Top Baneris

Kauną pasiekė didžioji dalis unikalios „Mokslo salos“ ekspozicijos: prasideda montavimas

2024 gegužės 20 d.
Atveamaekspozicija3
Kauno m. savivaldybės nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Šią savaitę Nemuno salos prieigose pasirodė pirmieji vilkikai iš Lenkijos, gabenantys dalį mokslo ir inovacijų centro ilgalaikės ekspozicijos. Įrengimo darbai „Mokslo salos“ erdvėse prasidės jau netrukus ir turėtų būti baigti šį rudenį. Iškart po to vienas laukiamiausių objektų – pirmasis ir vienintelis mokslo muziejus šalyje – atvers duris lankytojams. 

Muziejaus centre – „Salos širdis“

„Dauguma eksponatų jau sukomplektuoti ir paruošti montavimui. Kitas etapas – jų diegimas, konfigūravimas, tikslinimas ir testavimas. Nuo šiol „Mokslo salos“ patalpose dirbs apie 60 technikų ir montuotojų. Taip pat šiame projekte nenutrūkstamai dalyvauja dešimtys dizainerių, programinės įrangos kūrėjų, stalių, elektrikų ir kitų specialistų“, – apie įsibėgėjančius finalinius darbus pasakoja Kauno mero pavaduotojas Andrius Palionis.

Netrukus „Mokslo salos“ erdves užpildys apie pusantro šimto unikalių eksponatų. Bendra ekspozicijos vertė su inovatyviomis technologijomis grįstu planetariumu iš viso sieks apie 9 mln. eurų, rašoma savivaldybės pranešime.

Pastatą suprojektavo tarptautinį konkursą laimėjusi Ispanijos ir Australijos architektų kompanija „SMAR Architecture Studio“. Techninę dalį padeda įgyvendinti architekto Gintauto Natkevičiaus komanda.

mokslo sala 2018 12 06 2
„SMAR Architecture Studio“ vizualizacija

Lenkų bendrovės „Trias Avi“ architektas Maciejus Bereśas pasakoja, kad prireikė net 8 mėnesių įdomaus ir sudėtingo darbo ekspozicijos koncepcijai sukurti.

„Iš vienos pusės turėjome labai daug laisvės – 1800 kv. metrų netrukdomos, darbui skirtos erdvės. Kita vertus – pastato unikalumas diktavo ekspozicijos išdėstymą ir sukėlė nemažai techninių iššūkių. Pavyzdžiui, korpuso viduryje esantis stoglangis įpareigojo sukurti parodos architektūrinį orientyrą ir taip atsirado interaktyvi skulptūra „Salos širdis“. Tai savotiškas ekspozicijos pasakojimo židinys, jungiantis visas kitas parodos dalis į visumą, taip sukurdamas nuoseklią ir asmenišką lankytojo patirtį“, – sakė M. Bereśas. 

Pagrindinis mokslo ir inovacijų centro eksponatas apjungs septynias nuolatinės ekspozicijos temas. Jos atspindės skirtingas žmogaus veiklos sritis ir įtaką visos planetos pusiausvyrai bei gerovei. Informacija apie energiją, transportą, žmogaus kūną, sveikatą, gamtą, komunikaciją bei taršą susijungs į vieną objektą ir lankytojams vaizdžiai primins jų kasdienybės veiksmų svarbą viso pasaulio kontekste. 

mokslo sala 2018 12 06 4
„SMAR Architecture Studio“ vizualizacija

Pirmas ir vienintelis Lietuvoje

„Mokslo sala“ bus pirmas mokslo ir inovacijų populiarinimo centras šalyje, kuriame prognozuojama sulaukti apie 300 tūkst. lankytojų per metus. Lenkų bendrovės „Trias Avi“ viceprezidentas Marcinas Wojczyńskis būsimiems parodos dalyviams linki smagaus ir tuo pačiu prasmingo laiko: „Pagrindinis mokslo centro vaidmuo yra sužadinti smalsumą ir įkvėpti lankytojus eksperimentuoti, sujungiant tikrąjį mokslą su pramogomis.

Savo darbais tikimės, kad jaunoji karta pradės užduoti visiems mums svarbius klausimus. Pavyzdžiui, kaip globalinis atšilimas ir urbanizacija veikia aplinką, kokį poveikį sukelia miškų kirtimas, kiek energijos suteikia maistas, kokią įtaką aplinkai daro žmogaus pasirinkimai.“

Mokslo ir inovacijų centre vaikai turės galimybę laisvai eksperimentuoti, lavinti kūrybiškumą ir vaizduotę. Vidaus ekspozicijoje vyraujanti džiaugsmo, linksmybių, atradimų ir mokymosi atmosfera, anot autorių, gali būti neįtikėtinai įkvepianti ir teigiama visiems lankytojams, nepriklausomai nuo jų amžiaus.

„Galėčiau ilgai pasakoti, kokia ypatinga ir išskirtinė ekspozicija šiuo metu įrenginėjama Nemuno saloje, bet pagrindinis visų investicijų tikslas – labai paprastas ir nuoširdus. Visi parodos eksponatai skirti lankytojų atradimams, smalsumui ir kūrybiškumui pažadinti.

Norime sukurti erdvę, paneigiančią mitą, jog smagu – nelygu vertinga. Juk kiekvienas vaikas gimsta su atradėjo genu, bet ilgainiui visuomenė ėmė jį slopinti, taip atimdama mažojo žmogaus atradimo džiaugsmą. Mes visus kviesime tą smalsumą susigrąžinti ir nuostabų žinių pasaulį atrasti iš naujo“, – kalbėjo Mokslo ir inovacijų centro direktorė Aistė Lukaševičiūtė. 


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video