to laiko architektūros atspindys ne tik šiam sklypui, bet ir didžiajai daliai Panemunės ar Šančių rajonų“, – įsitikinęs architektas, vienas projekto autorių Ugnius Vasiliauskas.

L. Mykolaičio nuotr.

Susidūrė su atmetimo reakcija

Kaip į tokį pasiūlymą reagavo užsakovas? U. Vasiliauskas atviras – idėja jo nepradžiugino. Tačiau kliento reakciją jis suprato. „Užsakovo užduotis neatsiejama nuo jo planuojamo finansinio naudingumo ar objekto atsiperkamumo. Šis objektas nebuvo namo rekonstravimas savo poreikiams. Visų pirma, tai komercinis objektas, kurio tikslas – sukurti pridėtinę vertę. Labai džiaugiamės, kad pavyko įtikinti užsakovą, jog vertė gali būti ne tik finansinė, bet ir estetinė. Su užsakovais dažniausiai galvojame, kaip išspręsti ir rasti kompromisus dėl apsaugos reglamentų, saugomų elementų tvarkymo ir pan. Šiuo atveju situacija šiek tiek komiška, nes iš šono atrodė, kad patys sau kūrėmės problemas lygioje vietoje“, – sako pašnekovas. 

Architektas tvirtina, kad tiek architektūros studija „Ugnius ir architektai“, tiek užsakovai patikėjo ir suprato, kad turi neeilinę galimybę sukurti kažką nepaprasto, ne dar vieną „dėžutę“ plyname sklype. „Reikia padėkoti ir Kultūros paveldo departamento Kauno skyriaus specialistams, kurie palaikė šią projekto idėją, prisidėjo prie jos įgyvendinimo patardami bei konsultuodami dėl tam tikrų projektinių ir techninių sprendimų tiek projektuojant, tiek statant.

Tiek visuomenei, tiek kitiems projektuotojams tai parodys, kad kuriant galima vadovautis ne tik reglamentais, bet ir emociniais aspektais, kurie nėra aprašyti jokiuose įstatymų aktuose. Kartais tiesiog reikia savęs paklausti, ar saugoti reikia tik tai, kas parašyta popieriuje, ar tai, kas mums patiems atrodo svarbu“, – svarsto vienas projekto autorių.

8

Tiek architektūros studija „Ugnius ir architektai“, tiek užsakovai patikėjo ir suprato, kad turi neeilinę galimybę sukurti kažką nepaprasto, ne dar vieną „dėžutę“ plyname sklype.

L. Mykolaičio nuotr.

Kontrastuojantis namas 

U. Vasiliauskas „Statybos ir architektūros“ redakcijai atskleidė, kaip buvo integruojamos išlikusios pastato dalys. Raudonų plytų sienų likučiai buvo nušveisti. Į jų vidų įkomponuotas naujas baltas modernus keturių aukštų namas. Pavyko išsaugoti ir pastato rūsyje buvusias iš riedulių sumūrytas sienas. „Atlikome elementų (ne tik raudonų plytų sienų fragmentų, bet ir dalinai išlikusių pamatų) esamos būklės tyrimus, parengėme tvarkybos projektą, kuriuo remiantis fragmentai buvo užkonservuoti. Fragmentų būklė buvo labai prasta, teko pasukti galvas, kaip juos sustiprinti, kad ant jų būtų galima statyti papildomus pastato aukštus, todėl stiprinome ne tik sienas, bet ir pamatus. Didžiąją dalį raudonų plytų sienų teko permūryti iš naujo naudojant tas pačias, tik jau nuvalytas, šimtametes plytas. Turiu pažymėti, kad šių dienų mūrininkams atkartoti istorinį mūro raštą, detales ir kitus elementus nebuvo pati paprasčiausia užduotis“, – tvirtina U. Vasiliauskas. 

