Top Baneris

Lietaus nuvedimo sistemos – privaloma pastato skėčio dalis

2014 rugpjūčio 28 d.
Pasidalykite straipsniu

Surūdiję, suskilinėję ir išsikraipę lietvamzdžiai, ties pastatų viduriu nutrūkstantys latakai ir patamsėjusios namų konstrukcijos – šie kiekviename žingsnyje gatvėse akis badantys vaizdai yra iškalbingas įrodymas, kad daugelis pastatų naudotojų nesupranta lietaus nuvedimo sistemų funkcijos.

Problemas būtina spręsti nedelsiant
Bendrovės „Ruukki Lietuva“ rinkodaros vadovas Mantas Grigaliūnas įspėja – laiku neįrengus arba neteisingai įrengus lietaus nuvedimo sistemą, vanduo gali pažeisti ne tik fasadų apdailą, bet ir laikomąsias namo konstrukcijas: sienas, lubas, stogo konstrukciją, pamatus. Žiemos metu įmirkusiose vietose šąlant vandeniui susidarantis ledas sparčiai ardo tinką, betoną, plytas, medines karkaso ar stogo konstrukcijas gali pažeisti pelėsis ar suardyti grybas. Tai gali lemti smarkius šilumos nuostolius, trumpėja eksploatacijos laikotarpis, sparčiai krinta pastato vertė.
Tokių drėgmės pažeistų būstų gyventojai patiria vidaus klimato diskomfortą, atsiranda nemalonus kvapas, kyla pavojus sveikatai ir saugumui. „Ne kartą yra tekę apgailestaujant stebėti, kad naujų ar renovuotų namų šeimininkai neskuba reaguoti į lietaus nuvedimo sistemos pažeidimus, nesandarumą, delsia pakeisti apgadintą dalį, taisymą atideda „iki pavasario“ ir pan. Dauguma tokių atvejų pasibaigia gana didelėmis laiko ir pinigų sąnaudomis, ypač tinkuotų ar klinkerinėmis plytelėmis apklijuotų fasadų savininkams. Be to, ir gerą meistrą prisikviesti tokiam, iš dalies nedideliam, užsakymui būna gana keblu“, – komentavo M. Grigaliūnas.
Kad tokie rūpesčiai neapniktų kas kelerius metus, renkantis lietaus nuvedimo sistemą būtina atsižvelgti į jos funkcionalumą ir ilgaamžiškumą. Funkcionalumą, pasak M. Grigaliūno, užtikrina tinkamo diametro sistemos dalių parinkimas ir teisingas montavimas – priklausomai nuo konkretaus stogo paviršiaus plotų, nuolydžių, nutekėsiančio vandens kiekio. Ilgaamžiškumui ir gerai išvaizdai labiausiai įtakos turi medžiagų, iš kurių pagamintos lietaus nuvedimo sistemos dalys, atsparumas korozijai, smūgiams, ultravioletiniams spinduliams.

Estetika – ne paskutinėje vietoje
Pasak bendrovės „Aco Nordic“ techninio vadovo Nerijaus Zinio, medžiagos, iš kurių gaminamos lietaus nuvedimo sistemos – PVC (plastmasė) ir metalas – Lietuvoje populiarumą dalijasi maždaug perpus. Medžiaga dažniausiai pasirenkama atsižvelgiant į stogo dangą – bandant padaryti ją kuo mažiau matomą.
„Ruukki Lietuva“ atstovas M. Grigaliūnas atkreipė dėmesį, kad renkantis plieninę lietaus nuvedimo sistemą dera pasidomėti, iš kokio storio skardos pagaminta sistema, kokiais apsauginiais sluoksniais ir ar iš abiejų pusių – vidinės ir išorinės – jais padengti latakai, lietvamzdžiai, taip pat – kokią garantiją suteikia pardavėjai. Be to, jei lietaus nuvedimo sistemą ketinama montuoti savarankiškai, net jei užduotis atrodo visiškai paprasta, verta pasiskaityti gamintojo pateikiamas montavimo instrukcijas, svarbu naudoti tinkamus įrankius bei saugos priemones.
Specialistai tvirtina, kad įrengti lietaus nuvedimo sistemas nuo šlaitinių stogų įprastai yra paprastesnė užduotis. Pasak „Aco Nordic“ techninio vadovo N. Zinio, nepriklausomai nuo to, kuo dengiami stogai – šiferiu, skarda ar čerpėmis, beveik visais atvejais lietus surenkamas lietvamzdžiais ir latakais. Ši sistema naudojama pramoniniuose angaruose, individualiuosiuose namuose ir beveik nesiskiria.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video