Medinės sostinės Šnipiškių rajono dalies gyventojai įprastai mini tris didžiausias rajono problemas: nesutvarkytus kelius ir šaligatvius, kas sąlygoja chaotišką automobilių statymą, lauko tualetus ir vandentiekio problemas bei žaidimo aikštelių trūkumą. Savivaldybės sprendimu, artimiausiu metu prioritetas čia bus skiriamas ne gyventojų gyvenimo kokybei gerinti, bet naujos rekreacinės erdvės sukūrimui. Taip tikimasi pagerinti rajono reputaciją, sustiprinti bendruomenės ryšius.
Specialistai pripažįsta, kad kokybiškos rekreacijos ir aktyvaus poilsio infrastruktūros trūkumas – visai Vilniaus miesto šiaurinei tikslinei teritorijai būdinga problema. Dėl to mažėja teritorijos patrauklumas gyventi ir kurti verslą, didėja socialinė atskirtis, dažnėja mažo fizinio aktyvumo sukeltų visuomenės sveikatos sutrikimų. Rekreacinės infrastruktūros poreikis ypač aktualus Šnipiškių rajono, kuris išsiskiria socialinių ir demografinių problemų gausa, gyventojams. Šnipiškėse už kelių šimtų metrų nuo šiuolaikinių dangoraižių gyvena žmonės, kurių tualetas kieme, o vanduo – gatvės kolonėlėje. Apleista ir nepritaikyta rekreacijai šiuo metu yra ir Šnipiškių rajone esanti Neries senvagės slėnio teritorija.
Įgyvendinus savivaldybės inicijuotą projektą „Neries senvagės rekreacinės infrastruktūros įrengimas su aktyvaus poilsio ir pėsčiųjų bei dviračių trasomis“, senvagės slėnis bus pritaikytas rekreacijai ir aktyviam poilsiui. Taip tikimasi padidinti vietovės patrauklumą verslo plėtrai bei naujų darbo vietų kūrimui, sumažinti vietos gyventojų socialinę atskirtį.
Neries senvagės slėnio teritorijoje bus nutiesti dviračių takai, jungiantys Ozo g. su Konstitucijos pr., įrengti (atnaujinti) pėsčiųjų takai, įrengta rekreacijos ir aktyvaus laisvalaikio zona aplink vandens telkinius Senvagės parke, laiptai ir medinės terasos ant vandens telkinių bei uždara šunų treniravimo aikštelė, mažosios architektūros elementai, apšvietimas, kelio ženklinimas, prisijungimo prie inžinerinių tinklų įvadai, suformuotas reljefas ir sutvarkyti želdiniai. Ar tokie pokyčiai pakankami gyventojams, kurie nuolat išgyvena netikrumą dėl savo rajono ir gyvenimo jame ateities, kas, savo ruožtu, ir užprogramuoja visą aibę socialinių problemų, galiausiai, sudaro pagrindą rajono ir jo gyventojų stigmatizacijai, kaltinant juos apsileidimu ir netvarkingumu?
Projekto rengėjai neabejoja – įrengus Neries senvagės rekreacinę infrastruktūrą atsiras erdvė rekreacijai ir laisvalaikio praleidimui, gyventojų bendravimui, kas leis sustiprinti socialinius ryšius, sudaryti sąlygas gyvenamosios vietovės bendruomenės veiklos plėtrai, padidinti gyventojų pasitenkinimą gyvenamąja aplinka. Rekreacinės infrastruktūros įrengimas paskatins papildomus lankytojų srautus, kartu formuojant paklausą aplinkiniams verslams ir skatina jų plėtrą, naujų darbo vietų kūrimą.
Kalbėdamas apie Šnipiškių plėtros perspektyvas, vyr. architektas Mindaugas Pakalnis kaip vieną pagrindinių miesto investicinių rajonų yra minėjęs dešinįjį Neries krantą. Jo įsitikinimu, į šiaurę plytintis medinių namukų kvartalas ateityje taps išskirtiniu turtingų žmonių, turinčių individualius namus pačiame miesto centre, rajonu. Architektas nesutinka, kad jį reikėtų bandyti dirbtinai multiplikuoti, sukuriant Las Vegaso tipo rajoną, nes šios miesto dalies grožį lemia būtent kontrastai.
Minėto projekto įgyvendinimui skirta daugiau nei 2,1 mln. eurų, iš kurių daugiau nei 1,9 mln. eurų – Europos Sąjungos (ES) fondų lėšos.
Projektas įgyvendinamas pagal Vidaus reikalų ministerijos administruojamą 2014–2020 metų ES fondų investicijų veiksmų programos priemonę „Didžiųjų miestų kompleksinė plėtra“. Šiai priemonei finansuoti iš viso skirta iki bemaž 150,7 mln. eurų, iš kurių bemaž 138,5 mln. eurų – ES fondų lėšos.
SA.lt ir VRM inf.