Klaipėdoje apsispręsta dėl „Bastionų namų“: įgyvendins projektą „Pelenynas“ (12)

2021 vasario 5 d.
pelenynas klaipeda
Projekto „Pelenynas“ vizual.

Apleistoje Klaipėdos senamiesčio zonoje šalia Jono kalnelio per 8 metus turėtų iškilti naujas gyvenamųjų namų su komercinėmis patalpomis kompleksas „Bastionų namai“. Iš viso į jį ketinama investuoti 45 mln. eurų. Skelbiama, jog architektūrinį konkursą laimėjo „Unitectus“ sukurtas projektas „Pelenynas“.

Apleistoje Klaipėdos senamiesčio zonoje šalia Jono kalnelio per 8 metus turėtų iškilti naujas gyvenamųjų namų su komercinėmis patalpomis kompleksas „Bastionų namai“. Iš viso į jį ketinama investuoti 45 mln. eurų.

Nuo 2000 metų pradžios centrinėje Klaipėdos miesto dalyje esanti teritorija, patenkanti į Klaipėdos senamiesčio zoną ir besiribojanti su buvusių bastionų įtvirtinimais, daugelį metų buvo apleista. Statybas planuojama pradėti 2022 metų pirmame ketvirtyje. Preliminarus investicijų dydis sieks apie 45 milijonus eurų, projektas bus įgyvendinamas etapais per 8 metus.

Projekto plėtotojai tikisi, jog sutvarkyta teritorija bus prikelta naujam gyvenimui ir įneš naujos gyvybės į miesto centrą, suburs klaipėdiečius į naujas bendruomenes, o kvartalas darniai įsilies į aplinką ir taps savotišku senamiesčio tęsiniu, sutvarkytos Danės upės prieigos taps miestiečiams patrauklia rekreacine zona. Skaičiuojama, jog užbaigus statybas Klaipėdos senamiesčio gyventojų skaičius padidėtų apie 2 tūkst. žmonių.

4. 3D
2. krantine
1. pagrindine

Rengtam architektūriniam konkursui architektūriniam konkursui savo darbus pateikė buvo šešios architektūros studijos: „Unitectus“, „Kančo studija“, „Cloud architektai“, „Gedimino Jurevičiaus studija“, „Team Projects“. Prie konkurso taip pat prisijungė danų architektų biuras „Arrow“.

Po komisijos vertinimų, konkurso laimėtoju paskelbtas architektų biuro „Unitectus“ sukurtas projektas „Pelenynas“. Įmonės architektai pasiūlė Klaipėdos centre, šalia Danės upės esančioje erdvėje pastatyti pastatų kompleksą, kuris savo derėjimu su aplinkiniais objektais, erdvių išdėstymu įprasmina ir pratęsia teritorijos istoriją, nes Pelenynas – istorinis Klaipėdos priemiestis, į rytus nuo Jono kalnelio, šaltiniuose minimas jau nuo XVII a. Šalia Dangės upės įsteigtame fabrike anuomet iš Lietuvos ir Lenkijos suvežti pelenai buvo perdirbami stiklo gamybai, daromas potašas eksportui. XVIII a. priemiestis imtas vadinti Pelenyno vardu.

Pelenynas aleja 1 1
Pelenynas krantine

Kiti konkurse dalyvavę projektai komisijos buvo atmesti dėl neatitikusių reikalavimų – aukštingumo apribojimų, išdėstymo, netinkamos architektūrinės išraiškos, neišbaigtumo ir kitų priežasčių. Konkurse nebuvo nagrinėjamas Bastionų g. 8 esantis sklypas, šalia esantis tiltas ir jo prieigos – į juos bus atsižvelgta kitame projekto plėtojimo etape, planuojama tam skelbti naują konkursą.

Konkurso dalyvių projektus vertino ekspertų komisija – Klaipėdos Urbanistikos ir architektūros skyriaus vedėja, miesto vyriausioji architektė ekspertė Mantė Černiūtė-Amšiejienė, kultūros paveldo specialistas ir Klaipėdos regiono architektų tarybos narys Edmundas Andrijauskas, VGTU Architektūros katedros docentas, buvęs Vilniaus miesto vyriausias architektas Linas Naujokaitis, projekto plėtotojų atstovas Donatas Jurevičius, UAB „LEZ projektų valdymas“ direktorius Darius Juozapavičius, architektas ekspertas ir Klaipėdos regiono architektų tarybos narys Gintaras Čičiurka, ilgametis buvusio Klaipėdos miesto urbanistikos ir architektūros departamento direktorius Kastytis Macijauskas ir Vilniaus miesto architekto skyriaus vyriausiasis architektas, Klaipėdos miesto bendrojo plano stebėsenos (2007–2013 m.) ataskaitos projekto vadovas Mindaugas Pakalnis.

Visus konkurso dalyvių darbus galite rasti čia.

Komentarai
 • Ops

  2021-02-08, 21:18  

  Barakai barakynas kažkoks

 • Irina.

  2021-02-08, 16:50  

  Norėčiau ten gyventi, arčiau upės. Dabar gyvename netoli, bet šį vietą įspūdinga. Lauksime statybų pradžios. Pagaliau sutvarkys šį kampelį miesto centre.

 • Ne_emygeriams

  2021-02-07, 12:34  

  Bent estetiškai buvo gražesnių, bet gal rinkosi pagal ekseliuko skaicius, investuot i architektūros verte nenorejo.

 • VD

  2021-02-06, 17:52  

  Socialinio būsto dizainas miesto širdy? Juokaujat?

 • G

  2021-02-05, 20:37  

  Sad

 • s

  2021-02-05, 20:03  

  pilku, betonkiu apsupty….

 • R

  2021-02-05, 17:19  

  Nu ką, ir subliuško viltys, rūkykit…. Nieko nenustebino, bus eiliniai daugiabučiai, tik pirma eilė šiek tiek „įmantresnė“ Tas pats kas Kaune, Brastos kvartale….