Natūralūs akmens gaminiai kieme – ir patrauklu, ir praktiška

Natūralūs akmens gaminiai kieme – ir patrauklu, ir praktiška

akmens panaudojimas terasoje
Terasoms rekomenduojama naudoti akmens plokštes, trinkeles, granitines plytas. Istock nuotr.

Akmens gaminiai – natūralūs, unikalūs ir labai universalūs. O jų ilgaamžiškumas ir jokios priežiūros nereikalaujanti „prigimtis“ pavergia kone visus, kurie sumanė taip papuošti savo aplinką. Akmens gaminiai puikiai tinka gėlynams, keliams, takeliams, iš jų nesunkiai galima pasigaminti fontanus arba krioklius, įkurti japoniško sodo elementus. Natūralūs gaminiai tarnaus įvairiose kiemo, terasos zonose, tiks kaip dekoro elementai. Koks yra pats universaliausias akmens gaminys, kokius praktiškus ir kūrybiškus sprendimus priimti renkantis šiuos produktus namo kieme, pasakoja „Ponas Akmuo“ Kauno prekybos aikštelės vadovė Inga Raulušavičienė.

Universaliausias akmens gaminys ir lietuvių pietietiškos svajonės

Pačiu universaliausiu akmens produktu galima tituluoti skaldelę. Ji tinkama takeliams, stovėjimo aikštelėms, keliukams, nuogrindoms, gėlynams, prie vandens zonų. „Skaldelės būna įvairių spalvų ir dydžių. Vienais atvejais tinka vienas dydis, kitais – kitas. Trinkelės taip pat gana universalios – jas galima panaudoti ir gėlynams, ir praėjimams, zonoms įrėminti ir atskirti“, – vardija „Ponas Akmuo“ Kauno prekybos aikštelės vadovė.

Tačiau ne tik finansai formuoja privačių namų savininkų pageidavimus. „Lietuviai norėtų balto, šviesaus akmens šalia savo namų erdvės. Tačiau tokie atspalviai nelabai tinka mūsų klimatui, reikia daugiau priežiūros, gali tekti dažniau keisti“, – pastebi akmens gaminių žinovė. Jei geidžiate poilsio zoną priartinti prie atviruko iš Santorino salos vaizdo, baltus akmenukus saugokite nuo sąlyčio su žole, rinkitės saulėtą vietą, jog nesikauptų drėgmė. Lepios spalvos akmenukų prekinę išvaizdą prailgintų plovimas aukšto slėgio žarna.

Pirkėjams siūloma alternatyva – neutralios spalvos akmenys. Pastaruoju metu tarp „Ponas Akmuo“ pirkėjų ypač populiarus šviesiai pilkas skandinaviškas granitas. Jis lengvai pritaikomas, „nesipjauna“ su kitomis spalvomis, prie daug ko dera. 

„Skaldelės būna įvairių spalvų ir dydžių. Vienais atvejais tinka vienas dydis, kitais – kitas. Trinkelės taip pat gana universalios – jas galima panaudoti ir gėlynams, ir automobilio stovėjimo aikštelei, praėjimams, zonoms įrėminti ir atskirti“, – vardija „Ponas Akmuo“ Kauno prekybos aikštelės vadovė Inga Raulušavičienė.

Inga ponas akmuo

Akmens gaminiai: estetikos nereikia aukoti dėl praktiškumo 

Kad akmens gaminių panaudojimas labai įvairus – akivaizdu. Ši natūrali medžiaga dinamiška savo spalvomis, raštais, dydžiais, ji pasiduoda įvairioms apdirbimo technikoms. Tai dar labiau išplečia galimybes. Gaminio storis turi įtakos, kur jis gali būti panaudotas. 

