Top Baneris

5 mitai apie modulinius individualius namus

2023 spalio 27 d.
Terasa scaledTik SA
Pasidalykite straipsniu

Aušra Nyman

Klimato kaita, mobilus gyvenimo būdas, kintanti geopolitinė situacija įneša vis daugiau pokyčių ir į mūsų kasdienį gyvenimą. Keičiasi žmonių, norinčių gyventi individualiame name, nuostatos ir prioritetai. Užuot porą metų skyrus statybų priežiūrai, jaunos šeimos mieliau savo laiką investuoja į laisvalaikį kartu su šeima, keliones ar papildomas profesines žinias. „Namas yra mašina gyventi“ – taip ateities būstą apibūdino modernizmo pradininkas, žymus architektas Le Corbusier. Ir šį apibūdinimą geriausiai atitinka šiuolaikiniai gamykloje iš anksto paruošti namai, statybvietėje surenkami per kelias valandas.

Pokyčių vėjai

„Pokyčiai jau ant slenksčio ir mes jiems ruošiamės“, – sako Vainius Gabalis, atstovaujantis prekių ženklui „Lyfio“, bendrovės „Ryterna modul“ rinkodaros vadovas. Anot pašnekovo, kol kas dar dauguma įmonės gaminamų ir statomų namų eksportuojami į Skandinavijos šalis, tačiau pastebimas vis labiau augantis susidomėjimas surenkamais moduliniais namais ir mūsų šalyje. Skandinavai, vokiečiai ir amerikiečiai per daugelį metų įvertino, kad namas, kuris yra paruošiamas gamykloje po stogu, proceso neveikiant atmosferos veiksniams, yra kokybiškesnis. Todėl dažniausiai renkasi būtent „prefabricated“ (iš anksto paruošiamų gamykloje konstrukcijų) statybos būdą. Tad kokios dvejonės kol kas stabdo būsimus mūsų šalies naujakurius?

Mitų griovimas

Mitas nr 1. Moduliniai namai lygu jūriniams konteineriams

Iš anksto gamykloje paruošti, į statybų aikštelę atvežami ir per kelias dienas sumontuojami namai yra tokių matmenų, kad patogu būtų juos transportuoti. Todėl jie ir vadinami moduliniais, tačiau su jūriniais konteineriais neturi nieko bendra. „Lyfio“ moduliniai namai šiuo metu gaminami iš surenkamų metalinių karkasinių elementų, kurie atlieka laikančiosios konstrukcijos vaidmenį. Jeigu yra tekę matyti Vokietijoje ar mūsų pajūryje fachverko (medinio karkaso, užpildyto plytomis ar pan.) namų, nesunku įsivaizduoti, kad metalinio karkaso namuose medžio masyvą keičia metalo elementai.

ryterna moduliniai namai

Mitas Nr 2. Tai – neilgaamžiai namai

Norintiems gyventi 100 metų ir palikti savo namus anūkams, tinkamiausias statybos būdas yra iš betono ar keraminių plytų. Tačiau keičiasi laikai, keičiasi ir vertybės – jeigu neseniai žmogus siekė po savęs ką nors palikti, tai pastaruoju metu stengiamės palikti kuo mažiau. Metalinio karkaso namą, pasikeitus situacijai, galima nesunkiai išrinkti ir pervežti į kitą vietą. Pasibaigus namo gyvenimo laikotarpiui, jo sertifikuotos, tvarios medžiagos gali būti panaudotos antriniam perdirbimui.

Metalo elementų pasirinkimas buvo nulemtas įmonės patirties dirbant su statyboms skirtais metalo gaminiais, organizuojant jų tiekimą bei tobulinant laiko patikrintą konstrukcinių sujungimų (mazgų) praktiką. Moduliai surenkami ir paruošiami transportavimui šildomose gamyklos patalpose, statybų proceso neveikia oro sąlygos. Namo konstruktyvas atitinka šiuo metu galiojančius gaisrinės saugos normatyvus ir yra visiškai atsparus atmosferos poveikiui. Ateityje įmonė planuoja įdiegti ir perspektyvų statybos būdą iš inžinerinės medienos.

Mitas Nr 3. Nieko nėra šiltesnio už mūrą

Žinome, kad sovietmečiu statyti net ir pusės metro (50 cm) storio išorės sienų mūriniai namai yra renovuojami juos šiltinant. „Lyfio“ namai atitinka aukščiausią šiuo metu galimą pasiekti A++ klasę ir kol kas yra pirmieji tokie moduliniai pastatai Lietuvoje. Neretai A++ klasė pasiekiama pasitelkus energiją iš atsinaujinančių šaltinių. „Lyfio“ moduliai atitinka pasyvaus namo reikalavimus, jie yra ypač sandarūs ir kokybiškai izoliuoti. Todėl atsinaujinančių, elektros energiją generuojančių šaltinių naudojimas nėra būtinas, veikiau rekomenduojamas. Namą šildyti pakanka šilumos siurblio oras-oras, jeigu nėra galimybės įrengti geoterminio (vanduo-vanduo).

