Top Baneris

Neypatingų statinių statybos užbaigimą organizuoja privatūs statybų ekspertai (3)

2022 sausio 20 d.
statybininkas statybos vilniusTik SA
„Realco“ nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Nuo 2022 gegužės 1 d. įsigaliojo priimtos Statybos įstatymo bei Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymo pataisos, numatančios skaidrinti statybų užbaigimo procesą. Dalis statybos priežiūros funkcijų iš Valstybinės teritorijų planavimo ir statybų inspekcijos perduodamos statinio ekspertizės rangovams.

„Nuo 2022 m. gegužės 1 d. nebelieka statybų užbaigimo būdo su deklaracija, kuri tik registruojama atlikus statinio projekto ekspertizę ir deklaracijų tvirtinimas perleidžiamas statinio (dalies) ekspertizės rangovams“, – esminį pokytį išskiria Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos Konsultavimo skyriaus vyriausioji specialistė Asta Kazickienė.

Nuo 2022 m. gegužės 1 d. Statybos įstatyme įtvirtinama, kad statyba laikoma užbaigta:

– atlikus visus statybos darbus ir išdavus statybos užbaigimo aktą (kai jis privalomas);

– atlikus visus statybos darbus, aplinkos ministro nustatyta tvarka surašius deklaraciją apie statybos užbaigimą (kai ji privaloma), statinio (dalies) ekspertizės rangovui patvirtinus deklaraciją apie statybos užbaigimą ir ją įregistravus IS „Infostatyba“;

– atlikus visus statybos darbus, statytojo (užsakovo) ar jo teises ir pareigas perėmusio asmens pageidavimu aplinkos ministro nustatyta tvarka surašius deklaraciją apie statybos užbaigimą (kai deklaracija ir statybos užbaigimo aktas neprivalomi) ir ją įregistravus IS „Infostatyba“;

– atlikus visus statybos darbus, kai statytojas (užsakovas) ar jo teises ir pareigas perėmęs asmuo nepageidauja surašyti deklaracijos apie statybos užbaigimą (kai deklaracija ir statybos užbaigimo aktas neprivalomi).

Šaltinis: Valstybinė teritorijų planavimo ir statybų inspekcija

[/su_note]

Specialistė pabrėžia, kad po gegužės 1 d. statybos užbaigimo aktus ir toliau surašys Statybos inspekcijos sudarytos užbaigimo komisijos. Taip pat nesikeis statinių paprastojo remonto, statinių ar patalpų paskirties keitimo, kai atliekami tik statinio paprastojo remonto darbai arba statybos darbai iš viso neatliekami, nesudėtingųjų statinių ir statinių (statytojui (užsakovui) pageidaujant), kuriems pagal aplinkos ministro patvirtintą sąrašą nereikalingas statybą leidžiantis dokumentas, statybos (naujo statinio statyba, statinio rekonstravimas, statinio kapitalinis remontas, statinio paprastasis remontas, statinio griovimas) užbaigimas.

„Tokia statyba ir toliau bus užbaigiama statytojui (užsakovui) ar jo teises ir pareigas perėmusiam asmeniui aplinkos ministro nustatyta tvarka surašius deklaraciją apie statybos užbaigimą ir įregistruojant ją Statybos inspekcijoje (IS „Infostatyba“)“, – akcentuoja A. Kazickienė.

Šiuo metu dar nėra pakeisti su statybos užbaigimo procedūromis susiję statybos techniniai reglamentai ir kiti poįstatyminiai teisės aktai. Juos numatoma paruošti ir priimti iki balandžio 30 d.

Operatyvesnis statybų užbaigimo procesas

Tadas Perveneckas, „LEGALIT“ partneris, NT ir statybų srities teisės ekspertas pabrėžia, kad aptariamas įstatymo pakeitimas išgrynina statinio ekspertizės rangovo ir Statybų inspekcijos funkcijas užbaigiant statinių statybą. Pasikeitimas labai ženklios įtakos rinkai neturės, labiausiai paveiks individualių namų statytojus.

„Organizuojant statybas reikėtų įvertinti, kad statinio statybos užbaigimo deklaravimui teks skirti papildomų kaštų, tačiau jie sąlyginai neturėtų būti dideli. Be to, kadangi vietoje vieno subjekto, kuris išduodavo deklaracijas, turėsime kitą subjektą, šiuo atveju, privatų rinkos dalyvį, tikėtina, jog jis veiks operatyviau ir tai statytojams leis operatyviau atlikti statybos užbaigimo procedūras“, – dėsto T. Perveneckas.

Anot teisininko, numatytas pakankamai išsamus kontrolės mechanizmas ir statybos užbaigimo procedūrų teisėtumo tikrinimo procedūra. Statybų užbaigimo deklaracija galės būti panaikinta ir paties statytojo, taip pat ji galės būti ginčijama, taip pat galės įsikišti ir Statybos inspekcija, jeigu sulauks suinteresuotų asmenų skundų dėl atitinkamo statinio statybos.

„Papildomi garantai – statinio ekspertizės rangovai, norėdami teikti tokias paslaugas, turės atitikti jiems keliamus kvalifikacijos reikalavimus ir drausti savo veiklą privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu. Taip pat yra numatyta administracinė atsakomybė už netiksliai, neteisingai pateiktus duomenis, ar neturint teisės tą padaryti. Kontrolės mechanizmas numatytas, žalos atlyginimo klausimas papildomai užtikrinamas privalomuoju draudimu, be to, įtvirtintas ir aiškiai reglamentuojamas suinteresuotų asmenų ir valstybinių institucijų įsikišimas – taip siekiant užtikrinti procesų skaidrumo kontrolę“, – komentuoja T. Perveneckas.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • M

    2022-05-16, 17:01  

    Kainos nuo 600 iki 1500 už tai, ką turi atlikti valstybė? Prikmokėjus ekspertui gali gauti teigiamą išvadą, tai kam tikrinti? Kur VTPSI atsakomybė ir kodėl valstybinės tikrinanti įstaiga nusiima atsakomybę dėl tikrinimo?

  • asdfg

    2022-04-27, 11:32  

    Kalba, žmonės, kad brangs pasalauga- apie 10 kartų. Tai patikrinta informacija.
    Tyla žinesklaidoje, ir politikoje, kaip visada, mus dulkina.
    Laikotarpis prisitaikyti 1mėn =D

  • V.V.

    2022-01-20, 19:31  

    Ar atskyta į klausimus:
    Ar užtikrintas kiekis ekpertu Lietuvoje?
    Ar nustatyti ekspertų terminai? (Ar bus taip kaip su geologija reikia laukti 3-6mėn)
    Ar nustatyti įkainiai ekpertams? Ar palikta laisvai?
    Klausimas kaip su deklaraciju patvirtinimu. Šiai dienai ir taip vėluojama į terminus.
    Ar svarstyta atsakomybės ribos tarp VTPSI ir ekspertu ar bus viskas pakabinta ekspertams?
    Ar ekspertai nebus taip kaip dabar su projektuotojais – jie nebaudziami.

    Daug klaustukų. Viena tik aišku, kad bus pasipinigavimas ekspertams. (Kažkam tai labaii naudinga).

    Parašyta iš didelės patirties toje srityje su pridavimais.

Rekomenduojami video