Konkurencinį pardavėjų pranašumą išryškina pirkėjai

Konkurencinį pardavėjų pranašumą išryškina pirkėjai

būsto pasirinkimo kriterijai
„Šilo namai“ Kaune (architektas Tomas Kriaučiūnas)

Vieta, kaina ir dar kartą vieta – tokius būsto pasirinkimo kriterijus visai neseniai pabrėždavo nekilnojamojo turto specialistai. Anot jų, tokie būsto rodikliai kaip energinio efektyvumo klasė, sandarumas, gyvenimo komfortas rūpėjo mažai kam arba visiškai nerūpėjo. Dabar situacija keičiasi.

Ne visada pasakoma tiesa

„Šiuo metu galima stebėti reiškinį, kai patys pirkėjai dalyvauja pranašumų paieškoje. O mūsų, nekilnojamojo turto plėtotojų, laukia iššūkis išmokyti rinką rasti ir perskaityti tuos pranašumus. Čia taip pat užduotis ir valdžiai, ir, žinoma, tiems, kurie šviečia visuomenę“, – sakė bendrovės „Veikmė“ vadovas Eugenijus Zaremba.

Anot jo, tie būsto statytojai, kurie plėtojo nevienkartinius projektus, buvo įgavę nemažai pranašumų palyginti su kitais. Todėl dabar svarbu turėtą pranašumą išsaugoti ir nesunaikinti.

„Pastebimi ne visai džentelmeniški rinkos dalyvių poelgiai. Pastaruoju metu jaučiasi tendencija nutylėti tiesą, ne meluoti, bet ko nors nesakyti. Jeigu projektai yra vienadienių autorių, nutylėjimas jiems galbūt nebus labai skausmingas. Tačiau plėtotojams, galvojantiems apie ilgalaikę perspektyvą, tiesos nesakymas tikrai atsisuks kitu galu“, – įspėjo „Veikmės“ vadovas.

Ką nutyli ir apie ką nenori įspėti būsto statytojai? Pavyzdžių – jau ne vienas. Butai parduodami daugiabučiuose namuose, kurie juridiškai įteisinti kaip vienbučiai ar dvibučiai, kaip studijos ar kaip poilsio patalpos. Netgi kaip gamybinės patalpos. Nieko bloga, jeigu pirkėjai apie tai būna įspėjami – tuomet jau jie sprendžia, ar mokėti mažiau už tokį būstą ir rizikuoti susidurti su teisiniais nesklandumais, ar geriau sumokėti kiek brangiau, tačiau iš tiesų nusipirkti butą.

E. Zarembos manymu, tie būsto statytojai ir pardavėjai, kurie atvirai viską deklaruoja, įgyja konkurencinį pranašumą. Pirkėjai irgi turi būti aktyvūs ir pasidomėti, ar pardavėjai pasako visą tiesą, ar ko nors nenutyli.

Ateitis – naujovėms
e_zaremba
Eugenijus Zaremba

Būsto statytojai, vienu metu siūlantys ir A, ir B energinio efektyvumo klasės butus, tvirtina, kad palankesnio pirkėjų vertinimo sulaukia aukštesnė klasė. Tokių butų paklausa yra didesnė, nors nemaža dalis plėtotojų tvirtina, kad pirkėjai dar nepasiruošę mokėti daugiau už kokybiškesnį produktą.

„Ne visi butų statytojai yra pasiruošę siūlyti aukštesnės energinio naudingumo klasės produktus, ne visi pasiruošę siūlyti geresnę gyvenimo kokybę. Šiais ir galbūt kitais metais bus siūloma tūkstančiai žemesnės kokybės butų: jų sandarumas bus prastesnis, bus prastesni inžineriniai sprendimai. Tokių morališkai ir fiziškai atsilikusių objektų pasiūla bus didelė. Tad siūlantieji kokybišką prekę turės pranašumą. Juk įmonės, kurios brangina savo vardą, ieško naujovių, o ne pigina statybas ir šitaip mažina būsto kainą“, – kalbėjo E. Zaremba.

Jo manymu, jau po metų A energinio naudingumo klasės butai turės didelį konkurencinį pranašumą. Skaičiuojama, kad tiems statytojams, kurie ir dabar darbus atlieka kokybiškai, daug dėmesio skiria techninei darbų priežiūrai, aukštesnės energinio efektyvumo klasės būsto statybos pabrangs 2–3 proc. Tačiau jeigu į kokybę iki šiol buvo numojama ranka, gali neužtekti papildomai investuoti ir 30 proc. lėšų.

