Mažas vonios kambarys: ekspertų patarimai, kaip planuoti erdvę ir pasirinkti įrangą

Mažas vonios kambarys: ekspertų patarimai, kaip planuoti erdvę ir pasirinkti įrangą

Wpexels andrea piacquadio 3776151

Gyvename laikotarpiu, kai didžiuosiuose Europos miestuose butas tampa vis sunkiau įperkamas. Dėl šios priežasties mažėja butų dydis, o proporcingai butui mažėja ir vonios kambarys.

Architektė, interjero dizainerė Jurgita Ambraškaitė pažymi, kad būsto mažėjimo priežasčių, be augančių kainų, gali būti keletas: keičiasi visuomenės socialinė struktūra, daugėja viengungių, kuriems pakanka mažesnio būsto arčiau miesto centro. Ryškėja ir kita tendencija – vienas iš suaugusių šeimos narių įsirengia mažą butuką miesto centre kaip papildomą darbo vietą.

Tarkime, šeima gyvena name užmiestyje, o atvežus vaikus į darželį ar mokyklą, toks butas naudojamas kaip mažas namų biuras. Atvykus svečiams, taip pat yra galimybė juos apgyvendinti šiame būste arba kurį laiką jį nuomoti. Jurgita tvirtina pastaruoju metu pagelbėjusi įrengti bent septynis iki 25 kv. m. dydžio butus. Kokie sprendimai turėtų būti, kad mažas vonios kambarys išliktų visaverte ne tik higienos, bet ir atsipalaidavimo patalpa būste?

Neatsisakyti komforto mažame vonios kambaryje

Tad kokie pagrindiniai tokio buto vonios įrangos pasirinkimai ir planavimo principai? Architektė teigia, kad mažame vonios kambaryje labai svarbu neaukoti kokybės ir rinktis patikimų gamintojų kokybišką įrangą. „Mažą vonios kambarį reikia projektuoti taip pat atsakingai kaip prabangios jachtos interjerą, įvertinant kiekvieną centimetrą, jeigu norime patogiai jame jaustis, – sako specialistė. – Neatsisakyti to, kas suteikia komfortą: lietaus srovės dušo galvos, kokybiško unitazo.“

DSC6090

Tiesa, architektė rekomenduoja nuomojamam būstui rinktis įprastą pastatomą unitazą, o ne potinkinį. Anot specialistės, tokio unitazo bakelio įrangos priežiūra mažiau komplikuota, kita vertus, jį galima nesunkiai pakeisti nauju. Virš unitazo architektė rekomenduoja įsirengti spintelę vonios priemonėms susidėti. Praustuvę ji siūlo rinktis sutapdintą su skalbykle. Taip pat virš praustuvo esančią erdvę galima išnaudoti spintelei su apšvietimu – mažame vonios kambaryje svarbu turėti vietą kosmetikos priemonėms, kad neapkrautume jomis paviršių, nes daiktų chaosas vizualiai mažina erdvę.

Architektė teigia, kad labai svarbu numatyti pakankamai vietos dušo kabinai, ypač nuomojamame būste, nes nežinia, kokios kompleksijos žmogui gali prisireikti ja naudotis – ar sportiškam raumeningam atletui, ar besilaukiančiai dvynukų būsimai mamytei.

Jai antrina ir interjero dizainerė Natalija Škil, kuri teigia, jog vonios kambaryje prietaisus reikia pradėti dėlioti nuo didžiausių – visų pirma dušo kabina, paskui praustuvė, unitazas. Aišku, atkreipiant dėmesį į jau esamus vandens ir nuotekų įvadus.

Skirti dėmesio apšvietimui

Abi architektės yra įsitikinusios, kad vonios kambaryje labai svarbus geras apšvietimas. Jis gali būti įrengtas lubose ar dekoratyvus, tačiau svarbu jį turėti ir virš praustuvės – kosmetinėms ar higienos procedūroms. Šviesos šaltiniai, šviestuvai vonios kambaryje turi būti sandarūs ir atitikti atsparumo vandeniui IP 44 klasę. Todėl J. Ambraškaitė teigia dažniausiai naudojanti uždarus LED plafonus, kurie tolygiai apšviečia patalpą, nepalikdami nejaukių šešėlių kampuose. Architektė teigia, kad jos užsakovai nepabūgsta ir tamsių spalvų mažoje vonios patalpoje. Anot specialistės, reikia tik būti atsargiems su juoda santechnine keramika, nes nuo jos dažniau tenka valyti kalkių nuosėdas, todėl ji renkasi baltus, elegantiškus ir ergonomiškus sanitarinės keramikos prietaisus. O juodi vandens maišytuvai, priešingai, suteikia vonios kambariui išbaigtumo ir papildomos grafikos.

