Top Baneris

2015 spalio 27 d.
Pasidalykite straipsniu

16-asis Architektūros [pokalbių] fondo ciklas „Ekskursijų galios“ kviečia į antrąją paskaitą. Šį ketvirtadienį, spalio 29 dieną, 20 val., menininkas tyrėjas, meno kuratorius, tyrėjų menininkų grupės Wrights & Sites narys  Stephenas Hodge‘as (JK) paskaitoje „Ekskursijos, pasivaikščiojimai, pašnekesiai ir architektas-bastūnas“ kvies diskutuoti apie menininkų-bastūnų, bastūnų-darytojų ir kiekvieno pėsčiojo partnerystę.

Prieš 17 metų tyrėjų menininkų grupė Wrights & Sites, po pirmojo savo viešojo projekto (serijos įvietintų performansų, funduotų  Anglijos Meno tarybos), pabėgo iš vidaus erdvių ir pasitelkė vaikščiojimą kaip metodą bei nuosekliai juo naudojosi tolesniuose savo projektuose.  Po dešimtmetį trukusių posituacionistinių dreifų, struktūrizuotų ekskursijų, „Mis-Guide“ knygų leidybos, viešojo meno ir instaliacijų kūrimo,  Wrights & Sites komanda vėl atsigręžė į miesto audinį.  Remiantis Wrights & Sites  „architekto-bastūno“ koncepcija ( pvz., „Sideways“ festivalis, Belgija, 2012 m.; „Apie vaikščiojimą“, Sanderlendas, 2013 m.)  ir žvalgybinėmis ekskursijomis, naujausio Stepheno Hodge‘o projekto „Kur statyti mus saugančias sienas“ (Eksteris, 2013–14 m.) ašimi, šis pokalbis atskleis konkrečius „pasivaikščiojimų ir pašnekesių“ kaip meninio metodo atvejus, įrodančius ekskursijų galias.

STEPHENAS HODGE‘AS – tyrėjas menininkas, meno kuratorius iš Jungtinės Karalystės. Jis yra Ekseterio Universiteto docentas, dėstantis  Gyvo meno + Erdvinės praktikos dalyką, kuruoja „praktikos kaip tyrimo“ atvejus įvairiuose kontekstuose, pvz.: metų trukmės tarpdisciplininė  mobili meninė-tiriamoji veiklą Ekseteryje – praktika, kylanti iš  vaikščiojimo ir kompozicijos Eriko Satie kūriniuose tyrinėjimo, vietos tyrimo, ir renginio „Second Life“ platformoje, apimanti skaitmenines intervencijas viešajame transporte, menininkų publikacijas, galerijas ir festivalius. S. Hodge‘as yra vienas Wrights & Sites (www.mis-guide.com) įkūrėjų.

WRIGHTS & SITES 1997 metais įkūrė keturi tyrėjai menininkai (S. Hodge, Simonas Persighetti, Philas Smithas ir Cathy Turner), kurie jau aštuoniolika metų tyrinėja  žmonių santykį su vietomis, miestais ir vaikščiojimu. Jie pasitelkia padriko vaikščiojimo taktiką kaip įrankį žaismingiems debatams, intervencijoms ir erdvės reikšmių interpretacijoms. Jų dėmesio objektas – žmonių santykis su vietomis, miestais, gamta ir vaikščiojimu. Padriko vaikščiojimo taktika yra pasitelkiama kaip įrankis generuojantis žaismingus debatus, bendradarbiavimą, intervencijas ir erdvės prasmių kūrybą.

Menininkų teigimu, jų darbas, kaip ir vaikščiojimas, turi būti porėtas – tam, kad kiti galėtų į jį įsigilinti ir perskaityti, susisieti  su juo, tai susiję ir su vietų specifika bei laikinumu – pabrėžiant eroziją, laikinumą ir  lūžius. Wrights & Sites nuolatos siekia  perduoti savo dramaturgines strategijas kitiems: auditorijoms, skaitytojams, lankytojams ir praeiviams.

Wrights & Sites veiklų rezultatai skiriasi priklausomai nuo projekto, bet dažniausiai susideda iš konkrečiai vietai skirto performanso, Mis-Guided ekskursijų ( pvz. Stadtverführungen in Wien, Tanzquartier Wien ir Wiener Festwochen, Viena, 2007 m.), išleistų Mis-Guides knygų ( pvz. A Mis-Guide To Anywhere, 2006 m.), „dreifų“, mitinio-geografinio „mapping’o”,  viešos meninės akcijos (pvz. Wonders of Weston, CABE/Situations, Weston-super-Mare, 2010 m.)  arba instaliacijos (pvz. Mis-guided, Belluard Bollwerk International Festival, Fribūras, 2008 m.), o taip pat viešų projekto pristatymų ir straipsnių.

