- Watergen“ sistema ore esančią drėgmę paverčia geriamuoju vandeniu;
- „Watergen“ sukūrė vieną galingiausių saulės elektrinių turistinės priekabos stogui;
- Technologiniai bandymai buvo atliekami sausiausiose ir labiausiai saulės išdegintose JAV dykumų vietose.
Tekstas – Rolando Kažimėko
Tie, kas keliauja kemperiais, atostogų kelionių sustojimus planuoja taip, kad pasirinktose vietose būtų galimybė prisijungti prie gėlo vandens šaltinio, elektros įvado. Prabangių priekabų-namelių gamintoja, JAV bendrovė „Living Vehicle“ pasiūlė įdomią išeitį – priekabą su „Watergen“ sukurta sistema, kuri ore esančią drėgmę paverčia geriamuoju vandeniu.
Vandens gavyba iš oro daug kam gerai žinomas reiškinys – vasarą su juo dažnai susiduriame. Kiekvienas šiuolaikinis, kondicionierių turintis automobilis geba iš oro išgauti vandenį: karštą dieną, po kiekvienos kelionės su įjungtu oro kondicionieriumi, pasižiūrėję į automobilio dugną, pamatysite, kaip „gražiai“ laša kondensatas.
Kondensacinės sistemos ir yra labiausiai paplitusios vandens gavybos iš oro technologijos, tačiau jos nėra našios, vandens gavybos apimtis priklauso nuo aplinkos temperatūros, drėgmės.
Tokios sistemos efektyvesnės tik tada, kai tiek santykinė oro drėgmė, tiek oro temperatūra yra aukštesni: paprastai kondensaciniai vandens generatoriai nėra efektyvūs, jei aplinkos temperatūra žemesnė nei 18 °C, o santykinė oro drėgmė nesiekia 30 procentų.
1 kilovatas – 3 litrai
„Watergen“ sukurta vandens generavimo iš oro sistema (AWG), kurią savo priekabai-nameliui pasirinko bendrovė „Living Vehicle“, yra našesnė nei kitos kondensacinės technologijos. Iš pradžių sukurta kaip kariniams tikslams skirta technologija,
„Watergen“ sistema irgi naudoja kondensavimo principą, tačiau ši technologija pristatoma kaip didelis šuolis į priekį našumo, patikimumo ir kainos požiūriu.
Bendrovės atstovai sako: „Mūsų technologija ne tik padarys didelę įtaką milijonų žmonių ir bendruomenių visame pasaulyje gyvenimui, bet ir bus komerciškai prieinamas ir įperkamas sprendimas, turėsiantis didelį ekonominį poveikį, padėsiantis spręsti geriamojo vandens trūkumo problemą įvairiuose pasaulio regionuose.“
„Watergen“ neatskleidžia savo technologijos detalių, bet pažymi, kad įprastų oro kondicionavimo technologijų našumas siekia 650–850 Wh/l, o itin švarų vandenį gaminančios „Watergen“ technologijos našumas – net 350 Wh/l (šie skaičiai rodo, kiek energijos (vatvalandžių) reikia norint išgauti 1 litrą vandens).
Kaip matote, našumų skirtumas gana didelis ir nesunku apskaičiuoti, kad „Watergen“ sukurta sistema, sunaudojusi vieną kilovatą energijos, pagamins apie 3 litrus vandens. Be to, bendrovė giriasi ir itin patikima bei unikalia kelių pakopų vandens filtravimo ir valymo technologija, užtikrinančia itin švarų, aukščiausios kokybės vandenį. Filtruojamas ne tik išgaunamas vanduo, bet ir į sistemą tiekiamas oras.
Elektrinę papildo baterija
Žinoma, tokiai transformacijai, kai atmosferoje esanti drėgmė paverčiama vandeniu, reikia nemažai energijos: jo reikia kompresoriams, pučiantiems orą į specialius sistemos rezervuarus ir jį suspaudžiantiems, garų šaldymo procesui, filtravimui – visi jie gana imlūs elektros energijos naudotojai. Tad, norint turėti tikrąją off-grid vandens gavybos sistemą, ją reikia pajungti prie gana galingos saulės elektrinės.
„Living Vehicle“ saulės elektrinę įrengė ant priekabos-namelio stogo ir teigia, kad saulėtą dieną jos visiškai užtenka – tereikia, kad „Watergen“ sistema veiktų dieną ir vandens nepritrūksite net dykumoje.
Reikėtų pažymėti, kad šiuo metu tai yra galingiausia ant turistinės priekabos stogo sumontuota saulės elektrinė. Jos saulės elementų plotas yra didesnis nei priekabos stogo plotas – keliaujant priekabos pastogė su ant jos sumontuotais saulės elementais įtraukiama po stogu, apsistojus pasirinktoje vietoje ji išskleidžiama. Šios saulės elektrinės galia – 3,6 kW, kad baterijoms skirtas stogo plotas nesumažėtų, vandens gavybai reikalingo oro paėmimo angos sumontuotos priekabos šonuose, o ne ant stogo.
