Ši priemonė įdiegta ir naujajame sostinės verslo centre „Baltic Hearts“, kur „Danske Bank“ irgi įsirengęs vieną savo biurų. Iš ten, anot architekto, sklinda pasakojimai, kad darbuotojai nebenaudoja tokios sąvokos kaip nedarbingumo pažymėjimas.
Nors ir suprojektavo patikimas ŠVOK sistemas, architektai nepamiršo atiduoti duoklės žmogaus psichologijai – atidaromų langų šviežiam orui įleisti. Varčių suprojektuota tiek, kad tektų po vieną kabinetui – jei jie kada nors čia būtų įrengti.
Apšvietimas – šviesos diodų šviestuvais
Visos ŠVOK sistemos „Sonex“ pastate automatizuotos. „Jei paklaustume šilumininkų, kaip darbo erdvėje užtikrinti 20–21 laipsnio temperatūrą, daugelis turbūt atsakytų – pasukioji termostatinę galvą ir užsitikrini… Bet sukioti kiekvieno iš 16 aukšte esančių radiatorių nereikės: įdiegtas pulteliu valdomas šilumos ir kondicionavimo, santykinės oro drėgmės reguliavimas“, – pasakojo V. Augustinavičius.
Automatizuotas ir apšvietimo valdymas. Vienam žmogui užėjus, lempos visoje 500 kvadratinių metrų ploto erdvėje neužsidega. Apšvietimas suskirstytas darbo zonomis, numatyta ir tai, kad gali atsirasti poreikis patalpas rekonstruoti į kabinetinę sistemą – suprojektuota taip, kad net pastačius pertvaras apšvietimą būtų galima valdyti atskiromis zonomis. Pasak V. Augustinavičiaus, atsižvelgta į tai, kad pertvaros keičia apšvietimo sklaidą, tad jis suprojektuotas šiek tiek perteklinis – kad bet kokiu atveju būtų pasiekiamas 500 liuksų darbo vietos apšvietimas.
Visos patalpos, pastato fasadas ir aplinka apšviesti vienos rūšies – šviesos diodų (LED) – lempomis. Tai sprendimas, kuris, planuojama, leis sumažinti energijos poreikį kartais. Be to, apskaičiuota, kad turint besąlyginę 5 metų garantiją po 4 metų tai jau bus atsipirkę.
Anot VAS architekto, kai buvo nutarta, kad bus įrengiamas šviesos diodų apšvietimas, tiekėjai įrodė, jog toks apšvietimas palyginti su liuminescencinių lempų leidžia sumažinti šviestuvų skaičių. Tad apšvietimo sąmata pasirinkus įprastai brangesne laikomą technologiją beveik nepadidėjo, o pastato naudotojai gali džiaugtis kokybiškesnį spalvų atkūrimą garantuojančiu šviesos diodų apšvietimu.
Verslo centro „Sonex Consulting“ savininkai neturėjo ambicijų siekti A klasės energinio efektyvumo. Projektavimo sąlygos buvo pateiktos 2012 metais, žinant, kad nuo 2014-ųjų energinis naujų pastatų efektyvumas turi siekti ne žemesnę kaip B klasę. Taip ir suplanuota – siekti B klasės, be įtampos pasidairant ir į A klasę. Dabar lyg girdėti apie savininkų ketinimus pasitikrinti, ar nepasiekta būtent A klasės.
„Mūsų, architektų, skaičiavimais, taip ir turėtų būti – darbų kokybė buvo prižiūrima per didinamąjį stiklą, o ir bendrovė „Naresta“ nebuvo nusiteikusi ieškoti galimybių padaryti broką“, – patikino V. Augustinavičius.
Ieškojo racionaliausių sprendimų
„Sonex Consulting“ pastatas iškilo per 14 mėnesių. Neplanuoti du mėnesiai, anot bendrovės „Naresta“ statybos direktoriaus J. Kajėno, prisidėjo projekto įgyvendinimo metu atsiradus nuomininkui ir būtinybei atsižvelgti į jo poreikius. Tokį pastatą tikrai galima pastatyti per metus, patikino statybos įmonės atstovas.
„Šiame projekte buvo įgyvendinta daug sėkmingų sprendimų. Nuo pat projekto pradžios, kai buvo liejamos monolitinės konstrukcijos, bendrovės „Naresta“ gamybos direktoriui Kaziui Žukauskui bendradarbiaujant su VAS konstruktoriais, buvo rasti labai racionalūs sprendimai, turėję įtakos ir statybos kokybei, ir tempui.