Top Baneris

Kauniečiai nusprendė: Aleksandro Jogailaičio skulptūra iškils Ramybės parko pakraštyje

2023 gruodžio 12 d.
Aleksandro Jogailaicio skulptura scaled 1
Paminklo vizualizacija
Pasidalykite straipsniu

Ukrainos skulptorių sukurtas monumentas Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Aleksandrui Jogailaičiui įamžinti kitąmet papuoš Ramybės parko prieigas. Beveik dvi savaites trukęs balsavimas – baigtas: daugiau kaip pusė respondentų pasisakė už būsimą erdvę paminklui Miško gatvės ašyje, priešais sankirtą su Vytauto prospektu.

Tai mecenato Prano Kiznio fondo dovana miestui. Kauniečiai buvo kviečiami išreikšti savo nuomonę internetu, renkantis vieną iš trijų siūlomų vietų arba pasiūlant savąją. Prie galutinio sprendimo savo balsais prisidėjo daugiau kaip 1,3 tūkst. apklausos dalyvių.

Daugiau kaip pusė visų simpatijų – 688 balsai (53 proc.) – teko Ramybės parko prieigoms ties Miško gatve. Antruoju pasirinkimu tapo apie trečdalį balsų (35 proc.) pelnęs Mažasis ąžuolynas šalia Kauno apskrities viešosios bibliotekos. Vos 12 proc. balsavusiųjų pasisakė už žalią erdvę Draugystės parke, rašoma Kauno m. savivaldybės pranešime.

Sulaukta ir vieno pasiūlymo – Nemuno krantinėje, prie Senojo uosto.

LDK kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Aleksandro Jogailaičio skulptūra iškils simboliškoje vietoje. Aplink jau esama istorinių monumentų, o priešais, kitapus Vytauto prospekto – vieno žymiausių tarpukario architektų Edmundo Alfonso Fryko suprojektuota pirmoji privati lenkų gimnazija (dabar – Kauno Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gimnazija).

Aleksandras Jogailaitis, anot istorikų, XV a. pabaigoje–XVI a. pradžioje įnešė reikšmingų pokyčių puoselėjant valstybingumą, išsaugant ir įtvirtinant lietuvių kalbą. Istoriniuose šaltiniuose minimas jo rūpestis Kauno parapija bei Kauno šv. apaštalų Petro ir Povilo arkikatedra bazilika. Jo tėvas, LDK valdovas Kazimieras Jogailaitis, Kaunui yra suteikęs vieną seniausių privilegijų, kuria patvirtino ir praplėtė miesto teises.

Monumentas Aleksandrui Jogailaičiui kuriamas Ukrainos sostinėje Kyjive. Jį iš bronzos lieja skulptoriai Olesius Sidorukas ir Borisas Krylovas. Šių menininkų darbų esama daugelyje Europos šalių. Tarp jų – ir Vyčio skulptūra „Laisvės karys“ prie Kauno pilies.

Planuojama, kad naujoji skulptūra Kaune iškils jau ateinančiais metais ir galėtų būti atidengta per vieną iš valstybinių ar miesto švenčių.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video