Top Baneris

MAPEI greitojo betonavimo išlyginamieji sluoksniai – greiti, patikimi ir tvirti pagrindai visų tipų grindų dangoms

2023 gegužės 23 d.
MAPEI Greitojo betonavimo sistemos
Pasidalykite straipsniu

Efektyvėjant projektavimo, rangos ir kitiems statybos procesams, natūraliai greitėja ir patys statybų tempai. Dažnai greičiau įrengtas objektas yra kaštų taupymas užsakovui. Tačiau yra ir kita medalio pusė. Nemažai technologinių procesų statyboje reikalauja tam tikrų technologinių pertraukų bei procesų atlikimo eiliškumo. Jų nesilaikant ir skubant pridaroma broko ir klaidų, kurių taisymas brangiai kainuoja. Ne išimtis ir betoniniai pagrindai (pvz. smėlbetonis), naudojami prieš galutines apdailines dangas. Tai populiariausias sprendimas prieš medines, linoleumo, vinilines, PVC ir kitas grindų dangas. Tačiau ką daryti, kai reikalingas greitas, tvirtas ir patikimas pagrindas, o paprasto smėlbetonio savybių nepakanka?

Greiti ir patikimi cementiniai pagrindai – mitas ar realybė?

Pagrindams prieš galutines dangas naudojant plačiai paplitusią smėlbetonio sistemą susiduriama su tokiais apribojimais bei trūkumais:

  • Ilgas įrengto smėlbetonio pagrindo džiūvimo laikas. Paprastai, priklausomai nuo galutinės apdailos tipo, likutinė drėgmė betoniniame pagrinde neturėtų viršyti 2–4 % vertės (pvz. PVC ir medinėms grindims – 2%, epoksidinėms, poliuretaninėms ir pan. – 4 % ir t. t.). Dažnai smėlbetoniui tokias vertes šiltose ir gerai vėdinamose patalpose pasiekti prireikia 3–4 savaičių, o šaltesnėje ir drėgnesnėje aplinkoje – dar ilgiau;
  • Mažas mechaninis stipris. Smėlbetonio pagrindai paprastai pasižymi mažu mechaniniu stipriu (paprastai 10–18 MPa ribose). Dažnai tai nėra problema pėsčiųjų ar kitose neintensyvaus eismo zonose. Tačiau intensyviau eksploatuojamose patalpose (prekybos centrų salėse, salonuose, dirbtuvėse ir kt.), kur galimas ir sunkesnių autokrautuvų, palečių judėjimas ir pan., šio stiprio negana. Be to, populiarėjančios liejamos grindų dangų sistemos – epoksidinės, poliuretaninės, dekoratyvinės cementinės ir kt. – technologiškai reikalauja gerokai tvirtesnių pagrindų – standartiškai bent 20MPa gniuždomojo stiprio ir 1,5MPa atplėšimo stiprio. 
  • Dozavimo klaidos mišinio gamybos metu. Tai pakankamai dažna problema, kadangi smėlbetonio mišiniai dažnai gaminami tiesiai objekte. Tokiu atveju ne visada pavyksta užtikrinti galutines reikiamas pagrindo stiprio savybes. 

Tais atvejais, kai susiduriame su aukščiau aprašytais iššūkiais, puiki alternatyva – MAPEI koncerno greitieji rišikliai TOPCEM ir MAPECEM bei paruošti naudojimui skiediniai TOPCEM PRONTO ir MAPECEM PRONTO.

Šios sistemos tinkamos tiek „plaukiojantiems“ pagrindams (t.y. atskirtiems nuo perdangos ar juodgrindžių šiltinimo sluoksniu ar pan.), tiek įrengiant juos sukabinant / suklijuojant  su esamu pagrindu. Naudojant sintetinį kaučiuko latekso priedą PLANICRETE klijuojamuosius išlyginamuosius sluoksnius su TOPCEM ar MAPECEM galima įrengti vos nuo 1cm storio sluoksnio. Lentelėje nr. 1  žemiau šios MAPEI sistemos palygintos su standartiniu išlyginamuoju sluoksniu.

Ypač greito rišimosi išlyginamojo sluoksnio paruošimas naudojant MAPECEM PRONTO.
MAPEI greitojo išlyginamojo sluoksnio paruošimas naudojant TOPCEM PRONTO kaip priklijuojamą prie pagrindo sistemą.

