Bendra D. Britanijos ir Singapūro įmonė ketina pradėti naudoti konstrukcinę medieną bei LVL medienos plokštes naujų būstų projektuose Indijoje ir kitose Pietų Azijos šalyse, siekdama šia medžiaga pakeisti plieną, betoną ir prisidėti CO2 mažinimo statybose.
Artimiausiais mėnesiais pietryčių Indijos uostamiestyje Čenajuje, kur kuriamas statybinės medienos centras, įsikurs projektuotojų ir inžinierių komanda, dirbsianti su vietinės kilmės mediena, sakė medienos projektavimo ir statybos bendrovės „Venturer Timberwork“ vykdomasis direktorius Kevinas Hillas.
Užstatytai aplinkai tenka 40 proc. emisijų
Indija, kuriai COP26 konferencijoje buvo iškeltas aukštas tikslas sumažinti išmetamo CO2 kiekį, šiuo metu jau leidžia naudoti konstrukcinę medieną viešųjų ir gyvenamųjų pastatų statybai, nors anksčiau tai buvo ribojama.
„Pasaulis pagaliau pripažįsta, kad medinės konstrukcijos gali būti vienas iš pagrindinių pasirinkimų siekiant sumažinti į atmosferą išmetamų dujų užstatytoje aplinkoje emisijas. Tai gyvybiškai svarbus žingsnis planetai, jei norime ženkliai sumažinti išmetamųjų teršalų kiekį iki 2030 m., o vėliau pasiekti ir nulinį emisijų lygį. Žinome, kad užstatytai aplinkai tenka 40 proc. į atmosferą išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Tai patvirtina Pasaulio žaliųjų pastatų taryba”, – sakė K. Hillas.
Jei pusė statybinių medžiagų būtų mediena?
Nors užstatytoje aplinkoje CO2 ir kitų dujų emisijas labai didina šildymui, vėsinimui ir apšvietimui sunaudojama energija, tačiau itin didelę įtaką turi ir statybos pramonė. Pasak K. Hillo, siekis mažinti statybos žaliavų gavybos, statybinių medžiagų gamybos bei perdirbimo sukeliamas ir dujų emisijas yra kur kas sunkesnis uždavinys. K. Hillo teigimu, jei pusė statybinių medžiagų būtų pakeista mediena, pasaulinės, klimato kaitą skatinančių dujų emisijos būtų 9 proc., mažesnės, o tikslai, kuriais siekiama, kad pasaulinė vidutinė oro temperatūra iki 2030 m. nepadidėtų daugiau nei 1,5 C°, būtų pasiekti. Plieną ir betoną, pakeitus mediena, statybų proceso išmetamų teršalų kiekis sumažėja net 69 proc.
Tačiau Hillas užtikrintas, kad Indijoje ir kitose regiono šalys daug daugiau galima pasiekti naudojant vietinę medieną. Jis mato didžiulę medinių būstų rinką Indijoje, Nepale ir Butane, kur yra galimybė atsakingai įsigyti geros kokybės medienos, o ne importuoti ją iš kitų regionų. Pavyzdžiui, „Venturer Timberwork” vykdomiems statybų projektams Maldyvuose, mediena buvo renkama ir tiekiama iš Europos, o Indijoje planuojama objektus vystyti naudojant vietinę žaliavą.
K. Hillo teigimu, per du paskutinius dešimtmečius diegtos inovacijos skaitmeninės statybos srityje, projektavime, medienos bei jai skirtų klijų gamybos srityse, lėmė, kad mediena tapo labai aktuali šiuolaikinėms statybų rinkoms. Pasak jo, didėjanti medžių sodinimo ir atsodinimo tendencija visame pasaulyje turėtų užtikrinti, kad medienos pasiūla visada bus stabili.