Top Baneris

Mokslininkai sukūrė unikalų audiovizualinį maršrutą

2016 gegužės 4 d.
Pasidalykite straipsniu

Rytoj, gegužės 5-ąją, 18 val. istorinėje Prezidentūroje (Vilniaus g. 33) bus pristatytas unikalus audiovizualinis maršrutas „Dvasios gidas po senąjį Kauną“. Pristatyme dalyvaus maršruto kūrėjai – projekto sumanytoja Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Menų fakulteto (MF) dėstytoja ir galerijos „101“ vadovė, menotyrininkė dr. Daiva Citvarienė, scenarijaus autorius, žurnalistas, VDU dėstytojas Rytis Zemkauskas, istorikas Arvydas Pakštalis ir kiti.

Audiovizualinis maršrutas „Dvasios gidas po senąjį Kauną“ – unikalus miesto gidas, siūlantis gyvą emocinę patirtį, kurioje susipina istoriniai faktai ir meninė tikrovė, miesto praeitis ir čia gyvenusių žmonių dramos. Žurnalisto R. Zemkausko sukurtas intriguojantis „dvasios“ pasakojimas (matomas planšetinio kompiuterio ekrane ar išmaniajame telefone, „iPad“ ir pan.) mus įtrauks į XX a. pradžioje – II pasaulinio karo metu vykstančią istoriją, kurios personažai gyvena, kuria, kenčia ir myli čia pat – mūsų mieste, senamiesčio gatvėse, jo kiemuose ir namuose. XX amžiaus pradžios Kaunas, jo gyventojai ir tuometinio miesto atmosfera, kasdienybės istorijos ir miestiečių likimai negailestingos Istorijos vingiuose – visa tai kartu su audiovizualiniais elementais ir šiandieninio senamiesčio peizažo fragmentais susijungs į savotišką asmeninį filmą, fiziškai ir emociškai patiriamą miesto erdvėse.

Įkvėpė asmeninė istorija

Projekto autorė, meno projektų kuratorė, VDU Menų fakulteto dėstytoja Daiva Citvarienė teigia, kad idėją inspiravo vieno Niujorko profesoriaus papasakota istorija. „Mokslininkas, tyrinėdamas iš Kauno kilusios savo močiutės biografiją, susidomėjo Juozo R. asmenybe, kurio gyvenimas, kaip pasirodė, buvo vertas „Šindlerio sąrašo“ scenarijaus“, – intriguoja menotyrininkė. D. Citvarienė pasakoja, kad Juozas R. gimė apie 1900 metus Kaune, išgyveno du pasaulinius karus, mokėsi VDU, keletą metų kalėjo kalėjime. Buvo vedęs vokietę, kuri, Hitleriui įžengus į Klaipėdos kraštą, išsivežė jų tris sūnus į Vokietiją. Šie kovėsi vokiečių armijoje Prancūzijoje, kai tuo metu jų tėvas su beatodairiška drąsa iš getų „vogė“ žydų vaikus.

„Įdomiausia pasirodė ne tik tai, kad amžių sandūroje gimęs žmogus išgyveno du pasaulinius karus ir patyrė tiek, kiek užtektų keliems gyvenimams. Suintrigavo tai, kad per vieno asmens biografiją galima papasakoti viso miesto ir net šalies istoriją. Maršrute liko tik vienas, pats svarbiausias Juozo R. gyvenimo fragmentas, tačiau sukurta nauja istorija leido kalbėti apie kadaise multikultūriško miesto praeitį, kuri dažnai lieka nepelnytai užmiršta ar nutylėta. Ši Istorija mums padeda geriau pažinti save, savo ištakas ir, pagaliau, miestą, kuriame gyvename“, – tikina projekto sumanytoja.

Naujiena ne tik Kaune, bet ir Lietuvoje

Pasaulyje miesto atminties, istorijos ir paveldo animacija yra itin paplitęs reiškinys. Alternatyvūs gidai, meninėmis priemonėmis pristatantys pamirštas ar istorijos vadovėliuose nutylimas miesto istorijas – itin populiarūs kūrybinio turizmo industrijoje ir šiuolaikinio meno kūriniuose. Tačiau ne tik Kaune, bet ir Lietuvoje tokios praktikos dar visiškai naujos.

„Dvasios gidas po senąjį Kauną“ – tai viena dėlionės dalis, kuriant naują miesto mitologiją. Be to, tai miesto dvasios paieškos. Kartu – originalus miesto prisijaukinimo būdas. Ir priminimas, kad miesto gyvybė yra jo istorijose.

Skaitmeninį gido failą miestiečiai galės nemokamai parsisiųsti nuo gegužės 5 dienos. Jam reikalingas mobilusis prietaisas (išmanusis telefonas, planšetinis kompiuteris arba nešiojamas medijų grotuvas) ir ausinės. Maršruto trukmė – 70 min.

Kūrėjai:

Sumanymas – Daiva Citvarienė, scenarijus – Rytis Zemkauskas, vaizdas – Akvilė Anglickaitė, garsas – Vytautas V. Jurgutis, Daiva Stubraitė. Kūrybinės komandos nariai: Arvydas Pakštalis, Jolita Butkevičienė, Ana Čižauskienė.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video