Išsaugoti senųjų pastatų autentiką gali inovatyvūs retro jungikliai

Išsaugoti senųjų pastatų autentiką gali inovatyvūs retro jungikliai

Minimalizma pradeda keisti ryskesnes spalvos ir akcentai JUNG nuotr scaled
JUNG nuotr.

Partnerio turinys

Interjeras yra derinamas prie aplinkos: vienoks jis, kai gyvenama naujos statybos name užmiestyje, kitoks, kai esate įsikūręs miesto centre. Galų gale, svarbu ir tai, kas matosi pro jūsų būsto langą. Todėl interjero dizaineriai akcentuoja, kad istorinių senamiesčių pastatų naujakuriai turėtų išsaugoti kuo daugiau autentiškų detalių, klasikinių elementų ir namo istoriją. Vertėtų nepamiršti įvairių elektros instaliacijos elementų, kurie tuo pat metu gali būti ir inovatyvūs, ir padedantys išsaugoti praeities būsto aurą.

Interjero dizainere Rugile Jautakaite Morkuviene asm. archyvo nuotr
Interjero dizainerė Rugilė Jautakaitė-Morkuvienė. Asmeninio archyvo nuotr.

Interjero dizainerės Rugilės Jautakaitės-Morkuvienės teigimu, ar įrengiant būstą, komercinę erdvę, biurą senamiestyje bus išsaugota konkrečios vietos autentika, labai daug priklauso nuo užsakovo santykio su istorija, jo akiračio ir pomėgių. Vis dėlto dizainerė pabrėžia, kad, ieškant interjero sprendimų tokiose miesto dalyse, paprastai jos kalba pačios už save.

„Išsaugoti, atkurti istoriniai elementai yra mūsų išliekamoji vertė, o įvairios autentiškos detalės dar labiau paryškina ir kuria praeitin nuėjusio laikmečio atmosferą. Savo klientams, kurie įsikuria istorinių kvartalų būstuose, visada patariu palikti kuo daugiau autentikos, klasikinių elementų. Pavyzdžiui, jei lubose yra atidengtas karnizinis dekoras, reikėtų įrengti ir klasikines duris su dekoratyviniais elementais, naudojamais vidaus apdailoje. Jie sukuria papildomą reljefą ir šešėlių žaismą. Jais galima padalinti ir erdves. Tuo tarpu korpusinius baldus siūlau palikti švarius, be dekoro elementų. Tokiu atveju liktų atsvara tarp istorijos ir dabarties“, – aiškina interjero specialistė.

Minimalizmą pradeda keisti ryškesnės spalvos ir akcentai

Siuolaikiska klasika retro stiliaus svirteliniai jungikliai JUNG nuotr
Šiuolaikiška klasika – retro stiliaus svirteliniai jungikliai. JUNG nuotr.

R. Jautakaitė-Morkuvienė apgailestauja, kad istoriniai interjerai nėra labai populiarūs tarp tautiečių. Šiuo metu dominuoja vadinamasis skandinaviškas smėlinis minimalizmas – pilki ir įvairaus smėlio atspalvio interjerai. Vis dėlto, anot jos, situacija po truputį keičiasi: žmonės vis labiau domisi istorija, vertina ją ir daiktų bei baldų dizainą, drąsesnes spalvas.

„Džiaugiuosi, kad žmonės vis dažniau pavargsta nuo užsistovėjusio minimalizmo, ima daugiau domėtis spalvomis, praėjusio šimtmečio dizainu, vertinti daiktus su istorija. Žinoma, interjero įrengimo mados visada egzistuoja, tačiau šiuo metu jos ypač greitai keičiasi. Pavyzdžiui, neseniai praslinkus „Japandi“ bangai, dabar klesti „Modern Mid Century“ stilius, labiau pritaikytas šiuolaikiškam žmogui, kur, šalia ochros ir samaninės spalvos, jau nebebijoma ir ryškesnių spalvinių bei formų akcentų, norima daugiau gyvybės interjere“, – sako interjero dizainerė.  

XXI amžiuje planuojant klasikinį interjerą svarbu nepamiršti ir praėjusio šimtmečio pradžioje buvusių medžiagų bei detalių, pavyzdžiui, žalvario atspalvio santechnikos ir elektros instaliacijos elementų. 

„Žalvaris, kaip ir auksas, yra amžina ir nesenstanti klasika. Tiesa, neapskaičiavus medžiagos kiekio interjere, niekam didelio įspūdžio jau nebepadarysi – reikalingos tinkamos proporcijos ir derinimas. Kita vertus, istoriniuose interjeruose dėl išvaizdos ir pojūčio itin tinka retro dvasia alsuojantys, bet modernūs „JUNG LS1912“ serijos svirtiniai elektros jungikliai. Jų išvaizda organiškai įsilieja į istorinį interjerą, nes atitinka tą laikmetį. Ne mažiau svarbus yra ir pojūtis, kai šviesa atsiranda ne paspaudus, o pakėlus jungiklio svirtelę. Vertinantiems istoriją šie jungikliai – idealus sprendimas autentiškame būste“, – sako R. Jautakaitė-Morkuvienė.

Šiuolaikiška klasika – retro stiliaus svirteliniai jungikliai

Interjero dizainerei antrina ir jungiklių bei išmaniųjų namų sistemų centro „Jung Vilnius“ vadovas Raimundas Skurdenis. Pasak specialisto, maždaug iki 1910-ųjų Europoje vyravo elektros jungikliai, turintys pasukimo rankenėlę. Tais metais vokiečių elektrikas Albrechtas Jungas užpatentavo naujos kartos jungiklį su vadinamuoju tumbleriu, arba įjungimo svirtele. 1912 metais įregistravęs savo įmonę, jis pradėjo gaminti svirtinius jungiklius.

R. Skurdenis
„Jung Vilnius“ vadovas R. Skurdenis. JUNG nuotr.

„Keičiantis laikams ir technologijoms, jungikliai su svirtele turėtas pozicijas užleido modernesniems, šiuolaikiškesniems. Tačiau ne jų dizainas – jis galėtų iliustruoti, jog genialumas slypi paprastume: aiškios linijos, aukštyn žemyn judanti svirtelė, kaip tiesioginė nuoroda į įjungimo ir išjungimo veiksmą. Prieš gerą dešimtmetį šis dizainas JUNG atgimė naujai ir išsirutuliojo į LS1912 gaminių seriją, žyminčią įmonės įkūrimo metus. Nors ir modifikuota, bet su išlikusiu dizaino pagrindu, vėl pradėta gaminti, netruko sužavėti retro stiliaus gerbėjų“, – sako R. Skurdenis.

Nors retro stiliaus jungikliai mena šimtametes gamybos tradicijas, jie yra pritaikyti ir moderniems namams 

  • Jungikliais galima valdyti ir išmaniojo namo sistemas.
  • Gaminant LS1912, svirtinis jungiklis, dangtelis ir jungimo mechanizmas buvo sukurti kaip moduliai, kad nesimatytų tvirtinimo varžtų.
  • Jungiklį galima derinti su visais LS serijos rėmeliais – nuo viengubo iki penkiagubo.
  • Jungiklis tinka ir visoms standartinėms instaliacinėms dėžutėms. O šiais metais įmonė juos papildė ir 63 Les Couleurs Le Corbusier spalvomis.

„Ši jungiklių linija visuomet išsiskyrė ir prabangiomis medžiagomis: nuo aliuminio, nerūdijančiojo plieno ir žalvario iki poliruoto chromo. Pavyzdžiui, kiekvienas žalvarinis jungiklis yra unikalus. Jo paviršius šlifuojamas ir dailinamas rankomis. Nerūdijančiojo plieno jungiklis apdorojamas stiklo šratasraučiu, todėl aliuminio konstrukcijų paviršius tampa matinis“, – aiškino elektros instaliacijos ekspertas.

Zalvaris kaip ir auksas amzina bei nesenstanti klasika JUNG nuotr
Žalvaris, kaip ir auksas, amžina bei nesenstanti klasika. JUNG nuotr.

Tarp šios linijos išskirtinumų, anot „JUNG Vilnius“ vadovo, rikiuojasi ir daugiau pranašumų – pavyzdžiui, jungiklio valdymą į didesnį komforto lygį perkelianti svirtelė su įdiegta raudona indikatoriaus lempute, padedančia paprasčiau susigaudyti erdvėje ir didinančia prietaiso funkcionalumą. 

„Ilgaamžis, nepastebimas, tačiau iš tolo aiškiai matomas LED indikatorius aiškiai parodo, kokioje padėtyje yra cilindro, kūgio arba kubo formos svirtelė ir kur yra pats jungiklis. Dėl savo išskirtinio dizaino ir jungimo mechanikos šios serijos gaminiai puikiai atsiskleidžia istoriniuose interjeruose. Neseniai šios linijos jungiklių spalvų gamoje atsirado ir klasinės spalvos – matinė balta ir juoda. Pavyzdžiui, matiniai grafito juodumo svirtiniai jungikliai paryškina tamsias sienas, traukia akį, o juoda spalva sugeria šviesą. Tuo tarpu balta spalva kaip tik šviesą atspindi, todėl sniego baltumo spalvos svirtiniai jungikliai dera ir prie šviesaus, ir prie tamsaus fono“, – pasakoja R. Skurdenis.   

Elektros instaliacijos eksperto pastebėjimams pritaria ir interjero dizainerė R. Jautakaitė-Morkuvienė. Jos teigimu, matinėse sienose pasirinkti matiniai jungikliai ar kištukiniai lizdai padeda išlaikyti vientisumą. O erdvėse, kur dominuoja blizgūs paviršiai, plytelės, stalviršiai ar kitos akcentinės detalės, matiniai elektros instaliacijos komponentai tiesiog susilieja su bendra visuma, neužgoždami kitų paviršių spalvinio blizgesio.

JUNG LOGO

Publikacija spausdinta žurnalo „Statyba ir architektūra“ 2025 m. pavasario numeryje.

Temos: JUNG, Jung Vilnius, Modern Mid Century, Raimundas Skurdenis, retro jungikliai, Rugilė Jautakaitė-Morkuvienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai