Top Baneris

Nematomas, bet svarbus: kodėl rūpintis patalpų oro kokybe

2023 sausio 28 d.
oro kokybė patalpose
Unsplash nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Skaičiuojama, kad šiuolaikiniai miestų gyventojai net 90 proc. savo laiko praleidžia patalpose, kur susitelkia įvairūs teršalai ir alergenai: dulkės, dujos, tabako dūmai, buitinės chemijos garai, pelėsis. Tiesa, apie aplinkos, kurioje gyvename, orą neretai nesusimąstoma, tačiau šeimos gydytoja Greta Rimkienė sako, kad vertėtų. Oro kokybė turi didelę įtaką miegui, grožiui, nuotaikai, produktyvumui ir gali netgi lemti sergamumą kai kuriomis ligomis.

Ore sklandančios dalelės yra nematomos, tačiau gali žaloti mūsų didžiausi1 turtą – sveikatą. Gydytoja G. Rimkienė paaiškina, kad namuose prastai cirkuliuojant orui, kai nėra gerai veikiančios rekuperacinės sistemos, namai prastai vėdinami, ore gali klestėti pelėsis, dulkių erkės, vabzdžiai ar bakterijos.

„Retas, kuris pagalvoja, kad oro kokybė turi daug įtakos mūsų miegui, nuotaikai, produktyvumui ir netgi sergamumui įvairiomis ligomis“, – perspėja gydytoja. Oro kokybė, jo užterštumas turi įtakos ir kvėpavimo takų ligų atsiradimui. Anot gydytojos, jei žmogus linkęs į alergijas, jam simptomus gali sukelti aplinkoje esantys įvairūs dirgikliai, alergenai, cheminės medžiagos, dulkės, įvairūs kvapai ar skalbikliai.

Patalpų vėdinimas ne visada padeda

Pasak gydytojos, jei oras patalpoje yra prastos kokybės, galima vėdinti patalpas, visgi ne visada tik vėdinimas padeda, ypač gyvenant miestuose, kur ir už lango aplinka gali būti užteršta, . Tokiu atveju naudinga pasirūpinti oro valymo įrenginiais. Naudinga investuoti į tuos, kurie tiksliai nustato oro kokybę, specialūs filtrai pašalina teršalus ir pasirūpina tinkama oro cirkuliacija ar net vėsina bei šildo patalpas.

Inovatyvių technologinių sprendimų įmonės „Dyson“ atstovai teigia, kad šiais laikais nebereikia ieškoti sudėtingų sprendimų ir naudoti daug skirtingų prietaisų norint pagerinti oro kokybę bei pasirūpinti švaria aplinka. Pavyzdžiui, bendrovės mokslininkų ir inžinierių sukurtas oro valymo įrenginys išmatuoja oro kokybę ir išvalo orą pašalindamas 99,95 proc. itin smulkių dalelių. Naudinga atkreipti dėmesį, kad kuriant tokius prietaisus jau gali būti pasitelkiamos technologijos, leidžiančios ore panaikinti netgi formaldehidą, kuris laikomas cheminiu kancerogenu ir alergenu. Ilgai kvėpuojant formaldehidu užterštu oru galimi tokie simptomai: gerklės skausmas, kosėjimas, akių perštėjimas, nosies kraujavimas. Jautresniems žmonėms formaldehidas gali sukelti netgi onkologines ligas.

sveikata ir oro kokybe
Unsplash nuotr.

Prasta oro kokybė – įtaka vaiko vystymuisi

Šildymo sezonu vėdinimas tampa sudėtingas, ypač, kai lauke termometro stulpelis nukrenta žemiau nulio. Jei namuose yra prasta oro cirkuliacija, pasak medikės, patalpose lengviau plinta kvėpavimo takų ligų sukėlėjai – virusai, bakterijos, todėl dažniau sergame peršalimo ligomis, bronchitu.

Gydytoja G. Rimkienė pabrėžia, kad oro kokybe turėtų itin susirūpinti tėvai, nes oras, kuriuo kvėpuoja vaikai, turi reikšmės mažylių plaučių išsivystymui ir sergamumui infekcinėmis bei plaučių ligomis.

„Moksliškai įrodyta, kad bloga patalpų oro kokybė vaikystėje gali lemti lėtinių kvėpavimo takų ligų, tokių kaip lėtinė obstrukcinė plaučių liga, išsivystymą suaugus“, – teigia šeimos gydytoja. 

Sergantiems astma ar alergiškiems žmonėms taip pat labai svarbu susirūpinti oro kokybe, nes prastas aplinkos oras gali sustiprinti ligos simptomus. Tiesa, drėgmė irgi gali būti svarbus veiksnys, turintis įtakos oro kokybei. Daugybė kasdienių veiklų – maudymasis duše, maisto gamyba, netgi mūsų kvėpavimas – sukuria daug drėgmės patalpose.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video