„Pagal gamintojų skaičiavimus mes ne namą pastatėme, o 60 arų brandaus lapuočių miško pasodinome. Tik inkilų neiškėlėme“, – juokavo
V. Augustinavičius.
Gamintojai teigia, kad ši medžiagos ypatybė – gryninti orą – amžina. Be to, plokštės pristatomos kaip savaime nusiplaunančios – lietui lyjant jos atstumia dulkes.
Užsakovui buvo svarbus ir fasado spalvos vientisumas. Šiuo tikslu net tarpaukštinėje zonoje panaudotas stiklas, turintis saulės kontrolės funkciją.
Kadangi nebuvo galimybės įrengti požeminę automobilių aikštelę, 147 stovėjimo vietos įkurtos ant žemės. „Neturėjome užduoties įgyvendinti aplinkai draugišką projektą – sakyti, kad žmonės į darbą dviračiais važiuos, – komentavo V. Augustinavičius. – Bet naudojimasis dviračiais čia skatinamas – „Sonex Consulting“ lėšomis iki pastato nutiestas anksčiau ties Spaudos rūmais baigęsis dviračių takas, o verslo centre įrengta ir pakankamai dušo patalpų.“
Dėmesys garso izoliavimui ir oro grynumui
Trijų gatvių apsuptyje šalia sostinės vakarinio aplinkkelio iškilusio verslo centro įnamiai už lango verdantį gyvenimą stebi kaip nebylųjį kiną – siekiant maksimaliai užtikrinti darbo komfortą akustinėms langų ypatybėms skirtas ypatingas dėmesys. Atsižvelgiant į tai, kad užsakovo pageidavimu buvo suprojektuotos atviro tipo patalpos, pasirūpinta ir triukšmo mažinimo priemonėmis. Žingsnių dunksėjimą čia sugeria specialios kiliminės dangos, dideliu akustinės įgerties koeficientu pasižymi lubų plokštės. Šių priemonių naudojimo efektas buvo pakankamas – atitvarų nuspręsta nebedengti akustinėmis plokštėmis.
Akustinės yra tik durys, kurių, tiesa, šiame pastate negausu: kabinetų čia nedaug, durys saugo tik pastato viduryje sukoncentruotą patalpų bloką: pasitarimų, sanitarinius kambarius, virtuvėles, telefoniniams pokalbiams skirtus specialius kambarius ir socialines erdves, kuriose galima pabendrauti su kolegomis. Socialinės erdvės biurų pastatuose įprastos danų kultūroje, tokios patalpos prasmingos pasirodė ir kitiems naujojo verslo centro naujakuriams.
Dirbančiuosius bendrose darbo erdvėse įprastai vargina ne tik triukšmas, bet ir oro trūkumas. Bet šiame projekte šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo (ŠVOK) sistemos buvo dar viena sritis, kur nebuvo taupoma.
„Kompanijos „Sonex Consulting“ interesams atstovavęs techninis prižiūrėtojas iškart nurodė, kokie parametrai įgyvendinant projektą bus siektini, kas nebus diskusijos objektas nei projektavimo, nei statybų metu – žinia, projektuojant galima įtraukti kokius nori parametrus, bet vėliau, bandant sutaupyti, atsiranda niuansų“, – komentavo V. Augustinavičius.
„Niuansų“ neatsirado. Pavyzdžiui, oro apykaita biurų patalpose net didesnė, negu privaloma pagal statybos techninį reglamentą. „Projekte buvo numatyti tikrai brangūs šiuolaikiniai agregatai, leidžiantys įvairias eksploatacijos kombinacijas keičiantis vartotojų poreikiams“, – patvirtino bendrovės „Naresta“ statybos vadovas Jonas Kajėnas. Pastato naudotojai, jo vertinimu, turėtų būti patenkinti ir oro kondicionavimo kokybe.
Įrengiant ŠVOK sistemas triukšmo lygis buvo irgi svarbus – projektuotojai turėjo užtikrinti, kad būtų išvengta ortakių keliamo triukšmo, tad buvo mažinamas oro judėjimo ortakiuose greitis. Keturis aukštus išsinuomojusio banko „Danske Bank“ administracijos pageidavimu buvo įrengtas ir Lietuvos verslo centruose dar retas komforto elementas – oro drėkinimas.