Rinktis mažesnių gabaritų santechnikos įrangą vonioje

„Ideal Standard“ direktorius plėtrai Baltijos šalyse Ignas Jankauskas tvirtina, kad būsto mažėjimo didžiuosiuose Europos miestuose tendencijas stebi jau kelerius metus iš eilės, todėl buvo priimtas sprendimas sukurti specialią vonios produktų seriją, skirtą mažiems vonios kambariams. Šios kolekcijos dizaino kūrimu rūpinosi garsus dizaineris Roberto Palomba. Kuriant kolekciją buvo analizuojami tokių miestų kaip Roma, Paryžius ar Londonas gyventojų įpročiai ir pasirinkimai. Atsižvelgiant į naujas didmiesčiuose vyraujančias stiliaus tendencijas, 2022 metais išleista mažiems vonios kambariams skirta kolekcija „i.Life S“. Joje dominuoja mažesnių, nei įprasta, matmenų unitazai, praustuvai ir baldai. Produktai sukurti taip, kad net mažų gabaritų įrenginys būtų patogus naudoti ir liktų patikimas. Naudojant mažesnių gabaritų vonios prietaisus, vonios kambarys atrodo erdvesnis, lieka daugiau erdvės judėjimui.

Pirmiausia – ergonomiški sprendimai

Visi kolekcijos „i.Life S“ prietaisai atrodo šiuolaikiškai, dominuoja stačiakampiai tūriai suapvalintais kampais. Stačiakampis dizainas yra efektyvesnis už apvalų erdvės išnaudojimo prasme, o suapvalinti kampai yra saugiau mažo dydžio voniose. Mažesnių matmenų daiktai sukurti taisyklingų proporcijų, jie atrodo taip pat puikiai kaip ir įprasto dydžio praustuvas ar unitazas. Praktiškai vienintelis vonios kambario elementas, kurio dydis lieka nepakitęs mažame vonios kambaryje, yra dušo kabina. Ji turi būti bent 80 cm pločio ir 80 cm gylio. O kiekvienas papildomas centimetras suteiks dušui daugiau patogumo.

IS Multisuite Multiproduct Amb NN iLifeST458901T5295DUCeraplanBD200AABTop View
Gamintojas – „Ideal Standart“

Mažame duše I. Jankauskas siūlo naudoti potinkinius maišytuvus. Tokie sprendimai sutaupo iki 10 cm dušo gylio, o tai mažame vonios kambaryje yra labai daug.

„Gamintojo „Ideal Standard“ kolekcija „i.Life S“ sukurta taip, kad kiekvienas praustuvas galėtų būti komplektuojamas su baldu po apačia. Mūsų nuomone, daiktų laikymo vietų trūkumas mažame vonios kambaryje yra viena didžiausių problemų“, – sako I. Jankauskas.

Kuo daugiau vientisumo mažame vonios kambaryje

Mažoje patalpoje svarbu išlaikyti vientisumą medžiagomis, naudoti kuo mažiau skirtingos apdailos rūšių – taip jis atrodys vizualiai didesnis. Patartina grindims ir sienoms rinktis tokias pačias plyteles. „Įrengiant mažos kvadratūros vonios kambarį ir siekiant jam suteikti didesnės erdvės pojūtį, vientisumo vaizdą, išvengti matomų paviršių jungčių, sienų apdailai siūlome rinktis didelio formato plokštes, – sako įmonės „Cosentino“ atstovė Lietuvoje Edita Motiejūnė ir pataria – Populiariausias ir patogiausias sprendimas – 4 mm storio „Dekton Optimma“ plokštės (didelio formato plytelės), kurios yra itin lengvos, plonos, pritaikytos sienų apdailai ir ypač paprastai montuojamos. Be to, šios plokštės gali būti naudojamos ir vertikaliai, ir horizontaliai, o tai reiškia, kad šios medžiagos puikiai tinka tiek sienų, tiek grindų apdailai. Techniškai optimalus sprendimas sienoms ir grindims naudoti skirtingo storio plokštes. Pavyzdžiui, vonios kambario sienoms rekomenduojame rinktis 4 mm „Dekton“ plokštes, o grindų dangai – 8 mm. Galimybė rinktis tos pačios spalvos ir rašto medžiagas visai vonios kambario apdailai leis sukurti ne tik vientisą vaizdą, bet ir suteiks patalpai tvarkos ir padidins erdvės pojūtį. Siekiant maksimalaus vientisumo ir estetikos, patariame rinktis dušo padėklus ir praustuvus, derančius prie jau pasirinktos sienų bei grindų apdailos. Šių gaminių pasirinkimas „Silestone“ ir „Dekton“ kolekcijose išties didelis.“

wRevestimiento Banos
Didelio formato dekoratyvinės plokštės sienoms ir grindims (gamintojas „Cosentino“)
Temos: Cosentino, i.Life S, ideal standard, Jurgita Ambraškaitė, Natalija Škil

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai