Ką renkamės: šviestuvą ar apšvietimą?

Ką renkamės: šviestuvą ar apšvietimą?

„Pasitaiko, kad butą į namą pakeitę žmonės bedekoruodami erdves perlenkia lazdą su akcentiniais šviestuvais – iš vienos nišos spindi 15, iš kitos – 4 švieselės ir panašiai. Namai atrodo tarsi kalėdinė eglutė“, – vaizdžiai palygino interjero dizainerė E. Rekašienė.

Anot kūrėjos, jei norisi šiltų, jaukių erdvių, reikėtų vengti šalto spektro elektros lempučių. Kartais, kad aplinka taptų jaukesnė, užtenka pakeisti reguliuojamų šviestuvų skleidžiamos šviesos srauto kampą.

Verta žinoti, kad tamsūs paviršiai sugeria šviesą, o šviesūs ją gerai atspindi ir išsklaido. Tad jei šviesos srautas bus orientuotas į tamsius plotus, gali susidaryti niūrokas vaizdas. Akcentinis apšvietimas taip pat turėtų būti ne savitikslis, o panaudotas išskirtiniams interjero elementams, faktūroms išryškinti.

Nors pašnekovai pripažino, kad racionaliai suprojektuotas apšvietimas taupo būsto įrengimo lėšas, ekonominės naudos efektą labiau linkę sieti su numatytais naudoti apšvietimo elementais.

Technologijų revoliucija

Specialistai pripažįsta, kad šiandienos technologijos leidžia įgyvendinti drąsiausius sumanymus.

E. Rekašienės nuotr.
E. Rekašienės nuotr.

„Su šviesos diodų – LED – apšvietimu atsirado galimybių kurti ir spalvotą, ir paslėptą, ir labai intensyvų apšvietimą. Šios technologijos padeda išsaugoti erdves, reikia mažiau vietos šviestuvams, projektuojamas įleidžiamas, paslėptas apšvietimas. Šiandien ir patiems dizaineriams atsiveria dilema, kaip spėti su tais technologiniais pokyčiais, kaip įžvelgti naujų produktų galimybių ir panaudoti jas dizaine“, – teigė VDA Klaipėdos fakulteto dekanas A. Klimas.

Nors egzistuoja tam tikri apšvietimo projektavimo principai, vienareikšmiškai pasakyti, kiek ir kokių šviestuvų reikėtų vonios kambaryje, virtuvėje ar svetainėje – neįmanoma. Anot specialistų, kiekvienas atvejis yra individualus, o sprendimus diktuoja ne tik pačių patalpų parametrai, langų išdėstymas jose ir panašiai, bet ir pasirinktas interjero stilius.

A. Klimas pripažino, kad seniai projektuojantiems dizaineriams kartais sunku išvengti inercijos, per daugelį metų susiformuoja tam tikri kūrybiniai metodai ir principai. „Šie štampai ir turėtų nykti ateinant naujoms technologijoms“, – mano pašnekovas.

Namai – ne šviestuvų salonas

VDA atstovo žodžiais, šiais laikais yra tiek įvairovės, kad sudėtinga kalbėti apie mados tendencijas. „Vienu metu vyravo minimalistinis apšvietimas – buvo vadovaujamasi logika, kad svarbu ne pats šviestuvas, o šviesa – ji sklinda, bet nelabai suprantama iš kur. Vėliau išryškėjo mišraus apšvietimo tendencija, o kaip priešprieša nulaižytai minimalistinei formai imta naudoti puošnius, įmantrios formos šviestuvus. Iš esmės konkrečių receptų nėra, mados tendencijos veikiau skirtos ne kūrėjams, o vartotojams, kurie specialistams gali iškelti tam tikrą kūrybinę užduotį“, – teigė VDA profesorius A. Klimas.

Interjero dizainerės E. Rekašienės teigimu, šiuo metu dominuoja naujoji klasika. „Žmonės persisotino modernu, pavargo nuo šaltų namų, tad į klasiką linksta ne tik vyresnio amžiaus žmonės, bet ir 20-mečiai. Be abejo, tai turi įtakos ir tam tikroms tendencijoms. Klasikinio stiliaus interjere prožektorių nepakabinsi, čia vyrauja toršerai, kandeliabrai, ant komodų, spintelių statomi šviestuvėliai“, – vardijo pašnekovė.

Vis dėlto, anot kūrėjos, šiandien prioritetas labiau skiriamas ne pačiam prietaisui, o apšvietimui. „Turi žaisti šviesa, bet ne šviestuvai. Nėra nieko baisiau, kai namai virsta šviestuvų salonu. Todėl vis labiau linkstama į tai, kad bendroje erdvėje pasitenkinama vienu ar dviem akcentais: pavyzdžiui, vienas dekoratyvus šviestuvas pakabinamas svetainėje, kitas – valgomojo zonoje, jis gali būti nuleidžiamas. Visi kiti suleidžiami į lubas ir susilieja su plokštuma, tad tokie šveistuvai nekrinta į akis, tik jaukina aplinką“, – aiškino interjero dizainerė E. Rekašienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai