Top Baneris

Interjero dizaino psichologija. Kaip aplinka veikia mūsų elgesį

2023 lapkričio 22 d.
Professional interior design services on Sydneys Northern Beaches
„Pinterest“ nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Architektė Ernesta Andrė
Interjero dizainas dažniausiai suvokiamas kaip spalvų, formų ir dekoro derinys, tačiau nedažnai įsigilinama į tai, kaip aplinka, kurioje mes gyvename ir dirbame, gali paveikti mūsų nuotaiką ir net elgesį. Kiekvienas žmogus skirtingą aplinką vertina panašiai: ar man čia gera, ar saugu, ar aš noriu ilgiau pasilikti. Kalbant apie namų interjerą labai svarbu sau atsakyti, kokioje aplinkoje mes norime gyventi. Tik taip galime sukurti erdvę, kuri maksimaliai atitiks mūsų poreikius. Spalvų psichologija, formos ir erdvės įtaka, natūralių elementų integravimas – visi šie aspektai kuria harmoningą interjerą individualiam charakteriui.

Interjero dizainas gali turėti didelės įtakos mūsų psichinei sveikatai ir nuotaikai. Erdvės, kuriose gyvename ar dirbame, mums sukelia įvairias emocijas – nuo džiaugsmo ir ramybės iki nerimo ir nuolatinio diskomforto. Gerai suplanuotas interjeras gali padėti sukurti jaukią ir raminančią erdvę, sumažinti stresą ir nerimą. Kita vertus, prastai suprojektuota ar netvarkinga erdvė gali kelti įtampą, skatinti nuotaikų kaitą ir net depresiją. Šiame straipsnyje išnagrinėsime, kaip rasti tinkamą formos, spalvos ir funkcijos pusiausvyrą ir kaip tai gali pagerinti bendrą savijautą patalpoje.

2016 colopur trends calendar INTERIORS
„Pinterest“ nuotr.

Spalvų įtaka mūsų elgesiui

Spalvos ne tik puošia mūsų kasdienį gyvenimą, bet ir daro didelę įtaką mūsų nuotaikai bei emocijoms. Ypatingą svarbą spalvos įgyja interjero dizaine, kur jos gali pakeisti ne tik patalpos išvaizdą, bet ir veikti žmonių jausmus bei elgesį. Šiltos spalvos – geltona ir oranžinė – paprastai sukuria šilumos ir energijos jausmą, o šaltos – mėlyna ir žalia – skatina atsipalaidavimą ir ramybę. Norėdami sukurti erdvumo jausmą interjere naudokite šviesias, šalto atspalvio spalvas. O jei erdvei norite suteikti daugiau intymumo, spalvas rinkitės tamsesnės, nebijokite ir tamsių baldų. Jie sugers didžiąją dalį natūralios šviesos, suteikdami kompaktiškumo jausmą. 

Aptarkime daugiau spalvų 

Balta, šilta pilka ar ruda yra neutraliausios spalvos, kurios veikia raminančiai, nesukelia jokių stiprių ar neigiamų emocijų. Tai puikus pasirinkimas namams, kuriuose gyvens šeima su mažais vaikais. 

Juoda spalva suteikia erdvei kompaktiškumo, jaukumo. Namuose dažniausiai naudojama dekoro elementams bendrai visumai sujungti. Darbo erdvėje juoda suteikia prabangos ir pasitikėjimo savimi. 

Geltona arba oranžinė – pozityvumo, geros nuotaikos ir energijos spalva. Tiks virtuvei ir vonios kambariui pagyvinti. 

Raudona – stipriausia spalva iš visų. Ji energizuoja, suteikia džiaugsmo, tačiau taip pat gali skatinti agresiją ir pyktį, tad jei estate jautri asmenybė, šios spalvos venkite.

Mėlyna spalva kambaryje padeda atsipalaiduoti, todėl dažnai naudojama miegamojo ar vaikų kambarių akcentams. Darbo erdvėje mėlyna spalva padeda susikaupti ir skatina produktyvumą. 

Žalia spalva puikiai tiks visiems kambariams, nes suteiks optimizmo, motyvacijos ir veiks raminančiai. 

Augalai ir natūralios tekstūros

Yra daugybė atliktų tyrimų, kurie rodo, kad buvimas gamtoje sumažina streso lygį. Todėl pastaruoju metu itin tendencingas biofilinis dizainas, kuriam būdingas gamtos elementų, tokių kaip augalai ir natūralios tekstūros, įtraukimas į namus. Biofilinis dizainas skatina naudoti natūralias medžiagas: medį, natūralų akmenį, augalinius audinius. Tačiau pagrindinis šio dizaino komponentas yra būtent augalai. Kambariniais augalais galime sukurti raminančią ir nuotaiką pakeliančią erdvę. Taip pat daugelis augalų natūraliai filtruoja orą, mažina alergenų atsiradimą ir gerina oro kokybę. 

download 9 12
„Pinterest“ nuotr.

Tinkamas apšvietimas interjere

Natūrali šviesa ir tinkamai suprojektuotas apšvietimas turi didelį poveikį žmonių psichologinei būsenai ir nuotaikai. Tinkamai apšviesta darbo aplinka gali padėti pagerinti darbuotojų produktyvumą ir padidinti jų gebėjimą sutelkti dėmesį. Apšvietimas labai priklauso ir nuo funkcijos. Pritemdyta šviesa slopina ir ramina, o ryški šviesa – didina aktyvumą. Natūrali šviesa skatina produktyvumą. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kaip natūrali šviesa kinta per dieną ir kaip ją galima maksimaliai panaudoti, ypač tamsiojo sezono metu. 

download 9 10
„Pinterest“ nuotr.

Kaip vizualiai suteikti erdvei jaukumo?

Ar kada susimąstėte, kad norimą įspūdį erdvei galime suteikti nepajudinant sienų. Patalpą galime susiaurinti, paplatinti, paaukštinti lubas, taip sukuriant taisyklingas proporcijas, kurios pridės jaukumo ir komforto. Nudažius galinę sieną ir lubas tomis pačiomis tamsesnėmis spalvomis, o šonines sienas – šviesiomis, erdvė atrodys platesnė ir erdvesnė. Nudažius dvi priešingas šonines sienas tamsiomis spalvomis, o foną ir lubas – šviesiomis spalvomis, erdvė optiškai susiaurės. Tekstūros taip pat gali būti naudojamos tam tikram įspūdžiui sukurti. Lygi sienų ar baldų tekstūra gali sukurti prabangos pojūtį, o grubi – jaukumo. Dar vienas labai svarbus aspektas, kalbant apie bendrą erdvės suvokimą, yra tvarkinga erdvė. Netvarkinga ir chaotiška aplinka, besimėtantys, vietos neturintys daiktai gali kelti didžiulę įtampą, ypač namų aplinkoje, kur grįžus po darbų norisi ramybės. Šią problemą išspręsti galima tinkamai perplanuojant baldus arba atsisakant nereikalingų daiktų.

Interjero dizainas turi nepaprastą galią formuoti ne tik fizines erdves, bet ir jose gyvenančių žmonių emocijas, mintis ir elgesį. Kiekvienas kampas, kiekviena spalva ir kiekviena tekstūra gali turėti įtakos mūsų savijautai.

Architektė
Ernesta Andrė
Tel. +370 672 36 883

info@ernestaandre.lt
www.ernestaandre.lt


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video