Mitas Nr 4. Architektūrinės išraiškos apribojimai

Ne kiekvienas naujakurys gali pasamdyti žinomą ir talentingą architektą ar juolab didelę statybų bendrovę savo svajonei įgyvendinti. Moduliniai „Lyfio“ namai yra suprojektuoti žinomo, patyrusio ir autoritetingo architekto, Vilnius Tech profesoriaus Sigito Kuncevičiaus, realizavusio tokius modernius pastatus, kaip Balsių mokykla, moduliniai vaikų darželiai Vilniuje.

Architekto įsitikinimu, surenkami moduliniai namai jau nettrukus užvaldys individualaus būsto statybų rinką, todėl pasiūlymą projektuoti tokius namus jis įvertino kaip galimybę prisiliesti prie šio proceso. Modulinio namo „Lyfio“ architektūrinė idėja paremta siekiu sukurti nedidelės apimties būstą, kuriame darniai dera vidinės erdvės ir aplinka. Langai nuo grindų iki lubų suteikia daugiau vizualaus ryšio su terasa ir aplinka, kartu praplėsdami ir vidaus erdves.

Minimalistinis interjeras įgyvendinamas naudojant ekologiškus gaminius, pagal poreikį gali būti įvairių medžiagų ir spalvų apdaila. Būstas pritaikytas statyti tiek mieste, tiek ir užmiestyje, turi jaukią iš trijų dalių nuo vėjų bei pašalinių žvilgsnių apsaugotą terasą. Kiekvienas modulinis namas gali turėti skirtingą išorės medžiagų apdailą, naudojant skirtingų tipų medienos, kompozicines plokštes, titano, cinko ar rūdinto metalo (Cor-Ten) lakštus. Pagal pageidavimą projektas gali būti papildytas stogine automobiliui arba lauko inventoriaus saugojimo moduliu. Šiuo metu yra paruošti keturi „Lyfio“ namų variantai – nuo 76 kv. m su dviem miegamaisiais iki 125 kv. m su trimis miegamaisiais. Kiekvienas namas gali būti komplektuojamas pagal individualius poreikius, papildant jo įrangą išmaniosiomis technologijomis.

Pjuvis taisytas 125 1

Mitas Nr 5. Ne visuomet atitinka kokybės ir tvarumo reikalavimus

Iki detalių apgalvoti ir patikrinti projektai leidžia išsiversti be didesnių gamybinių atliekų, pastatams naudojamos tik ES sertifikuotos medžiagos, todėl toks statybos būdas yra visiškai palankus aplinkai. Įmonės „Ryterna Modul“ komandą sudaro daugiau nei 250 profesionalų, turinčių patirties inžinerijos ir gamybos srityse. Įmonės specialistai turi galimybę gilinti žinias Lietuvoje ir užsienyje. Dėl šių kvalifikuotų darbuotojų ir kolektyvinės know-how „Ryterna Modul“ užtikrina aukščiausią savo gaminių kokybę. Jie nuolat diegia naujoves ir atnaujina procesus, kad modulinės statybos pramonėje pateiktų pažangiausius sprendimus. Įmonė naudojasi net 23 000 kv. m gamybine baze. Turėdami daugiau nei 20 metų patirtį Lietuvoje, Suomijoje, Švedijoje, Norvegijoje, Vokietijoje, Belgijoje, Lenkijoje, Latvijoje ir Islandijoje, įmonė įgijo daug lojalių klientų ir patikimų partnerių.

Pastatytiems namams suteikiamos garantijos atitinka Lietuvos STR reikalavimus: paslėptiems darbams suteikiama 10 metų garantija, apdailai ir išorės įrangai – 3 metai.

modulinis namas

Optimalus kainos ir kokybės santykis

Geriausias rezultatas pasiekiamas, jeigu būsimas naujakurys įvertina savo lūkesčius ir galimybes – kiek laiko ir lėšų jis gali skirti namo statyboms. Visiškai įrengto iki svarbiausių interjero elementų – virtuvės baldų, apšvietimo ir pan. modulinio namo kaina yra 2000 EUR/kv. m., per šį laiką jos neveikia besikeičianti ekonominė situacija, nes pastato komplektavimas, surinkimas ir montavimas statybvietėje užtrunka daugiausia 6 mėnesius. Jeigu naujakurys pageidauja pats įsirengti namo vidaus apdailą, galima rinktis pastatą su daline apdaila.

Reikalavimai sklypui ir infrastruktūrai

Panašu, kad vienintelis apribojimas tokiems namams statyti yra privažiavimas prie sklypo. Jo turėtų pakakti krovininiam transportui, gabenančiam pastato modulius. Sklype pagal įmonės pateiktus brėžinius turėtų būti įrengti pamatai, vandentiekio bei kanalizacijos įvadai. Nenorintiems rūpintis infrastruktūros projekto parengimu bei derinimu, šias paslaugas gali pasiūlyti įmonės profesionalai. Pasirinkusiems šiuos modulinius namus įmonė gali padėti įgyvendinti sklypo generalinį planą ir suderinti su atitinkamomis institucijomis.

lyfio logo
ryterna modul

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video