Top Baneris

Kaip įsirengti vidinį kiemą: erdvės formavimas ir populiarios tendencijos

2023 lapkričio 28 d.
COURTYARD PROJECT COVER PAGE IMAGETik SA
„Castley McCrimmon Architects" nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Viena dažniausių pasitaikančių priežasčių nuosavo namo įsigijimui arba statyboms yra privatumas ir asmeninis kiemas. Būtų apmaudu sukurti tobulą namų oazę, tačiau visai neapgalvoti, kas dedasi už namo sienų, t. y. vidiniame kiemelyje. Kokybiškai ir apgalvotai įrengtas kiemas tiek pratęsia patį namą, tiek suteikia estetinio vientisumo architektūrai, tiek erdvėms – funkcionalumo. Nors naujos tendencijos ir mados yra taip pat aktualios projektuojant ir įrengiant kiemą, visgi privalu atsižvelgti į kai kuriuos erdvinės struktūros suvokimo pagrindus.

Erdvinis kiemo formavimas

Dar praeito amžiaus 8-jame dešimt. architekto ir projektavimo teoretiko Kristoferio Aleksanderio ir jo kolegų knygoje „A Pattern Language“ galima išskirti keletą teorijų, kurios padėtų sukurti erdviškai kokybišką kiemą. Tokie erdvinio projektavimo taisyklės vis dar aktualios ir šiandien.

Ciro Coelho
Circo Coelho nuotr.

Tarpinis perėjimas

Tarytum elementarus, tačiau itin svarbus punktas projektuojant gerą kiemą – pereinamoji erdvė tarp vidaus ir lauko. Tai galėtų būtų veranda ar terasa su stogeliu. Tokia erdvė leidžia džiaugtis lauko privalumais, tačiau nekelia visiškai atviros ir beribės erdvės pojūčio, atsiranda kraštai, sienelės ar pergolės, kurios tą erdvę šiek tiek „įrėmina“ ir suteikia jaukumo. Kartu papildoma mažoji architektūra veikia kaip apsauga nuo saulės, vėjo ir lietaus, todėl net ir prastesnėmis oro sąlygomis (ko Lietuvoje tikrai nestingame) galima džiaugtis buvimo lauke privalumais leidžiant laiką namo kieme.

Priešpiešinės durys

Lengvai pasiekiamos vietos yra kur kas dažniau lankomos. Tas pats galioja ir kalbant apie kiemo pasiekiamumą (kas turėtų būtų apgalvota dar projektuojant namą). Jeigu vidinis kiemas yra sąlyginai ne „viduje“, o tik greta namo, gyventojui nekils dažnas noras lankytis kieme ar terasoje. Tačiau, suprojektavus du vienas priešais kitą esančius išėjimus (arba šalia, L formos name) į kiemą, jis taps labiau matomas iš vidaus erdvių. O kartais vietoje to, kad apeitum visas vidaus patalpas, natūraliai norėsis kirsti kiemą pro vienerias duris ir pasiekti priešais esančius kambarius.

Mike Baker
Mike Baker nuotr.

Vaizdas

Savaime suprantama, kad nesinori nė kišti nosies ten, kur vaizdas paprasčiausiai nedžiugina akies. Vis dėlto, ne tik graži aplinka traukia leisti laiką vidiniame kieme – svarbus yra ploto ir erdvės santykis. Vidinis kiemas neturėtų jaustis tarsi tarp keturių sienų suspaustas vejos plotelis (tai yra labiau aktualu gyvenant tankiai užstatytose teritorijose bei kotedžuose). Vidinis kiemas turėtų turėti vizualinę prieigą prie didesnės erdvės: vaizdas į supančią gamtą ar erdvų lauką, žemesnė tvora taip pat leistų lengviau žvilgsniu pasiekti tolumoje esančius vaizdus.

Naujausių metų tendencijos

„Tingi veja“

Tikriausiai paprasčiausia ir mažiausiai pastangų reikalaujanti tendencija – „neprižiūrima“ veja. Nepaisant pavadinimo, „tingios vejos“ populiarumą paskatino ne tingumas puoselėjant savo kiemą, o natūralumo poreikis ir noras priartėti prie maksimaliai gamtinės aplinkos namų apsuptyje.

Julia Abbonizio Getty Images
Julia Abbonizio/Getty Images nuotr.

Lygiai nupjauta žalia žolė, trinkelės ir tobulai išdėstyti baldai – nebemadingi, tačiau nauja tendencija nereiškia apsileidimo ir nesudaro palankių sąlygų erkėms. Priešingai, žmonės nori sukurti tinkamas sąlygas bitėms, laukiniams augalams ir net įkurti nedidelį daržą. Tokiose vejose galima auginti pavėsį mėgstančią augmeniją, pavyzdžiui, samanas, šliaužančiąją šilingę, paparčius. Taip pat alternatyva gali tapti žemaūgiai augalai: čiobreliai, raudonėliai, mėtos, ypač populiarus dobilas.

pinterest

Netobulumas

Kalbant apie natūralumo poreikį, didėjantį populiarumą įgyja netobuli baldai ir apdaila. Natūrali mediena su įvairiais įdubimais ir įbrėžimais, žemiškos spalvos baldai tarsi pagaminti vietinio staliaus. Žmogus kuria vis labiau miško prieglobstį primenantį kiemą, kuriame pasimirštų kasdienė rutina, o jauki gamtos atmosfera primintų poilsį kaime.

Tamsios spalvos

Jau nuo 2020 m. tamsios spalvos skinasi populiarumą įrengiant kiemo erdves. Ryški ir tamsi apdaila bei lauko baldai kontrastuoja su dažnai šviesia namo apdaila, todėl suteikia daugiau vizualinės dinamikos. Be to, tamsesnės spalvos kur kas labiau palengvina tvarkymą ir valymą.

pinterest 2

Betonas

Tai gana universali medžiaga, leidžianti pasiekti kur kas kūrybiškesnius sprendimus. Jos plastiškumas suteikia galimybes kurti įvairiausius sudėtingų formų baldus ir kitus paviršius. Be to, betonas, nors ir nėra tvariausias pasirinkimas, jo brutalistinis įvaizdis prisideda prie „netobulumo“ tendencijos, dėl ko jis dažnai derinamas su kitais gamtiniais apdailos elementais.

dwell.com
dwell.com

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video