Top Baneris

Konferencijoje diskutuos apie Kuršių nerijos ateitį

2019 gegužės 22 d.
IMG 0787 002
Kultūros paveldo komisijos nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Dviejų valstybių, Lietuvos Respublikos ir Rusijos Federacijos, teritorijoje esanti Kuršių nerija 2000 m. buvo įrašyta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą kaip išskirtinis smėlio kopų kraštovaizdžio, kurio išlikimui nuolatinį pavojų kelia gamtos stichijos ir žmonių veikla, pavyzdys. Pastaruoju metu Kuršių nerijoje vyksta prieštaringi procesai, galimai menkinantys išskirtinę visuotinę vertę, nustatytą įrašant vietovę į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Todėl tarptautinėje konferencijoje bus diskutuojama, kaip išsaugoti šią trapią pasaulio paveldo vietovę ir ieškoma sprendimų būdų.

Darniam Kuršių nerijos vystymuisi iki šiol užkerta kelią valstybės ir savivaldos institucijų, investuotojų ir vietos gyventojų skirtingi požiūriai į vietovės išsaugojimą.

Paveldo komisija, išnagrinėjusi UNESCO Pasaulio kultūros ir gamtos paveldo apsaugos konvencijos įgyvendinimo Lietuvoje klausimą, nustatė, kad tarptautinio dokumentų reikalavimų laikymasis valstybės mastu nėra pakankamas – nėra įtvirtinti ilgalaikiai valstybės pasaulio paveldo vertybių, tarp jų ir Kuršių nerijos, išsaugojimo prioritetai bei bendra pasaulio paveldo vertybių valdymo strategija, nėra parengtas pasaulio paveldo vietovės valdymo planas.

Valstybinės kultūros paveldo komisijos, Neringos savivaldybės ir Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos 2019 m. birželio 13–14 d. organizuojamame tarptautiniame forume dalyvaus užsienio šalių atstovai, valstybės ir savivaldos institucijų atstovai, nevyriausybinės asociacijos, veikiančios kultūros paveldo srityje, ekspertai, visuomenės ir verslo atstovai. Renginį globoja Lietuvos Respublikos Seimo Kultūros komitetas.

Tarptautinio forumo metu bus aptartos Kuršių nerijos apsaugos aktualijos pasitinkant 20-ąjį įrašymo į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą jubiliejų, iššūkiai, su kuriais susiduria institucijos, atsakingos už pasaulio paveldo išsaugojimą,vietos bendruomenės ir verslo atstovų lūkesčiai,
užsienio šalių patirtys bei geroji praktika, kurią galėtų pritaikyti ir Lietuva. Paveldo komisijos pirmininkės Evelinos Karalevičienės manymu, ne mažiau aktualiu klausimu lieka atskiro, Kuršių nerijai skirto įstatymo parengimas, kas galimai išspręstų daugelį problemų.

Tarptautinėje konferencijoje dalyvaus kviestiniai pranešėjai iš Didžiosios Britanijos, Italijos, Ispanijos, Lenkijos ir Vokietijos UNESCO Pasaulio sąrašo vietovių, kurios vienais ar kitais aspektais turi panašumų su Kuršių nerija.

 

 


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video