Top Baneris

NT rinka sostinėje: noras turėti individualų namą prislopo

2016 spalio 18 d.
„Žvėryno namai“ (SA archyvo nuotr.)
„Žvėryno namai“ (SA archyvo nuotr.)
Pasidalykite straipsniu

Preliminariais Registrų centro duomenimis, trečiąjį šių metų ketvirtį būstui Lietuvos gyventojai išleido beveik 421 mln. eurų, arba 4,8 proc. daugiau nei ankstesnį ketvirtį. Specialistų teigimu, būstui įsigyti skirtų pinigų sumą augino ypač aktyvūs naujų butų pirkėjai.

Naujos statybos butams įsigyti pastaruosius tris mėnesius pirkėjai iš viso išleido 24,2 proc. visų būstui skirtų lėšų. Tai – didžiausia šiam segmentui tekusi NT rinkos apyvartos dalis per pastaruosius aštuonerius metus.

Daugiausia – 18,5 proc. – visų naujų butų pirkimo sandoriais perleista Vilniuje. Sostinėje naujos statybos butų kaina vidutiniškai siekė 1663 eurus už kv. metrą. Lyginant su antruoju šių metų ketvirčiu ji pakilo 9 proc., o su 2015 metų kainos vidurkiu – 14,6 proc.

Specialistų vertinimu, naujų butų kainą koreguoja pirkėjų poreikiai: ekonominės klasės būsto paklausa, palyginti su aukštesnės klasės butais, sumenkusi.

Į priešingą pusę pasikeitė naujų butų kainos kituose keturiuose didmiesčiuose. Palyginti su balandį ir birželį vyravusiomis kainomis, trečiojo šių metų ketvirčio kainos buvo 6,2 proc. mažesnės ir siekė 897 eurus už kv. metrą.

Senesnės statybos butų kainos visoje Lietuvoje išliko stabilios. Didžiausioje sostinės rinkoje tokių butų kaina beveik nekito nuo antrojo šių metų ketvirčio ir siekė 1274 eurus už kv. metrą. Vis dėlto ir ši kaina 7,8 proc. didesnė nei pernykštis vidurkis.

Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje ir Šiauliuose vidutinė senesnės statybos butų kaina siekia 718 eurų už kv. metrą ir, lyginant su ankstesniu ketvirčiu, yra išaugusi 2,9 proc. Rajonų centruose senos statybos būstai kainuoja 3,7 proc. daugiau: praėjusį ketvirtį vidutinė kaina siekė 354 eurus už kv. metrą. 2015 metais keturiuose didmiesčiuose ir rajonų centruose senesnės statybos butai kainavo 11,2–11,3 proc. daugiau.

Tuo metu mažesniuose miestuose ir kaimiškose vietovėse vidutinė senesnės statybos butų kaina nežymiai mažėjo.

Pastarąjį ketvirtį sostinėje naujos statybos individualių namų paklausa mažėjo: tokias tendencijas rodo 7,6 proc. sumažėjusi jų kaina (824 eurai už kv. metrą), taip pat sumažėjęs bendras parduotų naujos statybos namų plotas. Vis dėlto individualių namų kaina išliko 5,7 proc. aukštesnė nei pernai.

Registrų centro inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video