Top Baneris

Iš Nacionalinio stadiono projekto dėl statybos rizikos traukiasi „Icor“ (1)

2021 rugpjūčio 17 d.
nacionalinis stadionas
Projekto vizual.
Pasidalykite straipsniu

Vilniuje planuojamo statyti Nacionalinio stadiono koncesijos konkursą laimėjusio konsorciumo pagrindinė partnerė, koncerno „Icor“ įmonė „Axis industries“, traukiasi iš projekto, o jos vietą užims investicijų bendrovės „BaltCap“ fondas, iki šiol projekte turėjęs finansinio partnerio poziciją, rašo portalas vz.lt.

Portalo duomenimis, „BaltCap“ fondas įsigijo bendrovę „Venetus Capital“, kuriai priklauso 98 proc. specialiosios projekto bendrovės (SPV) akcijų, o „Axis Industries“ valdys 1 proc. SPV įmonės akcijų, kadangi negali formaliai pasitraukti iš konsorciumo. Dar 1 proc. SPV akcijų toliau priklauso bendrovei „Kauno arena“.

R. Šimašius: „Icor“ pasitraukimas iš stadiono projekto nepaveiks sutarties

Koncerno „Icor“ pasitraukimas iš nacionalinio stadiono projekto Vilniuje nebuvo netikėtas, sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius. Anot jo, tai nepakeis nei koncesininko pasiūlymo, nei būsimos sutarties. 

Kaip BNS teigė meras, per metus, kai Viešųjų pirkimų tarnyba sustabdė  projektą, statybų kainos gerokai išaugo.

„Projekto kontekste tai sudarys apie 15 mln. eurų. Tikriausiai pirmą kartą Lietuvos istorijoje tiksliai galime pasakyti, kiek kainavo biurokratų neryžtingumas ir įsikišimas į projektą. Gerai, kad šią riziką prieš tai buvęs tik finansuotojas gali suvaldyti tapdamas ir pagrindiniu projekto vykdytoju – koncesininku. Šie pokyčiai niekaip nepaveiks paties pasiūlymo ar sutarties sąlygų“, – komentare BNS teigė sostinės meras.

remigijus simasius
Remigijus Šimašius, BNS nuotr.

Jis tikisi, kad Vyriausybė nepersigalvos dėl dalyvavimo projekte.

„Tikimės, su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija bei Vyriausybe pokalbiai jau baigti ir artimiausiu metu galėsime pasirašyti sutartį“, – tvirtino R. Šimašius.

Kaip skelbė portalas vz.lt, Nacionalinio stadiono koncesijos konkursą laimėjusio konsorciumo pagrindinė partnerė, koncerno „Icor“ įmonė „Axis industries“ traukiasi iš projekto, o jos vietą užims investicijų bendrovės „BaltCap“ fondas, iki šiol buvęs finansiniu partneriu.

Portalo duomenimis, „BaltCap“ fondas įsigijo bendrovę „Venetus Capital“, kuriai priklauso 98 proc. specialiosios projekto bendrovės (SPV) akcijų, o „Axis Industries“ valdys 1 proc. SPV įmonės akcijų, kadangi negali formaliai pasitraukti iš konsorciumo. Dar 1 proc. SPV akcijų toliau priklauso bendrovei „Kauno arena“.

Pagal parengtą koncesijos sutartį, ant Šeškinės kalvos turėtų būti pastatytas daugiafunkcinis sporto kompleksas, kurį, be nacionalinio stadiono, sudarytų dar 15 sporto objektų: lengvosios atletikos aikštė, 6 krepšinio salės, 3 futbolo treniruočių aikštės, rankinio, gimnastikos, bokso salės. Taip pat būtų statomi sporto muziejus, bendruomenės centras, biblioteka, vaikų darželis.

Daugiau nei 150 mln. eurų vertės projektas pastaraisiais metais strigo kilus ginčų su teisėsauga ir Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT), pripažinusia koncesijos konkursą neteisėtu, tačiau teismas šį sprendimą panaikino, o tarnyba teismo verdikto nebeskundė.

Pernai kovą pasirašyti koncesijos sutarties VPT neleido Finansinių nusikaltimų tarnybos (FNTT) ir Generalinės prokuratūros prašymu. Teisėsauga tuomet siekė išsiaiškinti, ar koncesijos vertės padidėjimas po derybų yra pagrįstas ir teisėtas.

A. Janukonis: „Icor“ pasitraukė dėl stadiono statybos rizikos

Koncernas „Icor“ pasitraukė iš nacionalinio stadiono projekto Vilniuje, nes jo statyba tapo pernelyg rizikinga, sako vienas „Icor“ savininkų ir jo valdybos pirmininkas.

„Fondas („BaltCap“ – BNS) yra projekto finansuotojas, o „Icor“ – jo plėtros bei statybos įmonė. Tačiau šio projekto specifika tokia, kad visas galimas pelnas yra jo finansavime, o visa rizika – statyboje. Todėl tiek rizika, tiek ir galimybės turi koncentruotis vienose rankose“, — komentare teigė A. Janukonis.

nacionalinis stadionas vilnius

Jis išsamiau nekomentavo pabrėžęs, kad „Icor“ dėjo visas pastangas, kad projektas išliktų gyvybingas.

„Visus šiuos trejus su puse metų, kuomet dėl įvairiausių priežasčių virš projekto pakibdavo naujos grėsmės, dėjome visas pastangas, kad jis išliktų gyvybingu. Labai džiaugiuosi, kad galų gale Nacionalinis stadionas Vilniuje bus pastatytas“, – teigė A. Janukonis. 

Stadiono koncesijos konkursą laimėjusio konsorciumo lyderiu tapo investicijų bendrovės „BaltCap“ fondas – jo  partneris Šarūnas Stepukonis BNS teigė, kad iki šiol projektui vadovavusi įmonė „Axis industries“ negali prisiimti išaugusių statybos kaštų rizikos.

„Mes įsigijome „Venetus Capital“ (jai priklauso 98 proc. specialiosios projekto bendrovės (SPV) akcijų), su tikslu, kad galėtume truputį daugiau pinigų įdėti į statybas. Tai dabar yra būtina, nes per pastaruosius pusantrų metų statybos pabrango dviženkliais procentais, todėl matome, kad už tuos prieš tai planuotus 87 mln. eurų tiesiog neįmanoma pastatyti. Dabar tai kainuos apie 100 mln. eurų“, – sakė Š. Stepukonis.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • Labai Labai

    2021-08-23, 0:12  

    Situacija Vilniuje su stadionu yra tragedija. Labai didelė gėda.
    Gerai , kad Kaunas , panašu pastatys stadiona ir nauplius Lietuvos gėda.

Rekomenduojami video