Efektyvi „Watergen“ vandens gavybos sistema 20 l vandens išgauna per dieną. Vanduo kaupiamas 380 l bake. Priekaboje viskas suprojektuota taip, kad pagamintu vandeniu pirmiausia būtų pripildomos geriamojo vandens talpyklos, o paskui ir kitos, pavyzdžiui, tualetas.
Kad „Watergen“ sistema būtų patikimesnė, t. y. nepriklausanti nuo orų (nes niūrią, apniukusią dieną saulės elektrinė gali nepagaminti pakankamai energijos), priekabos-namelio konstruktoriai ją papildė talpiomis baterijomis, panašiomis į tas, kurias turi automobiliai „Tesla“. Taigi dieną naudojant saulės energiją, o naktį baterijas vandens galima išgauti dar daugiau.
Bandymams parinktos sudėtingos sąlygos
„Watergen“ sistemos bandymai buvo atliekami sausiausiose ir labiausiai saulės išdegintose JAV dykumų vietose, t. y. ten, kur ore esantis drėgmės kiekis yra labai mažas. Bandymų metu sistema gamino vandenį be menkiausių problemų, nes vandens garų visada yra bet kokiame, net itin sausame ore.
Šis paprastas sprendimas leidžia mėnesių mėnesius gyventi vidury dykumos nebijant, kad pritrūks vandens. Visiškai įkrautos baterijos leidžia 19 dienų (be iš saulės elektrinės gaunamos energijos) naudotis visais priekabos-namelio patogumais: vandens gamyba, įvairiais elektriniais prietaisais, apšvietimu ir t. t.
Tiesa, „Living Vehicle“ sukurta priekabos bazinė versija kainuoja nepigiai – apie 400 000 eurų (vandens generavimo sistema apie 24 000 eurų), bet šiuo atveju įdomesnė ne kaina, o pati vandens gamybos idėja, nes dažniausiai off-grid namuose, kemperiuose ar laivuose vandens aprūpinimo sistemos vandenį ima iš ežero, upės, šaltinio ir jį filtruoja, kai kurios apdoroja ir sūrų vandenį.
„Watergen“ sukurta sistema naudoja drėgmę, kuri yra praktiškai visur aplink mus – kad ir kur būtumėme. Jai nereikia vandens šaltinio – tereikia, kad drėgmės lygis būtų ne mažesnis kaip 20 procentų. Tačiau net sausiausiuose JAV miestuose vidutinė drėgmė yra didesnė nei 30 proc. ir labai retai ji nukrinta žemiau 20 proc. lygio.
Projektai įvairiose pasaulio šalyse
Bendrovė „Watergen“ vandens gavyba iš oro užsiima ne vienerius metus. 2017 m. Naujajame Delyje ir Keraloje, tankiausiai apgyvendintame Indijos regione, bendrovė pastatė AWG aparatus, kurie iš oro išgauna ir gyventojams tiekia švarų vandenį.
Šio projekto tikslas – padėti išspręsti vandens trūkumo problemą. 2017–2018 m. „Watergen“ pagaminti aparatai vandenį tiekė nuo uraganų „Harvey“, „Irma“ ir „Michael“ nukentėjusiems JAV gyventojams. Šį projektą „Watergen“ vystė kartu su JAV Raudonuoju Kryžiumi ir Federaline nepaprastųjų situacijų valdymo agentūra (FEMA).
2018 m. atmosferiniai vandens generatoriai buvo padovanoti Hanojaus (Vietnamo) gyventojams, 2019-aisiais įrengti Uzbekistano savivaldybės pastatuose, slaugos centre nacionaliniame universitete. 2020 m., bendradarbiaujant „Watergen“,
Izraelio aplinkos tyrimų institutui ir Palestinos nevyriausybinėms organizacijoms, vandens generatoriai GEN-M ir GEN-L buvo įrengti Gazos ruože, na, o pernai pirmasis atmosferinis vandens generatorius GEN-M, galintis išgauti 800 l vandens per dieną, pradėjo veikti kaimyninėje Lenkijoje.
Nepriklausomoms off-grid sistemoms „Watergen“ sukūrė GENNY įrenginį, pagaminantį iki 27 l vandens per dieną. Toks įrenginys per mėnesį pagamina apie 800 l vandens, kas turėtų visiškai patenkinti taupiau vandenį naudojančios šeimos poreikius.
Tokia vandens gavybos sistema kainuoja apie 2500 eurų. O 10 kartų besiskiriančią kainą lemia tai, kad GENNY aparatas yra prijungiamas prie elektros lizdo, kol priekabos aparatas naudoja ir baterijos, ir saulės elementų energiją, prie jo priskaičiuojama ir dalis elektrinės bei baterijos kainos.