Meno festivalio įžangai – išpieštas keltas „Baltija“

Avatar 2017 gegužės 13 d.
Pauliaus Sadausko nuotr.
Pauliaus Sadausko nuotr.

Ketverius metus sostinėje vykęs gatvės meno festivalis „EDIT Vilnius Street Art“ šiemet persikėlė į pajūrį. Oficialiame renginio atidaryme bus pristatytas pirmasis jau įgyvendintas projektas – iš Pietų Afrikos Respublikos kilęs menininkas Ricky Lee Gordonas ant kelto „Baltija“ sukūrė tapybišką meno darbą, inspiruotą pasakos „Eglė Žalčių karalienė“.

Menininkas savo tapyboje tyrinėja vandenį – tai jam svarbiausia ir įdomiausia tema. Būtent dėl to festivalio kuratorės šį menininką pakvietė į Klaipėdą ir pasiūlė išpiešti pagrindinį objektą – keltą „Baltija“, kuris yra neatsiejamas Klaipėdos simbolis, sujungiantis du krantus per Kuršių marias.

Tai pirmasis R. L. Gordono pieštas laivas ir, kaip pripažįsta pats menininkas, sudėtingiausias projektas. Įpratus tapyti vandens pagrindo dažais, čia teko kurti naują darbo su cheminiais jūriniais dažais, kurie yra ypač sunkiai maišomi, techniką. Be to, sudėtingos buvo ir oro sąlygos. Los Andžele reziduojantis menininkas teigė pirmąkart gyvenime matęs sniegą ir dirbęs tokiame šaltyje bei drėgmėje.

„Idėja atnaujinti bendrovės keltus buvo svarstyta ne kartą, todėl, gavę kurybinės grupės pasiūlymą be papildomų kaštų vieną turimų keltų papuošti originaliu piešiniu, net nesudvejojome. Kadangi keltas „Batija“ buvo ruošiamas planiniam dokinam remontui, idėja jį paversti meno kūriniu ant vandens buvo labai laiku ir vietoje“, – sakė įmonės „Smiltynės perkėla“ generalinis direktorius Darius Butvydas.

Iš viso festivalio „EDIT Klaipėda Street Art“ metu bus sukurti 6 viešojo meno darbai. Anot festivalio kuratorių Gabijos Grušaitės ir Ūlos Ambrasaitės, sudarant programą, buvo siekta akcentuoti Klaipėdos kaip uostamiesčio specifiką, tad pasirinkti menininkai ir objektai vienaip ar kitaip mėgina ją interpretuoti. Jūrinius motyvus savo darbuose naudojantis menininkas iš Romos Tellas kurs piešinį ant sovietmečiu statytos sporto salės Pilies g. Menininkas Seikon iš artimo Klaipėdai uostamiesčio – Gdansko – vizualiai pakeis Parodų rūmų (Klaipėdos kultūros komunikacijų centro) fasadą, o Klaipėdietis menininkas ABran imsis išpiešti visą namą Liepų g.

Kiekvienais metais festivalis siekia pristatyti netradicinių ir netikėtų gatvės meno darbų. Todėl šiemet gegužės pabaigoje į Klaipėdą atvyks italų menininkas Fra Biancoshockas, kuris garsėja netikėtomis instaliacijomis ir intervencijomis urbanistinėje erdvėje. Menininkas kuria įvietintą meną, norėdamas išprovokuoti dialogą ar atkreipti dėmesį į susiklosčiusias socialines ar geopolitines sąlygas. Prieš atvykdamas menininkas pasidomėjo Klaipėdos istorija bei šiandienėmis realijomis.

Festivalio „EDIT Klaipėda Street Art“ atidarymas vyks gegužės 20 d., 19–22 val. Smiltynės jachtklube. Čia bus pristatyta architektų biuro SPRIK instaliacija  „Baseinas“, bus stebimas Laivų paradas, kuriame pirmąkart viešai pasirodys išpieštas keltas „Baltija“. Į šį renginį tiesiai iš Šiaurinio rago visus norinčius 18.40 val. kels specialus kelto „Nida“ reisas. 22.00 val. laivas iš Smiltynės jachtklubo grįš atgal į Šiaurinį ragą.

Komentarai