Top Baneris

Pusmetį gyvuojantis prekybos parkas „UNA“: vienas moderniausių regione su gamtai ir žmonėms palankiais sprendimais

2023 gruodžio 27 d.
01 313 UNA ©Norbert Tukaj 2033 scaledTik SA
Pasidalykite straipsniu

Rūta Anusevičienė

Objekto pavadinimas: prekybos paskirties pastatas, Dangeručio g. 1, Vilniuje

Objekto plotas: 16 640 m2

Projektavimo įmonė: UAB 313 architects

Architektai: Justinas Žalys, David Samveljan

Interjeras: David Samveljan

Landšafto architektai: MB Ingridla

Konstruktorius: Marius Apuokas

Generalinis rangovas: UAB Baltijos plienas

Fotografas: Norbert Tukaj

Vilniuje, Molėtų plente, Dangeručio g. 1 įsikūręs prekybos parkas „Una“ skaičiuoja pirmojo veiklos pusmečio rezultatus. Jo vystytojai dalijasi atsiliepimais, kad projektas – tikrai sėkmingas: jis populiarus, lankytojų srautai yra netgi didesni, nei buvo prognozuota. Statant pastatą su vidiniu kiemu pritaikyta daugybė šiuolaikinių technologijų ir tvarių sprendimų, pavyzdžiui, ant stogo įrengta saulės elektrinė, o fasadui parinktos maksimaliai ilgai tarnaujančios medžiagos.

Prekybos parko vystytojas – UAB „Vilniaus projektai 2“. Už šio objekto projektavimo vairo stojo „313 architects“ architektas Justinas Žalys, statybos darbus atlikti patikėta UAB „Baltijos plienas“. Patirties bei idėjų pasisemti tikrai būta iš ko: „Su tais pačiais vystytojais esame parengę ir įgyvendinę prekybos parko Liepų g. 81 Klaipėdoje projektą. Ten yra „Maxima“, „Senukai“, o prekybos centro viduryje įsikūrė smulkūs nuomininkai. Tas prekybos centras labai suklestėjo per karantiną, nes į visas patalpas buvo įrengti atskiri įėjimai. Tai pastatui ir leido funkcionuoti. „Una“ idėja yra ganėtinai panaši“, – pasakoja architektas. 

Strategiškai parinkta „Una“ prekybos parko vieta 

Prekybos parkas „Una“ pastatytas besivystančioje šiaurinėje miesto dalyje, Molėtų pl. prieigose. Architektas J. Žalys yra įsitikinęs, kad netrukus visi greta prekybos parko esantys laukai bus apsupti daugiabučiais 3–4 aukštų gyvenamaisiais pastatais. 

Kitapus gatvės yra dar vienas prekybos centras, tačiau didelės konkurencijos „Una“ jis nesudaro, o kai kurie nuomininkai netgi persikraustė į dar dažais kvepiančias naujojo prekybos centro patalpas. „Kitoje Dangeručio gatvės pusėje rengiame projektą, esame gavę statybos leidimą: ten atsiras ir „Lidl“ prekybos centras, o dar keli prekybos pastatai skirti įvairiems nuomininkams“, – sako „Una“ projekto autorius.

21 313 UNA ©Norbert Tukaj 2142

Vakarietiškas prekybos centrų modelis 

Europoje populiaresni vairuojantiems klientams strategiškai patogiose vietose įkurdinti prekybos miesteliai su didelėmis automobilių stovėjimo aikštelėmis. Pagal šį modelį pastatyta ir „Una“: į visas prekybos patalpas suplanuoti atskiri įėjimai, o vairuotojai gali sustoti šalia reikiamos parduotuvės: tai po darbo skubantiems namo padeda sutaupyti laiko. Be to, pasirinkus tokį planą mažėja ir šildymo kaštai: „Pastato tūris gali būti mažesnis, paprasta jį išskaidyti. Tai leidžia išvengti pereinamųjų patalpų, kurias vystytojams papildomai kainuoja išlaikyti“, – teigia J. Žalys. 

Du tarsi į vieną vienetą susijungiantys L formos fasadai leido suformuoti jaukesnį vidinį kiemelį, į kurį taip pat galima įvažiuoti ir patogiai pasistatyti automobilį. „O prekybos parko priekyje esanti didesnė aikštelė puikiai turėtų tenkinti prieš šventes apsiperkančių klientų poreikius. Prekybos centruose, visuomeninės paskirties pastatuose labai svarbus patogumas tiek pėstiesiems, tiek dviratininkams, tiek automobiliu atvažiuojantiems žmonėms. Viskas turi būti aišku, suprantama ir funkciškai patogu“, – įsitikinęs architektas. 

