Top Baneris

Šiuolaikinis terasų dangos sprendimas – termomediena (1)

2017 rugpjūčio 7 d.
Pasidalykite straipsniu

Termomediena: tvari ir patvari tropinės medienos alternatyva

Derinant individualiojo namo projektą ar tik apie jį pasvajojant, neretam prieš akis iškyla idiliškas vaizdinys – vidutinio dydžio medinis namas su jaukia skandinaviško stiliaus medine terasa. Medienos rūšių, pakaitalų pasiūla rinkoje gausi, o kokybės ir kainos santykiui įsivertinti tenka sugaišti nemažai laiko. Galiausiai besirenkantieji medį nėra abejingi ir opioms gamtos problemoms, vis gilėjančiai globaliai ekologinei grėsmei.

Tropinės medienos populiarumas – tvarumo klausimas

Medis – viena labiausiai paplitusių statybinių medžiagų pasaulyje, o naudojant šį išteklių atsakingai tai vienintelė nuolat atsinaujinanti statybinė medžiaga. Deja, to paties nebūtų galima pasakyti apie atogrąžų medieną.

Didžioji dalis atogrąžų medienos atkeliauja iš atogrąžų miškų, kurie itin vertinami dėl savo unikalios biologinės įvairovės ir teigiamo poveikio gyvenimo kokybei visame pasaulyje.

Ir nors išsivysčiusiose šalyse statybose labiau vertinamos tik tam tikros medienos rūšys, pavyzdžiui, didžiojo tikmedžio, septynlapio balamedžio, afrikinės šorėjos, pramoniniu būdu atogrąžų miškuose ruošiama mediena kelia grėsmę visai šiai ekosistemai.

Tad kodėl žmonės vis dar neatsisako atogrąžų medienos? Pagrindinė priežastis – egzotiška jos išvaizda ir išskirtinis patvarumas. Taip pat ji yra labai tanki, sunkesnė už vandenį, kieta, stipri, stangri. Iš visų medienos rūšių, tinkančių terasos grindims, jos kaina bene didžiausia, tačiau ši mediena pasižymi ilgaamžiškumu, o jos priežiūra minimali. Tačiau reikia pažymėti, kad plantacijose auginami atogrąžų medžiai nebus tokie patvarūs kaip išaugę natūralioje, laukinėje aplinkoje.

termomediena 3

Termomediena: ilgaamžė ir ekologiška alternatyva

Puikiu patvarumu pasižyminti termomediena – dažniausiai termiškai apdorota šiaurietiška pušis ir eglė, beržas, alksnis, spindulinė pušis bei uosis – laikoma viena iš kelių gerų alternatyvų atogrąžų miškų produkcijai. Ji priskiriama tai pačiai patvarumo klasei, kaip ir geriausios tropinės medienos rūšys, pavyzdžiui, didysis tikmedis ar septynlapis balamedis. Taip pat reikia pabrėžti, kad termiškai apdorota mediena išsiskiria didesniu matmenų stabilumu, vienodesne spalva, nekintančia išvaizda – tai jai suteikia tvirtą pranašumą prieš tropinę medieną.

Terminis apdorojimas skirstomas į dvi klases: „Termo-S“ (kai temperatūra pakeliama iki 190°C) ir „Termo-D“ (temperatūra siekia 215°C). Kuo aukštesne temperatūra bus apdorojama mediena, tuo ne tokia lankstesnė, tačiau ilgaamžiškesnė ji bus, išlaikys stabilius matmenis, bus patvari ir nepus lauke.

Be patvarumo, matmenų stabilumo, termiškai apdorota mediena įgyja ir daug kitų teigiamų ypatybių. Ji sugeria gerokai mažiau drėgmės, pagerėja jos termoizoliacinės ypatybės (+25 proc.), nekinta jos forma, todėl ji idealiai tinka pastatų išorės apdailai, ypač terasoms – ar jos įrengtos sode, ar prie pat jūros pakrantės, kur ji turi atlaikyti net ne vieną išbandymą – druskingą vandenį, vėją, kaitrią saulę, taip pat dažnai lietų ar sniegą.

termomediena 2

Termiškai apdorota mediena yra atsparesnė puvimui, joje nelieka kenksmingų medžiagų, nesidaugina grybelis, bakterijos, jos nebegraužia kirvarpos, kiti medgraužiai, paviršius tampa lygus, švarus, todėl medį daug lengviau prižiūrėti, jis ilgaamžiškesnis. Vadinasi, iš termomedienos pagamintos konstrukcijos nereikia keisti taip dažnai kaip pagamintos iš įprasto medžio, o tai taupo resursus ir neprisideda prie anglies dioksido išmetimo į atmosferą.

O svarbiausia, kad terminio apdorojimo procese nenaudojami jokie chemikalai – vien kaitinimo ir garo kombinacija, todėl galutinis produktas yra absoliučiai natūralus, ekologiškas. Termomediena šiandien – geriausia, ką gali pasiūlyti tikras medis.

Kalbant apie pačius medžio žaliavos išteklius, atogrąžų mediena pralaimi prieš termiškai apdorotą medieną. Dauguma kompanijų, gaminančių termomedieną, žaliavą ima tik iš tvariai tvarkomų miškų, taip neprisidėdamos prie nykstančių atogrąžų miškų kirtimo – jos ieško ir kuria alternatyvius tvarios medienos panaudojimo sprendimus gyvenimo aplinkoje – viešojoje erdvėje ar namuose.

termomediena 1


Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • simona.marozaite123

    2017-10-05, 11:01  

    Medinės lauko terasos danga manau turi būti kuo patvaresnė, tad aš savo terasoje įrengčiau termomedienos grindinį, nes esu už ekologiją ir patvarumą.

Rekomenduojami video