Top Baneris

Ką gali garsas?

2019 kovo 13 d.
akustika, triukšmo maskavimo sistema
Architektūriniai ir interjero sprendimai: UAB „Arches“, akustiniai sprendimai: Viktoras Mekas, Gintarė Privedienė. A. Privedos nuotr.

Moderniame biure estetika ir fiziologinis komfortas turėtų derėti su multimedija, novatoriškomis technologijomis ir akustiniu komfortu, teigia architektė, akustikos konsultantė Gintarė Privedienė. Viena vertus, šiuolaikiniuose biuruose išties vis svarbiau užtikrinti vaizdinę ir garsinę komunikaciją bei jos priemones. Antra vertus, vien tik kokybiška garso įranga akustinio komforto negarantuoja.

Sprendimai – tik gerai apgalvoti

Tinkamai akustinei aplinkai biuruose sukurti būtina parinkti priemones apsaugai nuo aplinkos triukšmo – tinkamos garso izoliacinės varžos išorines konstrukcijas (fasado, langų ir kt.). Vidaus triukšmo sklaidai pastate užkirsti kelią padeda parinktos lūkesčius atitinkančios vidaus atitvarų garso izoliacinės varžos, kontroliuojamas inžinerinių sistemų išdėstymas, inžinerijos skleidžiamo triukšmo lygis ir užti krintas vidaus patalpų akustinis komfortas.

Garso izoliacijai ir triukšmo kontrolei, anot pašnekovės, itin svarbus tikslingas erdvių suplanavimas (ne tik funkcijos, bet ir garso sklaidos prasme). Atviro plano biuruose būtina įrengti izoliuotas, atskiras patalpas, kurios būtų skirtos kalbėti telefonu, susitikimams, individualiam bendravimui.

Tik užtikrinus reikiamą akustiką ir garso izoliaciją, galima galvoti apie garso įrangą. „Garso kolonėlė patalpoje sukuria didesnį garso slėgį nei žmogus. Taigi, dar projektavimo stadijoje labai svarbu žinoti būsimą erdvių funkciją ir planuojamą diegti įrangą – jos skleidžiamą garso slėgį. Tik tuomet bus užkirstas kelias nesusipratimams dėl akustinės aplinkos kokybės“, – komentavo architektė.

Jei, pavyzdžiui, virš biuro ar po jo patalpomis yra numatyta aktyvaus poilsio zona ir nėra informacijos, kad ten planuojama įdiegti garso stiprinimo sistemą, dažnai yra parenkamos atitinkamai silpnesnės garso izoliacinės konstrukcijos. Tačiau neretai eksploatacijos metu panašios patalpos virsta sporto klubu, pavyzdžiui, aerobikos sale su įgarsinimu – dideliu garso slėgiu. Toks pokytis programuoja konfliktą, o keisti pastato konstrukcijas jau eksploatuojant pastatą ypač sudėtinga. Taigi, pašnekovės žodžiais, labai svarbu žinoti erdvių funkciją ir planuojamos naudoti garso įrangos skleidžiamą garso slėgį.

A. Privedos nuotr.

A. Privedos nuotr.

Darbo objektas – detalės

Akustikos konsultantų darbo specifika, anot G. Privedienės, yra gilinimasis į menkiausias detales, mat specialistams svarbu viskas, pradedant pastato laikančiosiomis ir atitvarinėmis konstrukcijomis, baigiant inžinerinių sistemų išdėstymu ir apdailos medžiagomis. Jau eksploatuojamame pastate kai kurių konstrukcijų pakeisti neįmanoma, todėl šiuos klausimus reikia spręsti pastato projektavimo stadijoje.

Specialistė įsitikinusi, kad su architektūrinės akustikos klausimais šiek tiek paprasčiau. Architektūrinei akustikai aktualios apdailos medžiagos, jų montavimo būdas, kiekis ir montavimo zonos. Bet, siekiant estetikos ir interjero vientisumo, vis tik rekomenduojama nepamiršti aidėjimo trukmės klausimų dar interjero projektavimo etapu. Mat teks naudoti vizualiai specifines akustines medžiagas (perforuotas plokštes, pluoštines medžiagas, kilimines dangas), o tai galbūt nebuvo numatyta interjero koncepcijoje.

Dar gana nauja, tačiau jau taikoma ir triukšmo maskavimo sistema. Jei, pavyzdžiui, biure trukdo kolegų bendravimas, jį galima „pridengti“ foniniais garsais (muzika, gamtos garsais) arba užmaskuoti specialia garso sistema.

Šiuolaikiniame biure darbuotojai dažnai neskaičiuoja darbo valandų arba priešingai – didžiąją savaitės dalį dirba nuotoliniu būdu. Multimedijos priemonės – konferencijų įranga, vertėjų kabinos, foninis įgarsinimas, vaizdo įranga (nuotolinėms konferencijoms) – išties padeda užtikrinti produktyvų biuro darbą.

A. Privedos nuotr.

A. Privedos nuotr.

Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba ir architektūra) | 2019 vasaris.

Komentarai