Pavyzdžiui, akmens plokštės puikiai tinka keliams ir takeliams tiesti, bet būtina atsižvelgti į gaminio storį. Takeliams, kuriais vaikščiosite, pakaks nuo 2 cm storio, pavyzdžiui, bazalto plokštės ar „Antique Multi“ grindinio plokštės, o ten, kur bus važiuojama, naudojama sodo technika, rinktis reikėtų bent 8–10 cm storio plokštes. Taip pat jų būna skirtingų apdirbimų: deginto viršaus, pjautos ir skeltos. „Degintas viršus yra šiurkštus, neslidus. Plokštės pjautu paviršiumi – slidesnės, tad labiau tiktų kepsninės ar lauko virtuvės zonoje, kurią dengia stogas. Sušlapęs pjautas akmuo tampa tikrai slidus, tad reikia atsižvelgti į šeimininkų ir namų svečių saugumą“, – paaiškina specialistė. Skeltas granitas yra natūralesnis, įprastai naudojamas takams, dažnai montuojamas parkuose, miestų viešosiose erdvėse dėl savo atsparumo, ilgaamžiškumo ir saugumo visoms socialinėms grupėms. 

Visos akmens plokštės, nepriklausomai nuo apdirbimo, gali būti naudojamos įvairiose situacijose – taisyklių nėra, patikina „Ponas Akmuo“ Kauno prekybos aikštelės vadovė. Svarbiausia, kad danga atitiktų paskirtį. 

Tinkamas pagrindas taip pat svarbu. Skilimai ar akmens gaminių pažeidimai reti, o juos minimalizuoja pagrindas, ant kurio jie pastatyti. Pavyzdžiui, plokštė, įleista į betoną, bus neabejotinai ilgaamžiškesnė, nei, tarkime, padėta ant vejos. „Kuo tvirtesnis pagrindas, tuo akmens plokštės bus patvaresnės, tarnaus ilgiau ir sumažinsite skilimo riziką“, – patikina akmens gaminių prekybos aikštelės vadovė.

Daugelis privačių namų savininkų, išsikėlę iš butų, bene labiausiai džiaugiasi erdvia lauko zona. Terasos apstatomos baldais, kad poilsis būtų malonus. Malonu ten, kur komfortiška, aplinka sutvarkyta iki smulkmenų. Terasoms rekomenduojama naudoti akmens plokštes, trinkeles, granitines plytas. Visos jos šioje zonoje tiks, skiriasi tik gaminių dydis, pavyzdžiui, granito trinkelės „Gabro“ yra vienos didesnių. Šeimininkai gali būti ramūs – tarnauti tokiai dangai nereikės. Akmuo nereikalauja priežiūros, jo nereikia saugoti ar specialiai tausoti. Būtent todėl jis puikiai tinka ten, kur susirenka daug žmonių, gaminama, valgoma. Akmens gaminių nereikia dengti sulaukus vėlyvo rudens, neprireiks ir buitinės chemijos ištepus. Užteks drėgnos šluostės nuvalyti išpiltą lipnų padažą ar nuvarvėjusius ledus.

Akmens gaminių priežiūra itin paprasta:

  • išsitepus valykite drėgna šluoste ir muiluotu vandeniu;
  • negremžkite akmens abrazyvinėmis priemonėmis;
  • venkite rūgštinių priemonių;
  • jei paviršius neatitaisomai susitepęs, nušlifuokite jį.

Nuogrindos – dar viena vieta, kur idealiai derės akmens gaminiai. Šioje siauroje zonoje labiausiai tinka akmenukai arba skaldelė. Akmenukai nuo skaldelės skiriasi apdirbimu – skaldelė yra skaldyta, o dekoratyviniai akmenukai nugludinti iki apvalios formos. Didelio skirtumo tarp šių gaminių nėra, tad verčiausiai derinti juos prie namo, stogo, terasos ar tvoros spalvos. Jei nuogrindų zonoje yra augalų, byrančiais spygliais, smulkiais lapais, arba planuojate ten dažnai atlikti pertvarkymo darbus, pasirinkite jums patogų dydį, kad keltų kuo mažiau galvos skausmo. Akmenukų naudojimas nuogrindoms– praktiškas ir estetiškas sprendimas. Apsaugome ne tik pamatą nuo drėgmės, bet ir sukuriame gražų vaizdą tarp namo sienos ir tako.

