Top Baneris

Naujo būsto rinkoje aštrėja įperkamumo problema, pardavimai – rekordinėse žemumose

2022 rugpjūčio 2 d.
Vilniaus NT rinka
Vilniaus nekilnojamojo turto rinka
Pasidalykite straipsniu

Liepą Vilniuje, parduoti 64 būstai (89 nauji susitarimai, 25 atšaukimai) – tris kartus prastesnis rezultatas nei prieš mėnesį (185 pardavimai, 214 susitarimų, 29 atšaukimai), daugiau nei aštuonis kartus prastesnis nei prieš metus (550, 565, 15) ir prasčiausias rezultatas per dešimtmetį. Pagrindinės priežastys – smarkiai pakilusios būsto kainos ir pastatyto būsto trūkumas.

„Įpirkti būstą šiandien tapo tikru iššūkiu, o tie, kas vis dar gali tai padaryti – neskuba, nes didžioji dalis parduodamo būsto – dar tik ankstyvoje statybos stadijoje. Liepą fiksuotas neįprastai aukštas nutrauktų sandorių skaičius, kuris yra ypač ryškus skaičiuojant santykiniais dydžiais, t.y. vienam nutraukimui tenka tik kiek daugiau nei 3 nauji susitarimai. Palyginimui, prieš mėnesį vienas nutraukimas teko 7 sandoriams, prieš metus – 38“, – teigia „Inreal“ investicijų ir analizės vadovas Tomas Sovijus Kvainickas. Anot jo, jeigu pandemijos pradžioje dėl ypač didelio neapibrėžtumo preliminarias sutartis buvo linkę nutraukti pirkėjai, tai šiandien iniciatoriai – nekilnojamojo turto pardavėjai. Ankstyvose stadijose pradėję pardavimus, neturėdami galimybės įvertinti plėtros išlaidų didėjimo rizikos šiandien jie susiduria su dilema, kokią dalį nuostolių prisiimti sau, o kokią dalį kaštų perkelti pirkėjui. Didėjantys nutrauktų sandorių skaičiai rodo, kad pasiūlytos sąlygos priimtinos ne visiems pirkėjams.

Liepos mėnesį į stebėjimus „Inreal“ įtraukė 274 naujus objektus – 32 proc. mažiau nei prieš mėnesį (405) ir 45 proc. mažiau nei prieš metus (494). Nors naujų objektų nėra daug, tačiau stojant pardavimams, jų pakanka palaipsniui papildyti ir atstatyti pasiūlos kiekį, kuris per mėnesį padidėjo 5 proc. nuo 3462 iki 3629 ir dabar yra tik 8 proc. mažesnis nei prieš metus (3926).

Reikšmingų kainų pokyčių butų segmente nefiksuota. Ekonominės klasės būsto kaina padidėjo nuo 2477 iki 2478 Eur/kv.m, vidutinės klasės – nuo 3286 iki 3470 Eur/kv.m. Prestižiniame segmente kainos pasikeitė nuo 4346 iki 4349 Eur/kv.m. Ženkliau pabrango loftų segmentas – nuo 1935 iki 2228 Eur/kv.m, o kotedžų kainos liko stabilios, 1697 Eur/kv.m (prieš mėnesį – 1694).

Pardavimų sumažėjimas turėjo įtakos ir rinkos balanso rodikliui, kuris šiuo metu yra 1,16. Tai reiškia, kad formuojasi pirkėjo rinka, tačiau galimybės ja pasinaudoti yra ypač ribotos. Aukštas pardavimo kainas lemia ne tik pasiūlos trūkumas (ypač pastatyto būsto) ar aukštos plėtros išlaidos, bet ir anksčiau sudarytos sutartys, kurioms įgyvendinti reikia daugiau lėšų nei buvo planuota. Jeigu plėtros išlaidų sumažinti nepavyks, o pirkėjų perkamoji galia ženkliai nepadidės, tikėtina, kad augs nutraukiamų sutarčių skaičius.

Situacija Kaune yra kiek geresnė nei sostinėje, rinkos aktyvumo mažėjimas – nuosaikesnis. Per mėnesį parduoti 45 būstai (52 nauji susitarimai, 7 nutraukimai). Tai – beveik 40 proc. mažiau nei prieš mėnesį (72 pardavimai, 77 nauji sutarimai, 5 atšaukimai) ar prieš metus (73, 74, 1). „Toks skirtumas tarp Kauno ir Vilniaus pernelyg nestebina. Nors kainų augimas Kaune atskiruose segmentuose buvo net didesnis nei Vilniuje, tačiau tam nemažai įtakos turėjo ir ženklūs pokyčiai projektų  lokacijoje bei sprendiniuose. Nors statybos reikalavimų pokyčiai yra vienodi visoje Lietuvoje, tačiau posakis „moki daugiau – gauni daugiau“ šiuo laikotarpiu buvo tinkamesnis Kaunui“, – teigia T. S. Kvainickas.

Per liepos mėnesį į stebėjimus „Inreal“ įtraukė 81 naują objektą. Tai – dviem trečdaliais daugiau nei prieš mėnesį (50), tačiau tris kartus mažiau nei prieš metus (215). 2021 metų vidurys apskritai buvo aktyvesnis Kauno vystytojams. Tuo metu buvo formuojama didesnė naujo būsto pasiūla, kuri šiandien kiek prilaiko kainų didėjimą ir įgalina pirkėjus įsigyti jų poreikius labiau atitinkantį būstą. „Vertinant vidutinius atlyginimų bei ekonominės klasės būsto kainų skirtumus tarp Vilniaus ir Kauno, akivaizdu, kad kauniečiai gali įsigyti bene trečdaliu didesnį būstą nei Vilniaus gyventojai“, – sako „Inreal“ analitikas. Pasiūlos kiekis Kaune per mėnesį padidėjo 3 proc., nuo 1313 iki 1349 ir iš esmės yra toks, kaip ir prieš metus, kuomet pasiūloje buvo 1355 būstai.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video