Statybvietėje atrastos besimėčiusios pavienės XIX a. plytos panaudotos daugiabučio koridorių sienų puošybai. „Dėl esamų sienų klausimų nekilo, palikome esamas raudonas plytas. Minties papildomus aukštus statyti iš raudonų plytų nebuvo, nes tai jau būtų imitacija, o nuo imitacijos iki kičo – labai mažas atstumas. Pasirinkome lakonišką medžiagą (struktūrinį tinką), kuri nekonkuruotų su esamomis plytomis ir sudarytų savotišką foną. Tai vadinamasis kontrasto principas, bet medžiagos tarpusavyje nekonkuruoja, o labiau viena kitą pabrėžia. Naujai statomų aukštų sprendimą diktavo ir šiuolaikinės architektūros tendencijos, t. y. tai, kas būtina šiuolaikiniam būstui: vitrininiai langai, balkonai, patalpų aukštis ir kt. Žinoma, turėjome atitikti ir visus STR reikalavimus“, – aiškina U. Vasiliauskas.

„ArchBook: Skaitytojų geriausias“ rinkimai – nuo šiol kas mėnesį

Nuo šių metų kovo SA.lt nemokamoje platformoje architektams „ArchBook“ pradėtas vykdyti konkursas „ArchBook: Skaitytojų geriausias“. Balsavimo laikotarpiu Lietuvos architektūros gerbėjai remia savo mėgstamiausią projektą ir taip padeda profesionalams skleisti žinią apie jų projektus.  

Konkurso „ArchBook: Skaitytojų geriausias“ rinkimai vyks kiekvieną mėnesį, po dvi savaites, nuo einamojo mėnesio vidurio iki pabaigos. Konkurse galioja vienintelė taisyklė: vieną kartą jau išrinktas projektas konkurso „ArchBook: Skaitytojų geriausias“ rinkimuose dalyvauti negalės, todėl pastebėtas bus kiekvienas platformoje savo darbus viešinantis architektas. Skaitytojų mėgstamiausias sulauks išskirtinio dėmesio: apie jį bus rengiamas specialus SA.lt straipsnis, SA.lt naujienlaiškis ir socialinių tinklų įrašas.

„SA ArchBook“ – išskirtinė galimybė architektams

Inovatyvioje platformoje „SA ArchBook“ architektams siūloma visiškai nemokamai dalytis savo kūriniais, garsinti įgyvendintus ir sukurtus projektus. Kiekvienas architektų projektas dalyvauja įvairiuose konkursuose, taip pat gauna įvairių naudų ir viešinimo galimybių. Kiekvienas naujas prisijungęs projektas viešinamas specialiame SA.lt socialinio tinklo įraše ir naujienlaiškyje.

Visi „SA ArchBook“ paviešinti projektai dalyvaus pavasarį–vasarą vyksiančiame SA.lt konkurse „ArchBook Lyderis 2023“, kuriame bus renkami geriausi metų platformos architektūriniai projektai. Visų architektų darbai, kurie atsidurs išskirtinėje „SA ArchBook“ platformoje, turės galimybę laimėti prizus. Trijų kategorijų (visuomeninių, komercinių, gyvenamųjų) laimėtojai bus apdovanoti komandos darbostogomis Juodkrantėje 5-iems asmenims. Daugiau informacijos – netrukus.

Nieko nelaukite ir tapkite „SA ArchBook“ bendruomenės dalimi! 

‎‎Kaip prisijungti prie „SA ArchBook“? Tai labai paprasta. Informaciją pateikite šiais 3 paprastais žingsniais. Pirmiausia atsisiųskite darbų pateikimo failą, kurį užpildykite ir pateikite reikalingą medžiagą pagal ten esančius aprašymus. Po to užpildytus aplankus reikia įkelti į „Wetransfer“. Galiausiai nuorodą siųskite el. paštu: archbook@sa.lt

Projektų registracijos formą rasite ČIA

Nieko nelaukite ir tapkite „SA ArchBook“ bendruomenės dalimi!  ‎‎

Plačiau apie projektą ČIA.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video