„Una“ prekybos centre karaliauja metalas 

Pasak architekto, pagrindinis pastato akcentas – trikampiai metalinių konstrukcijų elementai, dengti tinklu bei formuojantys aiškią gatvės išklotinę, kartu kuria jaukesnį vidinį kiemą. Tiesa, metalinės konstrukcijos labai puikiai tarnauja ne tik kaip estetinis elementas, bet ir kaip horizontalusis pilonas pasato nuomininkų reklamoms. 

„Dažnai architektai nepagalvoja apie vietą reklaminėms iškaboms, būna netvarka. Visi žinome, kad nuomininkai nori kuo didesnių reklamų. Taigi, viena iš užduočių buvo sukurti reklaminį piloną-fasadą. Šis sprendimas buvo pakankamai brangus, nes metalinių konstrukcijų yra daug, bet norėjosi, kad jos būtų išraiškingos, o linijos – aštrios. Džiaugiamės, kad užsakovai leido įgyvendinti idėjas“, – sako J. Žalys. 

Apatinei fasado daliai parinktos HPL plokštės: jos yra atsparios atmosferos poveikiui, UV spinduliams bei drėgmei, smūgiams, cheminėms medžiagoms. „Žmogaus akių lygyje norėjosi jaukumo, šilumos, o šiaip medžiagų ant pastato stengėmės pernelyg neprikrauti“, – teigia architektas. 

Pėsčiųjų alėja „Una“ prekybos parke persikelia iš pastato vidaus į lauką, tad įrengtas ganėtinai platus, išraiškingas stogelis, po juo glaudžiasi vitrinos ir medienos imitacijos HPL plokštės. Anot J. Žalio, medienos ir antracito spalvos sukuria puikų kontrastą. Antracito spalva eksploataciniu požiūriu yra ganėtinai populiari tokiuose prekybinės paskirties objektuose. 

Interjere atsikartoja panašūs spalviniai deriniai

Kuriant prekybos parko interjerą vėlgi pasitelkiami juodi-antracito ir šviesūs medienos-aukso atspalviai. Šviesios plytelių grindys suteikia prabangos, o modernumo įspūdį kuria lubose paliktos ertmės ir trikampiai LED šviestuvai. 

Prie pagrindinio įėjimo, greta „Rimi“ ir kelių kitų parduotuvių, architektas vidaus sienų apdailai norėjo parinkti medieną, tačiau reikėjo nedegaus sprendimo, todėl buvo pasirinktos Materials.lt pasiūlytos aliuminio lamelės, gaminamos ekstruzijos būdu, nes medieną padengus pažangiausiais antipirenais vis tiek nepavyksta pasiekti A degumo klasės.

„Pagrindinis išskirtinumas – labai panašus į medieną dekoras, galybė skirtingų variacijų. Aliuminis dažomas specialia technologija, kad atrodytų kaip natūralus medis, tačiau medieną pranoksta savo savybėmis, nes tai nedegus gaminys, jam nereikia jokios priežiūros. Projekte panaudoti 4,5 metro ilgio 50×120 mm elementai, pasirinkti nematomi tvirtinimo elementai“, – pasakoja lameles gaminusios įmonės vadovas Alius Pažėra. 

Taigi prieš montuojant aliuminio lameles, pirmiausia suformuota pertvara, ji nudažyta juodai, o lamelės pritvirtintos ant viršaus. Pagrindas gali būti bet koks – pavyzdžiui, gipso siena. „Una“ – dar vienas aukščiausius kokybės, estetikos, tvarumo bei funkcionalumo standartus atitinkančių statybų eros kūrinys. Būtent tai – esminis veiksnys, lemiantis šio prekybos parko populiarumą jau pirmąjį veiklos pusmetį. Suvokimą „greitai optimizuojant kaštus“ keičia suvokimas „pakankamai greitai, kad nenukentėtų kokybė, drąsiai investuojant į ilgalaikius sprendimus ir ateities statybą“. Prekybos parkas esant poreikiui neapsiribos vienu pastatu – ateityje bus galima plėstis, nes tam sudarytos visos sąlygos. 

Generaliniam rangovui – ypatinga užduotis 

Toje sklypo vietoje, kur suplanuota statyti pastatą ir įrengti automobilių stovėjimo aikštelę, augo pušys, beržai. Rangovui – UAB „Baltijos plienas“ – prieš pradedant statybos darbus teko išskirtinė užduotis – panaudojus specialią techniką iš teritorijos į gretimą sklypą iškelti keliasdešimt medžių. Tik visiškai užbaigus statybos darbus, žalioji augmenija sugrąžinta atgal: į automobilių stovėjimo aikštelę persodinti brandūs beržai ir pušys, pasodinta dar ir naujų medžių. Apskritai „Una“ galima vadinti žaliąja oaze mieste: čia aplinką puošia gluosniai, taip pat sedulos, lanksvos bei rožių krūmai. 

Tiesa, perkelti medžius – ne vienintelis iššūkis. Vos startavus statybos darbams, kilo karas Ukrainoje, nuolat brango medžiagos, dėl Rusijai įvestų sankcijų „Baltijos plienui“ teko keisti medžiagų tiekėjus, pailgėjo medžiagų tiekimo grandinė, o tai tiesiogiai lėmė darbų atlikimo terminus ir kainą. 

05 313 UNA ©Norbert Tukaj 0052
Visai „Baltijos plienas“ komandai surėmus pečius pavyko pasiekti tikslą – pastatyti šiuolaikišką, komfortišką, geriausiems pasaulio prekybos centrams visiškai prilygstantį A++ klasės energinės klasės reikalavimus atitinkantį prekybos parką.

Taip pat rangovo darbą sunkino nepalankios gamtos sąlygos. „Ruošiant sklypą statyboms reikėjo išlyginti visą statybų aikštelę: sklypo reljefas buvo ypač nelygus, o vykstant darbams didžiąją dalį laiko lijo“, – pasakoja įmonės vadovas Kastytis Skiečius. Pasitelkus modernią techniką ir nestandartinius sprendimus pavyko šiuos iššūkius įveikti planuotu laiku. 

Visai komandai surėmus pečius pavyko pasiekti tikslą – pastatyti šiuolaikišką, komfortišką, geriausiems pasaulio prekybos centrams visiškai prilygstantį A++ klasės energinės klasės reikalavimus atitinkantį prekybos parką. Pasak K. Skiečiaus, Lietuvoje A++ sertifikatą kol kas turi tik maža dalis visuomeninės ir prekybinės paskirties pastatų. 

Baltijos Plienas Logo Horizontal

Vyraujantis fasado elementas – konstrukcijos su kirstai tempto tinklo elementais

Išskirtinis eksterjero elementas – kirstai temptas tinklas, vis plačiau naudojamas tiek pastatų išorei, tiek ir interjere. Jis ne tik pridengia metalines konstrukcijas, bet ir yra dekoro elementas, atsikartojantis visuose fasaduose bei ant lubų. Vadinamųjų tinklo akių matmenys gali kisti pagal užsakovų poreikius. 

Aukštos kokybės aliuminio tinklą projektui pagamino Materials.lt – jauna, bet savo kruopščiais ir kokybiškais gaminiais jau spėjusi gerą vardą pelnyti įmonė. Jos vadovas A. Pažėra pasakoja, kad šiam projektui buvo pasirinktas standus aliuminio tinklas, dažytas milteliniu būdu. Tai patrauklios kainos ir puikaus dizaino derinys: tinklas yra peršviečiamas, bet kartu turi ir erdvinio standumo, išeina tūrinis.

11 313 UNA ©Norbert Tukaj 1010
Projektui buvo pasirinktas standus aliuminio tinklas, dažytas milteliniu būdu. Tai patrauklios kainos ir puikaus dizaino derinys.

A. Pažėra vardija pasirinkto aliuminio tinklo privalumus: „Tinklas yra lengvas, atsparus apkrovoms, korozijai. Dažymas milteliniu būdu yra efektyviausias, o dažymo galimybės – beveik neribotos, nes galima dažyti matiniais ar blizgiais dažais, pasirinkti bet kurį RAL paletės atspalvį. Prekybos parke pasirinkti matiniai dažai. Tinklas yra lengvai ir greitai montuojamas, prireikus atnaujinti jį nesunku demontuoti.“

Tokio tinklo tarnavimo laikas dažnai sutampa su pastato gyvavimo laiku. Tiesa, yra viena išimtis – norėdami sutaupyti, rangovai renkasi juodą metalą, jį nudažo arba naudoja cinkuotą, bet visos briaunos būna necinkuotos. Tada tinklas jau po kelerių metų pradeda rūdyti. Aliuminio tinklui dažniausiai nereikia priežiūros: fasadą nuplauna lietus. Tiesa, jei ant fasado susikaupia daugiau purvo, dulkių, jį tiesiog galima plauti aukšto slėgio plovimo įranga.

„Una“ atveju reikėjo didelio formato sienų lakštų. „Mūsų kaip gamintojo išskirtinumas – jog galime pagaminti reikiamo dydžio nestandartinių matmenų gaminius pagal projektą. Plotis yra maždaug fiksuotas – 1, 1,25 ar 1,5 m, tačiau ilgis gali būti bet koks. Tai fasade labai svarbu, jeigu nenorime, kad būtų matomas padalijimas. Taigi, galimybė pagaminti nestandartinių matmenų tinklą – irgi didelis privalumas“ – teigia A. Pažėra. 