Kas po metų bus su B klasės būstu? Specialistų manymu, gali pasikartoti žemesnės energinio naudingumo klasės šaldytuvų istorija: vieni pirks dėl mažesnės kainos, kiti – tiesiog iš nežinojimo.

Tačiau pastaruoju metu pastebimas didėjantis pirkėjų išprusimas, jie nebesivadovauja vieninteliu kainos kriterijumi. Perkantieji būstą dažnai sako, kad nėra pasirinkimo: jeigu tinkama vieta ir kaina, netinka pats produktas. Čia turimas omenyje vidutinės klasės būstas, kurio pirkėjai kur kas labiau suvokia kokybės pojūtį nei prieš dešimtmetį.

E. Zarembos teigimu, pranašumų į lentelę nesurašysi, juos sunku išdėstyti ir telefonu. Būsto pirkėjai turi savo akimis apžiūrėti keletą pasiūlymų, palyginti. Kai apsilankoma ne viename, bet keliuose objektuose, tuomet lengviau pastebėti pranašumus.

„Pranašumą suteikia ir žmonės, dirbantys su klientais. Yra tokių, kurie negali ir nemoka nieko pasakyti, tik – štai butas, jo toks plotas, jo tokia kaina. Jeigu žmonės tinkamai pasiruošę, suvokia, ką parduoda, jie mokės tai perteikti ir klientams. Savo žiniomis ir sakydami tiesą, nieko nenutylėdami geri pardavėjai suteikia klientams pasitikėjimo“, – įsitikinęs E. Zaremba.

Į ką kreipti dėmesį?

Patiko vieta, kuriame pastatytas būstas, kaina irgi priimtina. Ką dar turėtų įvertinti pirkėjai, kad nenusiviltų savo pasirinkimu? Bendrovės „Veikmė“ vadovas E. Zaremba pataria pasidomėti dalykais, kurie gali turėti labai didelę svarbą.

Garantinė priežiūra. Daugiabutis – didžiulis inžinerinių įrenginių organizmas. Ir neišvengiamai laikui bėgant kas nors gali sugesti. Ne dėl to, kad prastos kokybės įrenginys, ar dėl blogai atliktų darbų. Tiesiog dėl to, kad kasdien veikia. Kai būsto statytojas prisiima garantinės priežiūros atsakomybę, būsto pirkėjui neiškyla jokių nesklandumų. Kitaip jis gali patirti didžiules išlaidas.

Inžineriniai sprendimai. Didžiąją gyvenimo dalį žmogus praleidžia patalpose. Grįžus iš darbo norisi jaustis patogiai, jaukiai. Todėl perkant būstą svarbu atkreipti dėmesį į tai, kaip užtikrinamas komfortas – kokios šildymo, vėdinimo, vėsinimo sistemos įrengtos, kaip jos veikia. Geros, pažangios sistemos užtikrins ir finansinį komfortą, už būsto eksploataciją nereikės daug mokėti. Todėl svarbu įvertinti, ar perkant būstą mokama tik už gražų vaizdą, ar dar ir už kokybišką gyvenimą.

Energinis efektyvumas. Anksčiau šis dalykas pirkėjams mažai rūpėjo – dabar vis dažniau atkreipiamas dėmesys į būsto energinio efektyvumo klasę. Reikia suprasti, kad įtaką būsto kokybei daro ne tik sienų storis. Pastato sandarumo rodikliai bene labiausiai atspindi kokybę. Ypač svarbu, kad jie būtų tikri, gauti atliekant matavimus, kaip daroma A energinio efektyvumo klasės siekiančiame būste, o ne deklaratyvūs, kaip kad užtenka norint pasiekti B energinio efektyvumo klasę. Be abejonės, pastatai, kuriuose išmatuotas sandarumas, yra patikimesni už tuos, kuriuose išmatuotas sandarumas, yra patikimesni už tuos, kuriuose sandarumas patikrintas tik 10 proc. patalpų.

Temos: A energinio naudingumo klasė, Būsto garantijos, Būsto pasirinkimas, Energinis efektyvumas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai