Top Baneris

Nekilnojamojo turto ekspertai siekia įrodyti, kad sandoriams nėra blogo laiko

2015 birželio 25 d.
Pasidalykite straipsniu

Tradiciškai vasarą, atėjus atostogų metui, vartotojų poreikiai keičiasi ir tai turi įtakos įvairių verslo sektorių veiklos rezultatams. Nekilnojamojo turto (NT) rinkoje irgi galioja nuostatos, jog būsto rinkoje vasara ir žiema yra mažiau aktyvūs sezonai, palyginti su pavasariu ir rudeniu. Visgi NT bendrovės „Ober-Haus“ ekspertai pastebi, jog pastarųjų penkerių metų namų ir butų pirkimo-pardavimo sandorių statistika paneigia daugelio įsitikinimą, kad vasara – prastas laikas NT pirkimui ir pardavimui.

Nagrinėjant 2010–2014 metais įvykdytus būsto pirkimo-pardavimo sandorius Lietuvoje ir didžiausiuose jos miestuose, galima pastebėti, kad per pastaruosius penkerius metus vasaros tikrai nederėtų išskirti kaip neaktyvaus periodo. Bendra Lietuvos sandorių statistika rodo, jog butų pardavimo apimtys Lietuvoje vasaros metu (birželio–rugpjūčio mėnesiais) anaiptol nėra daug mažesnės nei pavasario (kovo–gegužės) ir rudens (rugsėjo–lapkričio) sandorių statistika. Šių trejų metų laikų statistika yra apylygė, tačiau pastebimai geresnė nei žiemos metu (gruodžio-vasario mėnesiais) įvykdytų sandorių kiekis.

„Žiemą, dėl šaltų orų ir didžiųjų švenčių, pirkėjai šiek tiek aprimsta ir butų pirkimo-pardavimo sandorių sudaroma apie 20–25 proc. mažiau, lyginant su kitų sezonų pardavimo vidurkiu“, – teigia Audrius Šapoka, „Ober-Haus“ būsto departamento vadovas. Tik 2014 metų žiema buvo gana neįprastai aktyvi, tačiau A. Šapokos nuomone, tai buvo išimtis, nes 2014 metų pirmoje pusėje NT rinka buvo netipiškai aktyvi dėl rinkoje įsvyravusių optimistinių nuotaikų (kurias iš dalies lėmė ir planuojamas euro įvedimas). O 2015 metais, panašu, rinka vėl grįžta į įprastas „sezonines“ vėžes: 2015 metų pavasarį buvo sudaryta 13 proc. daugiau butų pirkimo pardavimo sandorių nei 2015 žiemą (atitinkamai 6765 ir 5983).

Nagrinėjant butų sandorių statistiką atskiruose Lietuvos miestuose, galima teigti, jog tendencijos visuose juose analogiškos – vasaros laikotarpio negalima pavadinti mažai aktyviu. Stebina tik Palangos miesto savivaldybėje fiksuotų sandorių statistika. Nors atrodytų, kad poilsiautojams apgulus Palangą, rinka čia vasarą turėtų virte virti – yra atvirkščiai: vasaros metu Palangoje butų sandorių sudaroma gerokai mažiau nei rudenį ar pavasarį ir dažniausiai – mažiau netgi negu žiemą. Tokia pati tendencija yra ir su gyvenamųjų namų pardavimu Palangoje. Vasarą šiame mieste namų pardavimas nusileidžia kitiems metų sezonams, taip pat ir žiemai.

Tačiau nagrinėjant pastarųjų metų gyvenamųjų namų pirkimo sandorius Lietuvos masteliu matome jau atvirkštinę tendenciją – vasarą gyvenamųjų namų pardavimo rinkoje galima priskirti kaip tik prie aktyvesnių rinkos sezonų, o ne prie tų, kuriais rinka aprimsta. A. Šapokos nuomone, pirkti namą vasaros metu išties palanku dėl kelių priežasčių. Vasarą patogiau kraustytis – vaikams nereikia į mokyklą, o ir didžioji dalis dirbančiųjų linkę imti atostogas, tad tiek būsto apžiūroms, tiek kraustymuisi lieka daugiau laiko. Taip pat šiltuoju metų laiku oro sąlygos teritorijos apžiūrai, daiktų pervežimui ir įsikūrimui kur kas palankesnės nei esant lietingam rudeniui ar šaltai žiemai.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video