Materials logo vektorinis pdf

Išskirtinė fasadinių vitrinų ir durų kokybė

Prekybos parko aliuminio-stiklo išorės fasadinių vitrinų ir durų gamybos bei montavimo darbus atliko įmonė „Almeca“. Aliuminis vėlgi plačiai naudojamas ir tinkamiausias gaminant didelių gabaritų fasadines konstrukcijas. Jis be konkurencijos laimi dėl atsparumo aplinkos sąlygoms, patvarumo, puikios estetikos, nes leidžia gaminti estetiškas, beveik nepastebimas ir puikiai į fasadą įsiliejančias sistemas, visiškai neribojančias į pastato vidų patenkančios šviesos. 

Pasak įmonės vadovo Vygando Milašiaus, vienas didesnių iššūkių – stiklo paketų dydis (beveik po 10 kv. m). Tačiau keliolikos metų patirtį sukaupusiai įmonei tokie darbai – nebe naujiena. Šiam projektui, kaip ir kietiems, „Almeca“ suformavo profesionalų komandą, gebančią išspręsti techninius, projektavimo, montavimo ir kitus kylančius sunkumus. Požiūris į griežtą kokybės kontrolę visuose lygmenyse įmonei padeda pasiekti puikių rezultatų ir lemia besitęsiančią sėkmingą įmonės veiklą. Įmonės gamybos patalpų ir biurų plotas – per 2500 kv. m, todėl įmonė per mėnesį gali pagaminti iki 5000 kv. m aliuminio-stiklo konstrukcijų. Be to, Statybos produkcijos sertifikavimo centras „Almecai“ yra išdavęs kvalifikacijos pažymėjimą, suteikiantį teisę būti ypatingų statinių statybos rangovu.

04 313 UNA ©Norbert Tukaj 1067
Prekybos parko aliuminio-stiklo išorės fasadinių vitrinų ir durų gamybos bei montavimo darbus atliko įmonė „Almeca“.

Visoms lauko aliuminio-stiklo konstrukcijoms parinkti A++ pastatams keliamus reikalavimus atitinkantys 3 stiklų paketai. Kaip mini V. Milašius, dėl didžiulių stiklo paketų apkrovų susidarantiems profilių įlinkiams suvaldyti paketams papildomai reikėjo sukonstruoti specialias atramas: tai leidžia išvengti energijos nuostolių. 

Be to, dėl prekybos parko koncepcijos (atskiri įėjimai į kiekvieną iš parduotuvių) „Almecos“ komandai teko sumontuoti labai daug automatinių durų. Jos – intensyviai naudojamos, todėl parinkti patikimi, išbandyti mechanizmai su italų gamintojo pavaromis. 

Almeca

Pažangių šildymo ir vėsinimo sprendimų paieškos 

Šiame objekte UAB „Alinita“ atliko šildymo, vėdinimo, oro kondicionavimo, vandentiekio ir nuotekų sistemų montavimo darbus, sumontavo dujines katilines. „Iššūkių turėjome dėl didelio statybų tempo. Mažiau nei per metus turėjome sumontuoti, paleisti ir suderinti visas pastato sistemas“, – teigia UAB „Alinita“ vadovas Vitalijus Malinauskis. 

Prekybos centro salėms parinkti efektyvūs vėdinimo įrenginiai su šildymui-vėsinimui numatyta oro recirkuliacine sekcija, 2 kontūrų freonine oro šildymo / vėsinimo sekcija, dujiniu kaloriferiu. Visi vėdinimo įrenginiai komplektuojami su šilumos siurbliais.

17 313 UNA ©Norbert Tukaj 2116
Objekte UAB „Alinita“ atliko šildymo, vėdinimo, oro kondicionavimo, vandentiekio ir nuotekų sistemų montavimo darbus, sumontavo dujines katilines.

„Pereinamuoju laikotarpiu, kai lauko temperatūra yra aukštesnė nei –7 °C, numatoma patalpas šildyti šilumos siurbliais. Šiose patalpose numatyti oro tiekimo difuzoriai su mechaniškai nustatomomis šildymo / vėsinimo padėtimis oro srauto krypties reguliavimui šildymo, vėsinimo režimuose“, – apie modernią šildymo sistemą pasakoja „Alinitos“ vadovas V. Malinauskis. 

Prekybos parko administracinių patalpų ir nuomininkų prekybos patalpų alternatyviam šildymui pereinamuoju laikotarpiu, kai lauko temperatūra viršija –7 °C, sumontuoti recirkuliaciniai šilumos siurbliai su kasetiniais / sieniniais vidiniais blokais. Šios sistemos taip pat skirtos vasarą vėsinti patalpas. Taigi, dar vienas prekybos parko „Una“ privalumų – šiuolaikiška ir universali šildymo-vėsinimo sistema.

alinta

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video