Top Baneris

Istorinis restoranas Smiltynėje ant jūros kranto gali iškilti kitąmet

2022 sausio 24 d.
Strandhalle smiltyne
Pasidalykite straipsniu

Aplinkos ministerijai uždegus žalią šviesą Smiltynėje atstatyti istorinį restoraną „Strandhalle“, vystytojai planuoja, jog šis galėtų iškilti iki kitos vasaros. 

Kuršių nerijos nacionalinis parkas kartu su istorikais viliasi, jog istorinis pastatas „Paplūdimio halė“ bus atstatytas laikantis preciziškumo. 

Statinys turėtų iškilti 20 arų sklype visai ant kopos, netoli Smiltynėje esančios centrinės gelbėjimo stoties. Sklypą adresu Smiltynės g. 15 E iš Klaipėdos miesto savivaldybės po 2018 metais vykusio aukciono išsinuomojo žemės ūkio bendrovė „Kernai“. 

Šios bendrovės vadovas Vygandas Kumpys teigė, kad nuo tol nuveikta nemažai darbų – atlikti archeologiniai tyrimai, archeologai šiame sklype atkasė tikslius kopose stovėjusio restorano pamatų kampus, projektuotojai parengė „Strandhalle“ atstatymo projektinius pasiūlymus ir kita, tačiau projektas buvo tarsi įstrigęs. 

Praėjusią savaitę Aplinkos ministerija pranešė, kad po kelerius metus trukusių derinimo procedūrų pritarė šio pastato atstatymui. 

„Šis naujas pastatas atrodys beveik taip pat kaip stovėjęs tarpukariu. Šitaip į Smiltynę grįžta kurortinė tradicija“, – pranešime cituojamas aplinkos ministras Simonas Gentvilas. 

Gruodžio pabaigoje Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija nusprendė, kad „Strandhalle“ projektiniai pasiūlymai atitinka Pajūrio juostos įstatyme nurodytų teritorijų planavimo dokumentų sprendinius.

Teiks maitinimo paslaugas

V. Kumpys BNS teigė, kad dabar vystytojai turės parengti techninį darbo projektą, šis turės būti patvirtintas, o tuomet bus galima imtis statybų. 

„Dabar jau turėtų pajudėti ledai. Svajojame atstatyti iki kitų metų sezono pradžios. Norėtume, kad vietos biurokratai aktyviau žiūrėtų į projektą, stengtųsi ir palaikytų“, – sakė bendrovės vadovas. 

Jo teigimu, įmonė įsipareigojo atstatyti visiškai autentišką pastatą pagal visas turimas detales. Laikomasi išlikusios ikonografinės medžiagos. 

Vieno aukšto su mansarda pastate veiks restoranas. Kaip ir anuomet, čia norima rengti muzikinius vakarus, tačiau visų sumanymų V. Kumpys kol kas nelinkęs atskleisti. Planuojama, jog įstaiga veiktų visus metus. 

Klausimų dar išlikę

Kuršių nerijos nacionalinio parko vadovė Aušra Feser teigė, kad parkas palaiko atstatymo idėją, tačiau spręstinų klausimų dar esama.

„Turėti tokį pastatą ant jūros kranto būtų tikrai puiki reprezentacinė vieta renginiams, vakarienėms. Geriau nei plastikiniai paviljonai, tikrai toks pastatas kuria kitą vertę“, – sakė A. Feser.

Strandhalle smiltyne

Nerimo parkui kelia privažiavimo klausimai. Anuomet apie tai niekas negalvojo, nes poilsiautojai atkakdavo pėstute. Dabar gi norint įrengti privažiavimą teks sukti galvą kaip išsaugoti kopagūbrį, kaip užtikrinti patekimą neįgaliesiems.

„Tikrai esu už, manau, kad gyvenvietę tikrai papuoštų, bet sprendimų reikia rimtų“, – mano vadovė.

Ji vylėsi, kad archeologų aptiktas čerpės gabaliukas ir išlikę atvirukai leis pakankamai preciziškai atkurti istorinį pastatą. 

pastatas

Svarbiausios architektūros, interjero ir paveldo naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="8"]

Svarbus tikslumas

Lietuvos jūrų muziejaus istoriko Dainiaus Elerto teigimu, nederėtų pamiršti itin svarbaus aspekto – statybos planuojamos ne tik Kuršių nerijos nacionalinio parko teritorijoje, bet ir išskirtinės vertės pasaulinio paveldo objekte.

„Ši „Pajūrio halė“ buvo suprojektuota žinomo architekto, tuometinio miesto vyr. architekto Klėmano, tai jo autorinis darbas. Išskirtinės svarbos asmuo, vertas atminimo. Tai vienas argumentų, reiškiančių ir preciziką atkuriant“, – sakė D. Elertas. 

Istoriniuose atvirukuose šis statinys užfiksuotas įvairiais rakursais skirtingais metų laikais. D. Elertas teigė, jog palyginus su numatytu projektu tos precizikos norėtųsi kur kas daugiau.

„Anuomet „Strandhalle“ vykdavo renginiai, kartais grodavo muzika. Įvairi poilsinė, rekreacinė ir kultūrinė veikla, tai nebuvo vien restoranas“, – pasakojo istorikas.

Originalusis restoranas „Strandhalle“ ant jūrinio kopagūbrio buvo pastatytas 1914 metais, o per Antrąjį pasaulinį karą sugriautas.

 

Šaltinis: BNS


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video