Ugnis nuo seno laikyta namų centru. Židinys ilgą laiką teikė šilumą ir jaukumą namuose. Visgi nepelnytai židiniai prarado populiarumą. Be reikalo: židinys arba krosnelė yra puikus sprendimas tiek naujiems, tiek renovuojamiems namams, ypač tose erdvėse, kuriose negyvenama nuolat. Židinys yra efektyvus ir saugus papildomas šilumos šaltinis arba alternatyva dingus elektrai. Pasigilinkime, kokie dar yra židinių ir krosnelių privalumai bei kodėl moderniame, energiškai efektyviame name krosnelė itin dera.
Krosnelės arba židinio privalumai namuose
Degančių malkų vaizdas nuteikia maloniai ir nuramina. Židinys arba krosnelė gali tapti centrine namo zona ir įspūdingu interjero elementu. Tai akivaizdžiausias šio įrenginio privalumas, bet tikrai ne vienintelis.
„Židinys yra rezervinis kuro šaltinis. Pavyzdžiui, namuose dingus elektrai, kambariai neatšals, jei turėsite židinį. Nauji namai yra energiškai efektyvūs, todėl įmetę kelias pliauskas į židinį galėsite ramiai ir šiltai gyventi. Nereikės rūpintis, ar nesutrūks grindinio šildymo vamzdžiai. Sugedus pagrindiniam šildymo šaltiniui (dujinis katilas, oras-vanduo įrenginys), kol sulauksite meistro, remonto atlikimo, gali praeiti kelios dienos ar net savaitė. Tuo metu krosnelė ar židinys jums tarnautų kaip pagrindinis šilumos šaltinis“, – paaiškina „Schiedel“ židinius, krosneles tiekiančios „BMI Lietuva“ įmonės pardavimų atstovas Egidijus Kriaunaitis.
Krosnelė taip pat praverčia esant kritinėms oro sąlygoms. Kai būna ypač žema temperatūra, o šildymo katilo galios nebeužtenka pasiekti komfortiškos temperatūros patalpose, kaip papildomą šaltinį galima naudoti krosnelę arba židinį. Šis alternatyvus šaltinis taupo jūsų elektros arba dujų sąnaudas.
Židinys taip pat ypač pasitarnauja, kai reikia greitai koreguoti temperatūrą. „Šiuo metu naujuose namuose įprastas grindinys šildymas. Nors jis turi daug privalumų, yra ir minusų, pavyzdžiui, negalima greitai pakelti temperatūros patalpose. Užkūrus krosnelę patalpų orą galima sparčiai pašildyti 2–3 laipsniais“, – sprendimą siūlo specialistas. „Schiedel“ kuriami sprendimai leidžia greitai ir efektyviai pašildyti patalpą įmetus vos kelias malkas. Krosnelė ypač patraukli rudenį, kai pagrindinio šildymo dar nesinori jungti, arba net vasarą, kai nukrenta temperatūra ir stoja lietingas periodas. Pavasarį, laukiant užtikrinto atšilimo, orų permainas irgi padės sušvelninti antrinis šilumos šaltinis. Židinys taip pat suteikia jaukumą, sumažina drėgmę pereinamaisiais sezonais. Galų gale, uždegtas židinys kuria malonią atmosferą ir teigiamai nuteikia. „Schiedel“ įrenginiai yra ilgaamžiai, todėl ilgus metus jusite visapusį pasitenkinimą.
Židinys taip pat yra labai efektyvus sprendimas negyvenamuose namuose: sodybose, antruose namuose, nuomojamose būstuose. „Schiedel“ „Sirius“ modelio krosnelės pasižymi net 84 proc. efektyvumu, todėl gausite daug šilumos sunaudodami nedaug medienos. Vos atvykę į patalpas ir įjungę krosnelę greitai prišildysite patalpas. To paties nepavyktų pasiekti su kitais šildymo įrenginiais.
Taigi židinys – ne tik estetiška traukos vieta, bet ir puiki alternatyva esant žemai temperatūrai, neprognozuojamiems atsitikimams. Krosnelė taip pat gelbės norint greitai sušildyti patalpas arba komfortiškai išgyventi vėsų pavasarį ar ankstyvą rudenį.
Židinys arba krosnelė namuose: ką numatyti projektuojant
Ar sunku sumontuoti krosnelę senos statybos name? O kokie reikalavimai sumanius įsirengti židinį naujos statybos name?
„Nusprendę, kad norėsite alternatyvaus šilumos šaltinio projektuojamuose namuose, išsyk reikėtų nuspręsti – židinys ar krosnelė. Pagal tai architektai parinks kaminą. Įsivertinkite, kad šildymo prietaisas energiškai efektyviame name negali imti oro iš patalpos, kurioje gyvenate. Reikia numatyti oro patekimą į šildymo prietaisą. Kitu atveju jūsų židinys ar krosnelė „pyksis“ su rekuperacine sistema, ir nė vienas, nė kitas neveiks efektyviai“, – perspėja židinių ir krosnelių sistemų žinovas.
