Top Baneris

Kaip technologijų plėtra pakoreguos NT rinką?

2017 rugsėjo 15 d.
proptech.lt nuotr.
proptech.lt nuotr.
Pasidalykite straipsniu

60 proc. pasaulio turto yra sukaupta nekilnojamojo turto rinkoje. Jo vertė – kelis kartus didesnė nei aukso, naftos ir kitų natūraliųjų išteklių. Visgi NT sektoriaus įmonės išleidžia 50 proc. mažiau lėšų technologinėms inovacijoms nei kitų sektorių įmonės.

Tokie ir kiti faktai buvo pateikti pirmą kartą Baltijos šalyse vykusioje konferencijoje „PropTech 2017“.

Vienas iš pagrindinių „PropTech“ renginio pranešėjų „Stronghold Invest“ verslo vadovas Danielis Kraftas pasakojo, kad technologijos neišvengiamai daugiau galios suteiks pirkėjui, o NT įmonės turės prisitaikyti prie šio pokyčio, kartu išnaudodamos technologines naujoves mažindamos kaštus ir gerindamos vartotojo patirtį.

„Šiandien nekilnojamojo turto technologijos („proptech“) yra ten, kur finansinės technologijos („fintech“) buvo prieš dešimt metų. Didžiosios finansų įmonės jau seniai suprato, kad neinvestuodamos į inovacijas, jos galiausiai praras vartotojus, kurie pasirinks naujas ir patogesnes paslaugas. Tokie ir panašūs iššūkiai kyla ir nekilnojamojo turto rinkoje“, – pasakojo „Stronghold Invest“ verslo vadovas Daniel Kraft.

Daniel Kraft

Daniel Kraft.

Anot pranešėjo, nekilnojamojo turto rinka iki šiol yra itin konservatyvi. Nepaisant technologijų plėtros, didžiąją dalį veiksmų nuomojant biurą iki šiol reikia atlikti „gyvai“ susitinkant su pardavėju ar brokeriu, derantis dėl kainos ir keliaujant į skirtingas valstybines institucijas pildyti dokumentų.

„Jei šiandien norite išsinuomoti ar pirkti nekilnojamąjį turtą, kitoje pusėje dažniausiai bus profesionalus derybininkas, kuris stengsis išlaikyti kuo aukštesnę NT kainą ar net įtikins jus rinktis nebūtinai tinkamiausią variantą. Pirkėjas ar nuomininkas šiuo atveju atsiduria silpnesniojo pozicijoje – jis nevaldo informacijos apie NT rinką, nežino visos pasiūlos, kainų. Ir tai nėra geroji vartotojo patirtis – turime leisti svarstyklėms nusvirti į vartotojo pusę ir suteikti jam daugiau galios. Šis pokytis ateis neišvengiamai, o išliks tie, kurie sugebės prisitaikyti“, – sakė „Stronghold Invest“ verslo vadovas.

Iki 2025 m. nekilnojamasis turtas taps daugiausia energijos suvartojančia industrija pasaulyje. Anot D. Krafto, tai yra ir iššūkis, ir galimybė nekilnojamojo turto sektoriaus įmonėms. Naudojant didžiuosius duomenis ir dirbtinį intelektą bei vystant išmaniųjų pastatų technologijas bus galima sutaupyti iki 40 proc. išlaidų energijai, 30 proc. išlaidų techninei priežiūrai bei suteikti klientui geresnį aptarnavimą.

„Įsivaizduokite, kad jūsų pastate esančiame oro kondicionieriuje ar radiatoriuje atsiranda problema – įrenginiai dar veikia, bet didelė tikimybė, kad artimiausiu metu jie suges. Naudojant didžiuosius duomenis pastato valdytojas gali pastebėti iškilsiančias problemas ir atlikti reikiamus veiksmus dar prieš sugendant įrangai. Vartotojas tokiu atveju problemų net nepastebi ir jam nereikia švaistyti savo laiko tokioms smulkmenoms. Iš esmės tokios techninės galimybės jau egzistuoja, reikalingas tik platesnio masto bendradarbiavimas tarp informacinių technologijų ir nekilnojamojo turto sektoriaus“, – sako „Stronghold Invest“ vadovas.

Kalbėdamas apie ateitį pašnekovas pabrėžė, kad tiksliai nuspėti technologijų efekto neįmanoma, tačiau NT rinkos žaidėjai turi žengti kartu su IT startuoliais ir atitinkamai pakreipti savo veiklą.

„Pastatai statomi ir įrengiami dešimtmečiams – juose numatomos ir automobilių statymo vietos, kurias plėsti ar sumažinti ateityje taps sunku. Kaip šiandien numatyti teisingą stovėjimo vietų skaičių, jei netolimoje ateityje savaime važiuojantys automobiliai sumažins transporto priemonių skaičių gatvėse iki 80 procentų? Turime apie tai mąstyti ir dirbti kartu su technologijų plėtotojais“, – sakė D. Kraftas.

Anot konferencijoje taip pat dalyvavusio tarptautinės nekilnojamojo turto konsultacijų bendrovės „Newsec“ strateginio vystymo ir skaitmenizacijos vadovo Tomi‘o Ventovuori‘o, nekilnojamojo turto industrija neturi iš pagrindų keisti savo verslo modelio, pokyčiai vyksta stebint inovacijas bei jas pritaikant ar įsigyjant startuolius, kurie geba pagerinti procesą ar išspręsti vieną konkrečią verslo problemą.

„Komercinio nekilnojamojo turto industrija yra labai sudėtinga – joje dalyvauja daug žaidėjų, o turto įsigijimų procesas neišvengiamai yra labai ilgas. Jeigu atsiranda startuolis, kuris pasiūlo išbandytą technologiją, kaip supaprastinti NT perdavimo ar nuomos procesą, išlaikant aukščiausius kokybės standartus, labai tikėtina, kad didžiosios industrijos įmonės nusipirks startuolį ir integruos jo technologiją“, – aiškino T. Ventovuoris.

Konferenciją organizavo Lietuvos nekilnojamojo turto plėtotojų asociacija kartu su „Stronghold“ grupei priklausančia tarptautine NT konsultacijų bendrove „Newsec“.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video