• tikkurila
  • ruukki
  • ruukki
  • tikkurila

Išankstinės sutartys gegužę augino NT sandorių skaičių

2018 birželio 19 d.
butų sandorių statistika
Projektas „Linkmenų ežerai“. „Realco“ nuotr.

2018 metų gegužės mėn. VĮ „Registrų centras“ informavo apie įspūdingą būtų pirkimo-pardavimo sandorių šuolį sostinėje – sudaryti 1162 butų pirkimo-pardavimo sandoriai, t. y. 207 sandoriais, arba 21,7 proc., daugiau nei balandį ir net 41,5 proc. daugiau nei 2017 metų gegužę. Kai kurie rinkos dalyviai tai interpretavo kaip atsigaunančią rinką, kuri rodo savo raumenis. Bet „Real Datos“ nuomone, priežastys yra kur kas paprastesnės – beveik visą sandorių išaugimą sugeneravo 1–2 metų senumo butų pirkimo-pardavimo sandorių šuolis iki 526 per mėn., ir tai yra 162 vnt. daugiau nei šių metų balandį ir 309 vnt. daugiau nei 2017 metų balandį. Šį šuolį didžiąja dalimi lėmė suregistruoti išankstiniai NT vystytojų pardavimai.

„Real Datos“ duomenimis, gegužės mėn. išankstiniai pardavimai buvo suregistruoti bent 7 projektuose, kurie iš viso suregistravo apie 300 pirkimo-pardavimo sandorių. Didžiausi iš šių projektų buvo „Linkmenų ežerai“ – daugiau nei 100 suregistruotų sandorių ir „Amber city“ bei „Karaliaučiaus slėnis“, kurie suregistravo atitinkamai 56 ir 55 pirkimo-pardavimo sandorius. Galima drąsiai teigti, kad VĮ „Registrų centro“ paskelbti gegužės mėnesio butų pirkimo-pardavimo rezultatai Vilniuje yra tik techninis statistikos rezultatas, bet ne rinkos tendencijų atspindys. Atėmus suregistruotus išankstinius pardavimus, bendras mėnesio parduotų butų rezultatas siektų apie 280–300 – įprastas šių metų lygis. Kalbėti apie staiga atsiradusius rinkos raumenis nelabai yra pagrindo.

Pastarųjų dviejų mėnesių naujos statybos (1–2 metų senumo) butų sandorių statistika leidžia daryti prielaidą, kad prasidėjo praėjusiais metais pradėtų daugiabučių projektų atidavimas vertinti ir sandorių registracija. Turint omenyje, kad praėję metai naujos pasiūlos prasme buvo vieni rekordinių, galima daryti prielaidą, kad artimiausiais mėnesiais matysime išaugusius registruotų naujos statybos butų pirkimo-pardavimo sandorių skaičius. Todėl VĮ „Registrų centro“ skelbiamą butų pardavimo statistiką reikės vertinti atsargiai, nes ji nebūtinai atspindės realią situaciją rinkoje.

Komentarai

Nemokami mokymai architektams ir inžinieriams
statyba ir architektura
archicad