Kūrybiškos idėjos, kaip netikėtai panaudoti akmenis sode

Kraštovaizdžio dizaineriai išskiria keletą sodų tipų: modernus, natūralistinis, minimalistinis, individualus, japoniškas. Pastarasis ima populiarėti privačiose valdose kartu su miestuose gausėjančiais japoniškos estetikos ženklais. Japoniškame sode turi būti 5 stichijos: vanduo, žemė, medis, oras ir ugnis. Tokio tipo sode klesti gamtiškumas ir natūralios medžiagos, o kai kur dominuoja vien akmenys. Jei žavitės minimalizmu ir Rytų kultūra, įveskite ir jūs į savo poilsio erdvę akmens elementų. Pastatomi pailgi luitai „Gneis“, skalūno akmenys, kurių būna įvairių dydžių, ypač tinka japoniškuose soduose. Galima juos statyti prie pušies arba bonso. Įspūdingo dydžio akmenį galima statyti ir vieną – jis estetiškas ir savaime traukia dėmesį. Galite rinktis ir atskirą japoniško sodo elementą – šviesius akmenukus, kurie išlyginami grėbliuku. Visas minėtas eksterjero dekoro detales rasite „Ponas Akmuo“ Vilniaus, Kauno ir Pakruojo rajone esančiose prekybos aikštelėse.

Galite neprisirišti prie rytietiškos estetikos ir kurti visiškai individualų sodą ir gėlynus. Akmens gaminiai, vos pažvelgus į juos, skatins kūrybiškumą. I. Raulušavičienė, „Ponas Akmuo“ Kauno prekybos aikštelės vadovė, siūlo skaldytus dolomito akmenis panaudoti takeliams, statyti alpinariumo sieneles, netgi krioklius. Sumontavę vandens tiekimo sistemą pastatomame luite džiaugsitės vandens čiurlenimu iš vienetinio fontano.

Desert Rose

„Desert Rose“ akmenys ypač tinka japoniškuose soduose. Galima juos statyti prie pušies arba bonso. Įspūdingo dydžio akmenį galima statyti ir vieną – jis estetiškas ir savaime traukia dėmesį.

„Ponas Akmuo“ nuotr.

Lietuviai neapsiriboja vien kriokliais ar fontanais. Populiarėja natūralūs baseinai, išsiskiriantys iš įprastų, imituojančių žydrą vandenį. Natūraliame baseine naudojamas akmuo, plokštės, šalia tiks dolomito akmenys, skaldelės. Žinoma, norėdami atsinaujinti, puoškite natūraliais gaminiais ir šiuolaikinius baseinus.

„Ponas Akmuo“ asortimentą puikiai išmananti I. Raulušavičienė nestokoja netikėtų idėjų. Galbūt esate nagingi, ir sodo erdvėje „pasodinsite“ amžinai žaliuojančią gėlių puokštę iš… akmenų? Dar viena idėja – dekoratyvinius akmenis „Leylac“ derinti namų interjere, ne tik kieme. Šiuo metu itin madingi marmuro ir bendrai akmens gaminiai kambariuose sujungs gamtišką sodo erdvę su gyvenamosiomis patalpomis. Dekoruokite šiais įspūdingos išvaizdos akmenimis komodą ar atviro tipo spintą. Jei fantazijos nestokojate, kurkite iš jų šviečiančias sienas ar paveikslą. Rezultatas bus originalus – juk visi akmenys yra skirtingi.

Jei nežinote, kokie gaminiai tiktų jūsų kiemui, „Ponas Akmuo“ prekybos aikštelių konsultantai mielai jums padės. Vos keli klausimai – kur gaminiai bus naudojami, kokios spalvos ir dydžio ieškote, kokia namo aplinka – paiešką labai susiaurina. Padedami specialisto lengviau nutarsite. Jei dvejojate, ar patikėti kraštovaizdžio dizainą specialistui, I. Raulušavičienė pataria kurti pačiam, arba aktyviai įsitraukti į kūrybos procesą su dizaineriu, nes sode leisite laiką jūs, tad galutinis vaizdas turi būti mielas jūsų akiai.

ponas akmuo
Temos: akmens gaminiai, baseinų įrengimas, dolomito akmenys, granitinės plytos, granito plokštės, Inga Raulušavičienė, Ponas Akmuo, skalūno akmenys

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.