Būsimiems naujakuriams E. Kriaunaitis pataria atidžiai rinktis židinio arba krosnelės dydį. Naujuose namuose nereikia didelio įrenginio, nes jie yra energiškai efektyvūs. „Pasirinkus didelę židinio kapsulę, kad išgautumėte estetišką liepsnos vaizdą, jums reikės kūrenti daug malkų, o tai reiškia, kad namuose bus tiesiog per karšta“, – atkreipia dėmesį specialistas.
Rinkdamiesi alternatyvų šilumos šaltinį įvertinkite patalpos kvadratūrą ir kubatūrą. Jei patalpa didelė, aukštomis lubomis, rinkitės židinį, jei mažesnė – pakaks krosnelės. Krosnelės dėl savo dydžio išlieka populiaresnės už židinius. „Schiedel“ siūlo kelių tipų malkines krosneles, kurios papildys jūsų namą ar kotedžą. Nedideliems namams tik „Sargas“ modelio krosnelė, kurios dizainas leidžia žavėtis liepsna net iš 3 pusių, o didelis efektyvumas leis greitai sušildyti patalpą. Didelėms patalpoms geriausiai tiks „Mimas“ krosnelė, kurią ypač paprasta reguliuoti, o priežiūra minimali dėl „švaraus stiklo“ sistemos.
Sistemos įrengimą galima skelti į dvi dalis. Projektuojant namą svarbu sumontuoti kaminą. Yra dviejų rūšių kaminai. Moduliniai kaminai statosi ant žemės ir kyla į viršų. Tokį patogiausia statyti, kai kyla namo sienos, montuojama stogo konstrukcija, dengiama danga. Kitas kamino tipas yra šiltintas nerūdijančio plieno „Permeter Smooth Air“, kurį galima montuoti nuo perdangos, stogo viršutinėje dalyje su reguliuojamu adapteriu. Sumontavus jį galima atlikti apdailos darbus ir gyventi patalpose. Kai užsimanote, kad jau laikas įsigyti ir krosnelės prietaisą, sudėjus vamzdžius galima juos sujungti panaudojant reguliuojamą adapterį ir prailginus vamzdį. Viskas – krosnelė paruošta naudoti.
Senos statybos namuose galioja gamintojo įrengimo taisyklės. Kiekvienu atveju reikia vadovautis atitikties deklaracijomis, koks privalo būti atstumas nuo šilumos prietaiso iki degių konstrukcijų. Sistemų specialistas pataria sename name verčiau įsirengti židinį nei, pavyzdžiui, oras-vanduo šilumos siurblį, kadangi sąnaudos bus mažesnės. Tokiuose namuose situaciją gali pagerinti „Sirius“ modelio krosnelė, kuri išbandyta pagal griežčiausius Europos ir nacionalinius reikalavimus. Ji labai efektyvi, o atstumai iki degiųjų medžiagų itin maži.
„Montuojant kaminą svarbu tinkamai sumontuoti stogą bei įvertinti židinio aukštį. Laikykitės gamintojo nurodytų gairių, – perspėja „Schiedel“ židinius, krosneles tiekiančios „BMI Lietuva“ įmonės pardavimų atstovas E. Kriaunaitis, – kamino sandarinimo vieta yra viena kritiškiausių stoge, todėl svarbu saugiai užsandarinti, kad neprasiskverbtų vanduo.“
Tinkamo dydžio krosnelė tinka naujame, energiškai efektyviame name kaip erdvės akcentas arba alternatyvus šaltinis, o židinys sename vertingas kaip papildomas šaltinis įšildyti patalpą iki komfortiškos temperatūros. Nepaisant sklandančių nepagrįstų baimių, netinkamų sprendimų, susijusių su židiniais ir krosnelėmis, pastebima tendencija, kad Lietuvoje vis dažniau linkstama įsirengti antrą šilumos šaltinį. Architektai, projektuotojai, įgiję daugiau žinių, drąsiau siūlo įkurdinti jaukumo simbolį – malkinę krosnelę. Tačiau yra ir praktiniai sumetimai, sako E. Kriaunaitis, – šaltos žiemos, dėl gausus snygio dingstanti elektra, arba nepakankamai šildantis pagrindinis šildymo prietaisas.
Praktiniai patarimai, kad židinys ar krosnelė išliktų švarūs ir nekiltų dūmų:
- nenaudoti statybinių atliekų, atraižų, spygliuočių medienos;
- deginkite sausą lapuočių medieną;
- jei norite išlaikyti stiklą švarų, neprimažinkite oro padavimo, kad malkos nesmilktų;
- kad namuose nebūtų židinio kvapo, niekada neatidarykite durelių, kai malkos dega atvira liepsna;
- pelenus lengva susiurbti specialiu siurblio antgaliu, kad židinys išliktų švarus.
„Schiedel“ yra „Standard Industries“ bendrovės dalis. „Schiedel“ tiekia energiją taupančių keraminių dūmtraukių sistemas bei siūlo modernias krosnių sistemas kartu su integruotomis vėdinimo sistemomis. 70 metų patirtis rinkoje leido ištobulinti sistemas ir pasiekti, kad gyventojai būtų aprūpinti individualiais sprendimais.