Top Baneris

Kauno kultūros paveldo rinkimų lyderis – „Romuva“

2023 balandžio 18 d.
20220422 TBIL134249
T. Biliūno/BNS nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Beveik dvi savaites trukę Kauno kultūros paveldo rinkimai – baigėsi. Daugiausia simpatijų surinkę objektai, žmonės ir iniciatyvos šią savaitę pateikti Valstybinei kultūros paveldo komisijai. Šie nominantai atstovaus Kaunui pirmą kartą vyksiančiuose Lietuvos kultūros paveldo apdovanojimuose. Kiekvienoje kategorijoje Kaunas į nacionalinį etapą deleguoja po tris laureatus, rašoma savivaldybės pranešime spaudai. 

Daugiausia simpatijų – „Romuvai“

„Kiekvienas turime savo favoritus – architektūros paminklus, kraštovaizdį, turtingus papročius. Kultūros paveldo rinkimai – proga pamatyti kas svarbiausia ne tik specialistams, bet ir patiems kauniečiams.

Kiekvienoje kategorijoje balsus už tvarkomus pastatus, paveldui atsidavusius žmones ir puikias iniciatyvas atidavė daugiau kaip 600 žmonių. Tai rodo, kad kauniečiai atranda asmeninį ryšį paveldu, o ekskursijos, žaidimai ir patrauklūs projektai buria bendruomenes“, –  kalbėjo Kauno miesto savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėjas Saulius Rimas.

Kultūros paveldo objektų kategorijoje kauniečiai rinkosi iš dešimties 2019–2022 m. mieste sutvarkytų pastatų bei gamtos paminklų, kurie išsaugojo savo autentiškumą, originalią paskirtį arba ją išplėtė.

Neabejotinu lyderiu, surinkę beveik pustrečio šimto balsų, tapo naujomis spalvomis atgimę kino namai „Romuva“ (Laisvės al. 54). Po rekonstrukcijos objektas pasitinka kinomanus ne tik atnaujintu fasadu bei autentiškomis detalėmis, bet ir šiuolaikiškomis erdvėmis.

Antroje vietoje rikiuojasi Kauno modernizmo grynuolis – J. ir A. Iljinų namas (K. Donelaičio g. 19). Vienas išskirtiniausių tarpukario modernizmo pastatų Lietuvoje, įtrauktas į Europos paveldo sąrašą ir saugomas valstybės, pelnė 177 balsus.

Paskutiniuoju šios kategorijos laureatu tapo Ąžuolynas. Po rekonstrukcijos visuomenei atvertas parkas – Kauno išskirtinumas, garsinantis miestą kaip didžiausias Europoje miesto teritorijoje esantis ąžuolynas.  Žalieji miesto plaučiai savo „sąskaitoje“ turi arti šimto balsų.

20181009 DJI 0106

T. Biliūno/BNS nuotr.

Kultūrinio paveldo puoselėtojai

Susumavus balsus „Žmonių“ kategorijoje, reikšmingiausiais kultūros paveldo puoselėtojais pripažinti Karolis Banys ir Petras Gaidamavičius. Daugiau kaip trečdalį balsavusiųjų simpatijų surinkę „Art Deco muziejaus“ ir „Amsterdamo mokyklos muziejaus“ įkūrėjai įvertinti už tarpukario butų atkūrimą, atvėrimą visuomenei ir Pirmosios Lietuvos Respublikos baldininkystės puoselėjimą.

Savo darbais modernizmo architektūrą įamžinantis „Lego“ modelių kūrėjas Rokas Mikšiūnas surinko 213 balsų. Autorius išgarsėjo iš maždaug pustrečio tūkstančio detalių sukūręs J. ir A. Iljinų namo repliką. Ji pretenduoja tapti oficialiu „Lego“ rinkiniu.

Kauniečių dėmesio sulaukė ir fotografas Martynas Plepys. Į laureatų trejetuką patekusio menininko paroda „Mano modernizmas“ apkeliavo dešimtį užsienio valstybių – nuo kaimyninės Lenkijos, Skandinavijos šalių iki Naujosios Zelandijos, JAV ir net Kinijos.

Paveldo pažinimo iniciatyvos

„Darbų“ kategorijoje sužibėjo tęstinės iniciatyvos, padedančios atrasti ir geriau pažinti mus supančius objektus.

Populiariausiu projektu tapo „Kauno detalės“. Kelis tūkstančius istorijos, paveldo ir architektūros mylėtojų bei smalsuolių vienijanti iniciatyva kviečia į ekskursijas bei nuolat dalijasi istorinėmis nuotraukomis, pastatų  planais ir praeities istorijomis.

Gidų ir architektūros entuziastų komanda „Ekskursas“ irgi sulaukė gausaus palaikymo įsitvirtindama antroje vietoje. Jų rengiamose teminėse ekskursijose dalyviai gali ne tik pasigrožėti pastatų išore, bet ir drauge patyrinėti vidaus erdves, kurios paprastai atsitiktiniams praeiviams būna neprieinamos.

„Kaunastikos“ sukurta maršrutų ir ekskursijų kolekcija surinko solidžius 18 proc. kauniečių balsų. Beveik trys dešimtys žaismingų maršrutų padeda atrasti modernizmo ikonas, Žaliakalnio medinukus, Art Deco pastatus, pažinti Kauno tvirtovę, Hanzos Kauną ir daugybę kitų paveldo objektų bei susijusių istorinių reiškinių.

Kiekvienoje kategorijoje išrinktus pirmos, antros ir trečios vietų laureatus Kaunas pateikė Valstybinės kultūros paveldo komisijos rengiamiems Lietuvos kultūros paveldo apdovanojimams.

Į respublikinį etapą keliaujančius nominantus mėnesio gpabaigoje apdovanos ir Kauno miesto savivaldybė.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video