Top Baneris

Įvairioms kartoms pritaikytas vonios kambarys: funkcionalumas susijungia su estetika

2021 rugpjūčio 23 d.
ideal standard vonia vonios kambarysTik SA
„IDEAL STANDARD“ nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Vonios kambario erdvei keliami vis aukštesni reikalavimai – vonia turi tapti ne tik grožio ir ramybės oaze, bet ir įvairioms kartoms ar žmonėms su negalia pritaikyta funkcionalia zona. Interjero dizaineriams, architektams ir santechnikos gamintojams kyla naujų iššūkių, kaip suderinti vonios funkcionalumą ir estetiškus sprendimus.

Specializuoti įrenginiai vis labiau primena standartinius

Šveicarų gamintojas „LAUFEN“ deda pastangų, kad specialiųjų poreikių turintiems žmonėms skirti gaminiai išoriškai mažai kuo skirtųsi nuo standartinių, o tam tikri funkciniai reikalavimai neatimtų iš vonios kambario estetikos. Žmonėms su negalia pritaikytos „Pro Liberty“ linijos unitazas suprojektuotas taip, kad būtų maksimaliai panašus į standartinį „Pro“ unitazą, tik pagal reikalavimus paaukštintas, pailgintas ir šiek tiek kitaip tvirtinamas, kad būtų užtikrintas atsparumas didesnėms apkrovoms.

Tuo tarpu praustuvą „Pro Liberty“ žmogus, judantis vežimėliu, gali naudoti ir be šoninių porankių, nes praustuvo šonas yra pakankamai žemas, kad į jį būtų galima įsikibti. Be to, abiejų šonų apačioje keramikoje yra specialios įrantos, kurios užtikrina, kad įsikibus ir traukiantis artyn prie praustuvo ranka nenuslystų. Elegantiškas dizainas susilieja su patogumu ir kuria visiškai naują vartotojo patirtį.

Gamintojai rinkai siūlo sprendimus, kurie ilgainiui gali būti patogiai transformuojami

Jei būsto planas neleidžia turėti ir vonios, ir dušo, „LAUFEN“ rekomenduoja vonią įrengti taip, kad vėliau nesunkiai būtų galima pakeisti ją į dušą, nes laipiojimas į vonią su amžiumi gali tapti vis didesne problema. Tokie gamintojai kaip „LAUFEN“ (Šveicarija), „ROCA“ (Ispanija) siūlo dušo padėklus, kurie matmenimis atitinka standartinių vonių matmenis – pavyzdžiui, 150 x 70 cm, 180 x 80 cm ir t. t. Taip pat svarbu, kad dušo padėklas būtų įrengtas kaip galima žemiau, o idealiu atveju netgi sulygintas su grindimis.

Didesnių nesklandumų ateityje gali padėti išvengti ir „Comfort“ aukščio unitazai, kuriuos gamintojas „LAUFEN“ yra sukonstravęs taip, kad daugeliu atvejų juos vietoj seno standartinio unitazo galima būtų įrengti neperdarinėjant vandens, kanalizacijos privedimų, nekeičiant potinkinių sistemų.

laufen pro liberty vonios kambarys
„LAUFEN“ nuotr.

Išskirtinis dėmesys estetiškiems ir praktiškiems sprendimams

Santechnikos įrenginių revoliucionierius „KALDEWEI“ jau šiandien atsigręžia į rytojaus vonios kambarį, kuriame nėra kliūčių. „KALDEWEI“ naujausias dušo paviršius „Nexsys“ susilygina su patalpos grindimis ir tampa pavyzdžiu, kaip dušo padėklą integruoti grindyse, kad nebūtų slenksčio. Šių paviršių asortimente net 20 matmenų, 20 spalvų ir atspalvių, o su papildomomis dangomis sukuriama net 50 tūkst. individualių dizaino galimybių.

„Nexsys“ daro perversmą dušų rinkoje ne tik dėl išvaizdos. Montavimas ypač paprastas tokio tipo gaminiui ir lyginant su įprasto latako montavimu. Gaminys tiekiamas iš anksto sumontuotas: su integruota drenažo kanalo sistema, nuožulnia atrama, sandarinimo juosta ir pačiu dušo paviršiumi. Dėl mažo montavimo aukščio (minimalus aukštis – 86 mm) montavimas grindų lygyje yra įmanomas net esant nedideliam perdangos (grindų) aukščiui. Pridedama garso izoliacijos juosta užtikrina optimalią garso izoliaciją.

Specialiems poreikiams pritaikytas ir „KALDEWEI“ dušo paviršius „Cayonoplan Multispace“. Tai pirmasis emaliuotas dušo paviršius, kurį galima integruoti į vonios kambario judėjimo zoną net iki 60 proc. jo paviršiaus, užtikrinant puikų vandens subėgimą į sifoną. Šis gamintojo sprendimas leidžia net ir nedidelį vonios kambarį įrengti estetiškai, kartu pritaikant funkciškai.

laufen ideal standard roca vonia vonios kambarys dusas universalus dizainas

Gamintojas atkreipia dėmesį, kad vonia turi būti įrengiama su sertifikuotomis, slydimą mažinančiomis dangomis „AntiSlip“ ar „FullAntiSlip“, o visa vonios įranga atspari apkrovoms, turinti numatytas vietas specialioms atramoms ir rankenoms. „KALDEWEI“ asortimente revoliucinis dušo paviršius „Xetis“ su išbėgimu sienoje, visiškai plokšti „Conoflat“ ir „Scona“, „Superplan“ ir net ekonominis „Cayono“. Jie visi gali būti derinami su į paviršių integruotais, emaliuotais sifono dangteliais, neslidžiomis dangomis „AntiSlip“ ar „FullAntiSlip“.

Daugumą „KALDEWEI“ vonių galima pritaikyti įvairioms kartoms renkantis priedus. Maksimaliam patogumui ir saugumui siūloma vonia platesniais kraštais, pavyzdžiui, „Asymmetric duo“ – platų jos kraštą išnaudojant atsisėsti.

Integruojamos aktualios technologijos

Dėl kokybiškų ir atsakingų sprendimų rinkoje vertinamas gamintojas „IDEAL STANDARD“ savo gaminių krepšelyje turi visą produktų gamą specialiųjų poreikių turintiems žmonėms. Sanitarinių įrenginių gamintojas pastebi, kad žmonės su judėjimo negalia renkasi aukštesnius unitazus. Tokie produktai yra specialiai sukurti ir palengvina judėjimo negalią turintiems žmonėms tiek atsisėdimą, tiek naudojimąsi. Tačiau, jei tuo pačiu vonios kambariu naudojasi ir kiti žmonės, jiems aukštesnis unitazas bus nepatogus ir gali kelti problemų.

tualetas vonios kambarys modernu
Architektai ieško sinergijos tarp išskirtinio dizaino ir vonios patogumo (interjero autoriai – studija „AV-archilab“). Norbert Tukaj nuotr.

„IDEAL STANDARD“ yra sukūręs potinkinį rėmą su elektrine pavara. Prie tokio rėmo pritvirtintas pakabinamasis unitazas yra kilnojamas nuotoliniu pultu, prie vartotojo poreikių priderinamas aukštis. Taip be diskomforto tuo pačiu unitazu gali naudotis kiekvienas vartotojas.

Papildomas svarbus elementas galvojant apie senjorus ar judėjimo negalią turinčius žmones – ranktūriai. Jie montuojami iš abiejų sanitarinių prietaiso pusių. Siekiant tvarumo, jie turėtų būti kokybiški ir tvirti, taip pat dušuose montuojami ranktūriai turi būti atsparūs vandeniui ir rūdims.

„IDEAL STANDARD“ yra vienas didžiausių vonios kambario įrangos gamintojų, o produktai tiekiami į įvairios paskirties pastatus. Ligoninės, sanatorijos ar reabilitacijos centrai daug kur Europoje yra aprūpinti „IDEAL STANDARD“ produkcija. Įgyvendinant tokius projektus yra labai svarbi produktų kokybė, jų patikimumas, turimi sertifikatai, sukaupta patirtis.

Architektai pataria pradėti nuo apgalvoto vonios zonos suplanavimo

Studijos „AV-archilab“ partnerė architektė Viktorija Puodžiūtė akcentuoja, kad būtina kreipti dėmesį į erdvių pritaikymą įvairių poreikių žmonėms. Pasak specialistės, apie tai pagalvoti reikėtų dar projektavimo metu: „Dažnai susiduriu su projektais, kuriuose vonios kambariai labai maži, į juos vis dar montuojamos siauresnės durys. Jei yra planuojama, kad tokiuose namuose gyvens vyresni asmenys, tokį planavimą laikyčiau klaida.“

ideal standard
„IDEAL STANDARD“ yra sukūręs potinkinį rėmą suelektrine pavara – prie jo pritvirtintas pakabinamasisunitazas yra kilnojamas nuotoliniu pultu. „IDEAL STANDARD“ nuotr.

Taip pat V. Puodžiūtė teigia, kad, galvojant apie įvairius gyvenimo atvejus, reikia susiplanuoti truputį didesnį vonios kambarį pirmame aukšte ir vengti pastatomųjų dušo kabinų: „Geras, patogus ir visų poreikius atitinkantis dušas turėtų būti apie metro pločio, be didelių slenksčių, su dviguba dušo sistema (pagrindinė galva ir žemiau pakabintas dušelis). Tokie dušai, vadinamieji „walk-in shower“, visada atrodo estetiškiau nei pastatomosios dušo kabinos, taip pat tarnauja ilgiau. Kuo didesnis toks dušas, tuo geriau – išvengiama papildomų durų, valymo, mechanizmų nusidėvėjimo, patalpa atrodo erdvesnė.“

laufen vonia konstantin grcic
„LAUFEN“ nuotr. Konstantin Grcic dizainas.
pastatas

Svarbiausios architektūros, interjero ir paveldo naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="8"]

Ieškoma universalumo

Architektūros ir interjero studijos „Prusta“ architektė Ieva Prunskaitė mano, kad, nors kuriant vonios kambario dizainą vis dar kyla diskusijų tarp tendencijų ir praktiškumo, siekiama vientisumo: „Technologijos, estetika ir funkcionalumas turėtų susijungti ir eiti link vieno idealaus sprendimo.“

Architektė išskiria, kad įvairioms kartoms aktualus vonios įvairiapusiškumas: „Labai patogu platinti dušą. Jei yra pakankamai daug vietos, dušas galėtų būti be jokių stiklinių durų, labai patogus tiek valant, tiek vyresniam žmogui ar įvažiuojant neįgaliojo vežimėliu. Jeigu neįmanoma pasiekti bent 1,4 m dušo ilgio, galima jį projektuoti su stiklinėmis varstomosiomis durimis tam, kad nebūtų jokių profilių, trukdančių įvažiuoti vežimėliu“, – pasakoja I. Prunskaitė ir pažymi, kad taip pat labai patogu duše integruoti stacionarų, plytelėmis apklijuotą arba atlenkiamą suoliuką.

Architektė dalijasi, kad svarbiausia vonios suplanavimas, forma, integruojami įrenginiai. Taip pat aktualu išspręsti santechnikos įrenginių aukščio klausimą (pavyzdžiui, standartiškai kriauklių viršus yra 85 cm aukštyje, tačiau neįgalieji dažniausiai ją pažemina), numatyti durų varstymo kryptis į išorę, o praėjimas į vonios kambarį turėtų būti 90 centimetrų.

Pripažinti pasaulio gamintojai girdi vartotojų poreikius ir atsižvelgia į tai, kad žmonių gyvenimo trukmė ilgėja. Tačiau, nors šiandien rinkoje pristatomi ir kuriami nauji gaminiai palengva trina ribą tarp estetikos ir funkcionalumo, tikėtina, teks gerokai luktelėti, kol visiems gyvenimo atvejams adaptuota, inovatyvi ir elegantiška vonios zona taps standartu.

Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba ir architektūra) | 2021 birželis-liepa

Norite žurnalo tiesiai į namus ar biurą?

Prenumeruokite metams vos už 27 eurus!

 

handshake PARTNERIO TURINYS


Pasidalykite straipsniu
PAA
PAA
Komentarai

Rekomenduojami video