Lietuvos verslas atsisuka į „žaliąją“ elektrą

Lietuvos verslas atsisuka į „žaliąją“ elektrą

„žaliąją“ elektrą
Irmanto Gėlūno nuotr.

Lietuvos įmonės prisijungia prie globalios tendencijos ir vis dažniau perka tik iš atsinaujinančių energijos išteklių pagamintą elektros energiją. Nepriklausomi tiekėjai skaičiuoja, kad tokių socialiai atsakingų klientų per metus padaugėja bent penktadaliu, o „žaliosios“ elektros gamyba ir vartojimas per kelis metus išaugo kartais.

„Pastarųjų metų tendencijos rodo, kad „žaliosios“ energijos vartojimas Lietuvoje ženkliai auga. Vien pernai, palyginti su užpernai, „Energijos tiekimas“ pardavė beveik 54 proc. daugiau žaliosios energijos, taip pat auga susidomėjimas saulės elektrinių įrengimu. Pagrindinės to priežastys yra vis pingančios saulės jėgainių technologijos, leidžiančios elektros energiją tiekti pigiau ir vis sparčiau auganti verslo socialinė atsakomybė. Matome tendenciją, kad įmonių vadovams svarbu ne tik gauti produkciją, bet ir būti tikriems, kad ją gaminant aplinkai buvo daroma kuo mažesnė įtaka“, – sako „Lietuvos energijos“ grupei priklausančio „Energijos tiekimo“ generalinis direktorius Ainis Kavaliauskas.

Augančią gamtai draugiškos elektros paklausą fiksuoja ir kiti tiekėjai

„Pastaruosius pora metų klientų, pasirinkusių „žaliąją“ elektrą, skaičius auga maždaug po 20 proc. kasmet. Didėjant šios energijos paklausai, įmonės vis dažniau ir pačios ieško galimybių savo poreikio dalį patenkinti pasistatydamos nuosavus generacijos šaltinius. Pastebime, jog dažniausiai pasirenkamos saulės elektrinės, o prieš žengiant šį žingsnį, įsivertinamos tokio pasirinkimo naudos – aplinkos tausojimas, tvarumas, energijos kaštų mažinimas, ilgas bei mažai priežiūros reikalaujantis eksploatavimo laikotarpis“, – sako didžiausio nepriklausomo elektros tiekėjo „Elektrum Lietuva“ Verslo klientų skyriaus vadovas Artūras Zatulinas.

Ketvirtadaliu išaugusį iš atsinaujinančių šaltinių pagamintos elektros suvartojimą skaičiuoja ir kitas nepriklausomas energijos tiekėjas „Enefit“. Tokią energiją vartojančių klientų bendrovėje per metus padaugėjo 7 procentais.

„Esame viena didžiausių verslo grupių Lietuvoje, suvartojame daug elektros. Siekdami būti draugiški aplinkai dar prieš kelerius metus priėmėme strateginį sprendimą – grupės mastu – Vilniuje ir Kaune mūsų plėtojamiems verslo centrams bei įvairių sričių gamybos įmonėms – perkame vien tik „žaliąją“ elektrą, net ir turėdami omenyje, kad ji gali kainuoti brangiau už kitais būdais pagamintą elektrą. Įkvepia tai, kad vis daugiau įmonių tampa sąmoningesnės ir pasuka aplinką tausojančiu socialinės atsakomybės keliu“, – sako SBA grupės viceprezidentas Egidijus Valentinavičius.

Pasak jo, net ir statant aukščiausio energetinio efektyvumo pažangius biurus, o pramonės įmonėms naudojant energiją taupančias technologijas, didėjančios SBA grupės verslo apimtys augins elektros vartojimą. Grupė planuoja, kad per šiuos metus „žalios“ elektros reikės 15 proc. daugiau nei pernai.

E. Valentinavičiaus teigimu, SBA grupė planuoja pati imtis elektros iš atsinaujinančių energijos išteklių gamybos ir taip iš dalies patenkinti didėjantį energijos poreikį.

„Žaliąją“ elektrą gamina hidroelektrinės, saulės, vėjo bei biokuro jėgainės. Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ duomenimis, tokios energijos gamyba per pastaruosius penkerius metus išaugo beveik pusantro karto iki 2 TWh per metus. Tiesa, 2018 m. dėl nepalankių gamtos sąlygų jos pagaminta 15 proc. mažiau nei 2017 metais. Didėjant paklausai, „žaliosios“ energijos Lietuvoje trūksta, tad dalį jos tiekėjai importuoja iš užsienio.

Lietuvoje 2018 m. bendrai buvo suvartota 12 TWh elektros energijos. Pramonė suvartojo daugiau nei trečdalį šio kiekio.

SBA inf.

Temos: Atsinaujinantys energijos šaltiniai, Saulės elektrinės, Saulės jėgainės
Susiję straipsniai
Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.