Vaikščiojimas ir kasdienybės tyrinėjimas išlieka centrine kolektyvo aveiklos ašimi ir šiandien. Wrights & Sites siekia paskatinti  menininkų-bastūnų, bastūnų-darytojų ir kiekvieno pėsčiojo partnerystę siekiant suteikti vietoms reikšmę.

Pokalbis vyks 2015 m. spalio 29 dieną, ketvirtadienį, Nacionalinėje Dailės Galerijoje (NDG), Konstitucijos pr. 22, Vilniuje. Pokalbio pradžia 20 val. Renginys nemokamas, vyks anglų kalba. Pokalbį ir ciklą remia: Lietuvos kultūros taryba.

Kitos Architektūros [pokalbių] ciklo „Ekskursijų galios“ paskaitos:

2015 m. lapkričio 4 d. VAIDAS PETRULIS (Lietuva) „Kasdienybės paveldas: tarp filotopijos ir utopijos“

Vaidas Petrulis – architektūros istorikas, KTU Architektūros ir statybos instituto vyr. mokslo darbuotojas, monografijų „Architektūra sovietinėje Lietuvoje“ (2012) bei „Lietuvos tarpukario architektūrinis palikimas: materialumo ir nematerialumo dermė“ (2015) bendraautoris. Skaitmeninio Lietuvos architektūros istorijos archyvo www.autc.lt iniciatorius.

2015 m. lapkričio 11 d. MARKAS DORRIANAS (Jungtinė Karalystė) „Nuotykiai vertikalėje – nuo Naujosios vizijos iki Dešimties galių“

Mark Dorrian – Edinburgo universiteto architektūros katedros profesorius. Jo veikla apima įvairių architektūros ir urbanistikos aspektų tyrinėjimą, meno istoriją ir teoriją, medijos studijas. Mark Dorrian publikacijos spausdintos Cabinet, Chora,Cultural Politics, the Journal of Architecture, the Journal of Narrative Theory, Log, Parallax, Radical Philosophy ir Word & Image. 2013 metais išleista knyga Seeing From Above: The Aerial View in Visual Culture („Žvelgiant iš aukštai: vizualinė kultūra iš paukščio skrydžio“, bendraautorius Frédéric Pousin), taip pat esė rinktinė Writing On The Image: Architecture, the City and the Politics of Representation („Apie įvaizdžius: architektūra, miestas ir reprezentavimo politika“). Šiuo metu pašnekovas gilinasi į politinę oro kondicionavimo istoriją ir rašo pamfletą robotiniams ginklams – Welcome to the Dronosphere(„Sveiki atvykę į dronosferą“). Mark yra vizituojantis profesorius Orhuso architektūros mokykloje, Mičigano universitete ir Tianjin universitete Kinijoje, o taip pat yra vizituojantis mokslininkas Kanados architektūros centre Monrealyje.

2015 m. lapkričio 23 d. GINTAUTAS MAŽEIKIS (Lietuva) „Savispektaklizacijos ir melagingo performatyvumo kritika“

Gintautas Mažeikis – filosofas, socialinės ir politinės kritikos teoretikas ir aktyvistas, daugelio monografijų autorius, tarp kurių: „Propaganda ir simbolinis mąstymas“, „Po pono ir tarno“, „Įsikitinimai: sąmoningumo metamorfozės“.

Visos šešioliktojo Architektūros [pokalbių] fondo ciklo „Ekskursijų galios“ paskaitos yra atviros ir nemokamos, skirtos ugdyti savyje architektą – humanišką, jautrų, mąstantį, įžvalgų.

Pokalbiuose dalyvauja įkvepiančios asmenybės, kurios ne tik pristato ir aptaria aktualią temą, bet ir suintriguoja bei priverčia mąstyti kitaip. Daugiau informacijos ir video įrašus iš jau praėjusių paskaitų ciklų galite rasti http://archfondas.lt/lt/pokalbiu.

Paskaitos vyks Nacionalinėje dailės galerijoje, Vilniuje, nuo 20 val., anglų arba lietuvių kalbomis. Visi renginiai nemokami. Pokalbių ciklo rėmėjas: Lietuvos kultūros taryba.

Šešioliktojo ciklo kuratoriai – Indrė Ruseckaitė ir Siarhei Liubimau
Daugiau informacijos: Indrė Ruseckaitė +370 675 06605,
www.archfondas.lt
arch@archfondas.lt


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video