Top Baneris

NT vystytojai statistiką interpretuoja kitaip: kai kurios medžiagos brango kartais

2019 rugsėjo 17 d.
Statybų įstatymo pakeitimai
S.Žiūros nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Nors oficialiai skelbiama apie šiek tiek per metus padidėjusias statybų sąnaudas, nekilnojamojo turto plėtros ir statybų bendrovės mato kitokią situaciją – kai kurios statybinės medžiagos ar darbai yra itin pabrangę. Labiausiai dėl darbuotojų trūkumo ir atlyginimų augimo išaugusios statybų kainos turi įtakos visai būsto rinkai.

Statistikos departamentas teigia, kad per metus – lyginant šių metų liepą su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu – statybos sąnaudų elementų kainos vidutiniškai padidėjo 4,3 proc.

„Nors statistika neatrodo itin įspūdingai, realybė yra kiek kitokia: pastatyti daugiabutį Vilniuje šiuo metu kainuoja tikrai ne 4,3 proc. daugiau nei prieš metus. Pavyzdžiui, silikatinės plytos šiemet ne tik kainuoja 31 proc. daugiau nei pernai, bet šios medžiagos sunku gauti – turime deficitą, visai kaip sovietmečiu“, – kalba „Hanner“ valdybos pirmininkas Arvydas Avulis.

Jo teigimu, tokia padėtis susidarė dėl to, kad veiklą nutraukė „Matuizų plytinė“, viena iš pagrindinių šios medžiagos gamyklų Lietuvoje.

„Kiti tiekėjai netrukus pakėlė kainas. Galima plytas vežti iš Baltarusijos, tačiau logistika taip pat nėra pigi – jų pakrovimas ir iškrovimas iš traukinio kainuoja pakankamai daug, palyginti su pačios medžiagos kaina“, – sako A. Avulis.

Pasak jo, brangsta ne tik plytos, bet ir kitos reikalingos medžiagos bei darbai. Konstrukcijų betonavimo kainos išaugo 21 proc., fasadų šiltinimo ir apdailos dekoratyviniu tinku – 17 proc., o sienų mūrijimas pabrango 14 proc. Didžioji dalis kainų augo dėl didėjančio šalies vidutinio atlyginimo, kvalifikuotų darbuotojų trūkumo. Statybų sąnaudas didina ir augantys energinio efektyvumo reikalavimai.

„Hanner“ vadovo teigimu, kalbant apie sąnaudų brangimo poveikį, reikia omenyje turėti ir kitus veiksnius, lemiančius būsto rinką. Viena ryškiausių šių metų tendencijų – ypač smarkiai išaugęs naujų butų sandorių skaičius. Šiemet pirmąjį pusmetį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais, naujos statybos butų pardavimų skaičius išaugo 70 proc.

Vis dėlto, tiek sąnaudų, tiek sandorių augimas dar nereiškia, kad galima tikėtis ryškaus naujų butų brangimo.

„Nekilnojamojo turto plėtotojai nesnaudžia ir pasiūloje esančių butų skaičius, vadinamasis sandėlis, kuris žiemą ryškiai sumažėjo, vasarą vėl perkopė 5000. Taigi, dėl pakankamos pasiūlos rinkoje ir aštrios plėtotojų konkurencijos artimiausiu metu pagrindo kainų didėjimui nematyti“, – konstatuoja A. Avulis.

Pasak jo, tai reiškia, kad brangstančios statybų kainos visų pirma atsilieps investuotojams ir plėtotojams, kuriems artimiausiu metu teks susitaikyti ir dirbti su mažesnėmis maržomis.

„Turint omenyje, kad būsto kokybė auga – prie to prisideda ir aukštesni energiniai reikalavimai, ir taikomos naujos technologijos, – butų rinkos tendencijos yra puikios naujienos naujos statybos būsto ieškantiems pirkėjams“, – sako A. Avulis.

„Hanner“ inf.

 


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video