Top Baneris

KTU tęsia saulės elektrinių plėtrą: investuos 1,7 mln. eurų

2021 birželio 29 d.
ktu saules baterijos saules jegaine kaunas
KTU nuotr.
Pasidalykite straipsniu

KTU parengtas projektas, kurio bendra vertė siekia net 1,7 mln. eurų, universitetą dar labiau priartins prie tikslo – beveik 80 proc. šiuose pastatuose suvartojamos elektros energijos gauti iš atsinaujinančių šaltinių.

Kauno technologijos universiteto (KTU) projektas „Atsinaujinančių energijos išteklių diegimas KTU studentų miestelio pastatuose“, gavo 1,34 mln. Eur subsidiją. Ji skirta pagal ES Klimato kaitos programos priemonę „Atsinaujinančių energijos išteklių (saulės, vėjo, geoterminės energijos, biokuro ar kitų) panaudojimas visuomeninės ir gyvenamosios (įvairių socialinių grupių asmenims) paskirties pastatuose”.

Keturi pastatai ir elektrinė

Bendra projekto vertė – 1,7 mln. eurų, likusią lėšų dalį universitetas skirs iš savo fondų. Projekto finansavimo sutartis su LR Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) jau pasirašyta, o netrukus bus pradedamos viešųjų pirkimų procedūros saulės elektrinėms įsigyti.

„Šį kartą ne tik statysime saulės paneles ant universiteto pastatų stogų, bet ir įsigysime vieną saulės elektrinę iš šalyje jau stovinčių elektrinių parkų“, – džiaugiasi KTU Projektų vystymo centro vadovė Agnė Valatkienė.

Jos teigimu, saulės fotovoltinės elektrinės bus diegiamos net ant keturių KTU universiteto studentų miestelio pastatų stogų: Radvilėnų pl. 19 (Cheminės technologijos fakultetas), Studentų g. 54 (leidykla „Technologija“), Studentų g. 56 (Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakultetas) ir K. Baršausko g. 59 (KTU „Santakos“ slėnis).

Agnė Valatkienė ktu
Agnė Valatkienė

„Tuo tarpu papildomai įsigyta saulės fotovoltinė elektrinė iš saulės elektrinių parkų gamins papildomą elektros energiją – siekiame, kad beveik 80 proc. visos minėtų pastatų suvartojamos elektros energijos būtų „žalia“. Bendra visų pastatų saulės fotovoltinės elektrinės galia sieks daugiau nei 1,5 tūkst. kW. Prognozuojama, kad per metus ji pagamins 146,6 tūkst. kWh elektros energijos. Preliminariais skaičiavimais, jau pirmaisiais saulės elektrinių eksploatavimo metais KTU sutaupys beveik 28 tūkst. EUR“, – sako A. Valatkienė.

CO2 sumažės 315 tonų per metus

Pasak jos, projektu bus siekiama ne tik KTU tikslų, bet ir bus prisidedama prie Europos Komisijos komunikato „Žaliasis kursas“ ir LR Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo įgyvendinimo.

„Daugiau kaip 75 proc. Europos Sąjungoje (ES) išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio susidaro gaminant ir naudojant energiją, todėl vieni iš pagrindinių „Žaliojo kurso“ ir Lietuvos tikslų – mažinti ES energetikos sektoriaus priklausomybę nuo iškastinio kuro, užtikrinti darnią atsinaujinančių energijos išteklių naudojimo plėtrą, skatinti tolimesnį naujų technologijų vystymąsi, diegimą bei pagamintos energijos vartojimą”, – teigia A. Valatkienė.

Jos teigimu, planuojama, kad įgyvendinus projektą – įdiegus saulės fotovoltines elektrines ant pastatų stogų ir įsigijus saulės fotovoltinę elektrinę iš saulės elektrinių parkų – CO2emisija sumažės 315 tonų per metus. Taip bus sumažintas poveikis aplinkai ir klimato kaitai.

Be to, planuojama įdiegti įranga suteiks galimybę studentams susipažinti su efektyvių energijos gamybos inžinerinių sistemų taikymu, skatins jų vystymą ir plėtrą.

Tai jau ne pirmas KTU žingsnis į „žaliąją“ energetiką – pernai KTU mokslininkai sukūrė ir praktiškai pritaikė modernią atsinaujinančių energijos šaltinių sistemą. Unikalus projektas pelnė pasaulinį įvertinimą „Energy Globe Award“ apdovanojimuose. Dėl tokio pripažinimo šiemet varžėsi pustrečio tūkstančio inovatyvių idėjų iš daugiau kaip 180 pasaulio šalių.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video