Privalumai naudojant greitojo betonavimo sistemas TOPCEM ir MAPECEM

Lentelėje nr. 1  žemiau šios MAPEI sistemos palygintos su standartiniu išlyginamuoju sluoksniu:

MAPEI lentele nr 1 islyginamieji sluoksniai V2

MAPEI greitųjų išlyginamųjų sluoksnių sistemų palyginimas su standartiniu išlyginamuoju sluoksniu.

MAPEI TOPCEM ir MAPECEM struktura

Dar vienas ženklus TOPCEM ir MAPECEM sistemų privalumas – jų įrengimo paprastumas. Įrengimo procesas analogiškas smėlbetonio grindų įrengimui, todėl net pirmą kartą su sistema dirbantys betonuotojai ir grindų klojėjai paprastai be jokių sunkumų perpranta šias technologijas. 

MAPE TOPCEM MAPECEM irengimo eiga

MAPEI greitųjų išlyginamųjų sluoksnių įrengimas – darbų eiga įprasta ir pažįstama betonavimo srities profesionalams.

Lentelėje nr. 2 pateiktas išlyginamųjų sluoksnių, pagamintų naudojant rišiklius TOPCEM ir MAPECEM  fizinių verčių palyginimas. 

350285374 758947185977901 2700757129174952870 n

Eksploatacinės MAPEI greitųjų rišiklių sistemų savybės* ir galimas tolesnių dangų įrengimas.

Iliustracijoje žemiau kaip pavyzdys pateiktas išlyginamojo sluoksnio, pagaminto naudojant rišiklį TOPCEM, dozavimo / mechaninio stiprio priklausomybės grafikas. 

MAPEI TOPCEM dozavimo grafikas

MAPEI TOPCEM išlyginamojo sluoksnio stipris priklausomai nuo TOPCEM dozavimo kg/m3 ir laukimo laiko po įrengimo.

Ekologiškumas ir tinkamumas šildomoms grindims

Visi aukščiau pristatyti greitojo betonavimo mišiniai pasižymi ne tik tinkamumu šildomoms grindims, tačiau turi ir ypač aktualų sertifikavimą tvariai statybai:

  • EPD – Gaminių aplinkos apsaugos deklaracijos (angl. environmental product declarations); 
  • Vokietijos GEV asociacijos emisijų sertifikatus („Gemeinschaft Emissionskontrollierte Verlegewerkstoffe Klebstoffe ir Bauprodukte e.V.“);
mapei EPD

Šie sertifikatai ypač naudingi, jeigu projektuojamas pastatas siekia aukščiausių LEED ir BREEAM įvertinimų. Šie dokumentai taip pat yra produktų ekologiškumo įrodymas ne tik jo naudojimo metu, tačiau viso pastato gyvavimo ciklo laikotarpiu. Plačiau apie MAPEI įsipareigojimus tvariai statybai ir aplinkosaugai skaitykite straipsnyje čia.

Patirtis Lietuvoje

MAPEI greitojo betonavimo rišikliai ir išlyginamieji sluoksniai toli gražu ne naujiena Lietuvoje. Tai ypač populiarus sprendinys tarp betonuotojų prieš įrengiant poliruoto / natūralaus / teraco betono grindų sistemas (pvz. MAPEI ULTRATOP, epoksidines, poliuretanines bei poliuretancemento grindų sistemas (MAPEFLOOR), ypač tuo atveju, kai nėra galimybės įrengti pramoninio betono pagrindo arba objekte „spaudžia“ terminai. TOPCEM PRONTO sistema yra neatskiriama dalis tiekiant MAPEI sistemas baseinų lyginimui ir hidroizoliacijai. Vis daugiau profesionalų įvertina šių sistemų teikiamus privalumus bei taupomą laiką ir pinigus. Keletas projektų Lietuvoje, kur naudotos greitojo betonavimo sistemos, spauskite nuotrauką apačioje:

Projektai topcem mapei

UAB VELVE MST – išskirtinis MAPEI produkcijos atstovas Lietuvoje. Šios įmonės specialistai yra pasiruošę konsultuoti projektuotojus ir rangovus visais klausimais, susijusiais su MAPEI produktų panaudojimo galimybėmis. 

Sekite įmonę socialiniuose tinkluose:

Facebook

LinkedIn

Instagram


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video