Interjero dizaino procesas: kuo gilyn į mišką – tuo daugiau medžių

Interjero dizaino procesas: kuo gilyn į mišką – tuo daugiau medžių

Autorius: Karolina Vaitaitytė
interjero dizainas
Asociatyvinė Unsplash nuotr.

Natūralu, kad susiduriantiems su individualaus būsto įsigijimu bei įrengimu pirmą kartą, kyla daug klausimų – nuo ko pradėti? Kokia veiksmų seka? Ar tikrai būtinas interjero dizaineris? Kada reikėtų į jį kreiptis? Kaip tinkamai paskirstyti biudžetą – kur galima sutaupyti, o kur to daryti nereikėtų?

Bet koks projekto procesas jungia daugybę sudedamųjų. Norint tinkamai jas suvaldyti, neužtenka turėti teorinių žinių – tam reikalinga daugiametė praktika. Įprastai nėra vieno teisingo atsakymo, kiekvienas pasirinkimas turi savo niuansus. Teisingiausias sprendimas – rinktis tai, kas atitinka individualius užsakovo poreikius, nebūtinai sutampančius su daugumos, kurie galbūt bus unikalūs. Interneto platybėse šiandien gausu informacijos ir patarimų, deja, jie ne visada būna struktūrizuoti ir pakankamai kompetentingi. Todėl, patartina atsakymų ieškoti tik patikimuose šaltiniuose.

Archbook“ – architektų ir interjero dizainerių bei jų projektų bazė, kurioje kiekvienas gali atrasti įkvėpimą ir individualius poreikius atitinkantį specialistą.

Interjero dizaineris – nūdienos mada ar būtinybė?

Sklando mitas, kad interjero dizainerio pagalba yra nebūtina, jeigu nėra siekiama turėti itin ištaigingus namus arba biudžetas yra ribotas. Interjero dizaineris iš tiesų nėra būtinas, jei būstas yra tik kosmetiškai atnaujinamas, bet nėra įrengiamas „nuo nulio“, arba renovuojamas iš pagrindų. Tokiais atvejais išties galima pasikliauti savimi arba į dizainerį kreiptis tik konsultacijai.

Karolinos Vaitaitytės interjeras

„Šykštus moka du kartus“ 

Nors gali skambėti prieštaringai, bet interjero dizainerio paslaugos yra aktualios tiems, kurių biudžetas yra apribotas. Nepaisant to, kad paslaugų įkainis kartais gali atrodyti kaip prabanga, tačiau įvertinus skaičius, išleistus būstui įsigyti ir tolesniems procesams – tai tik lašas jūroje. Juk būtent nuo dizainerio ir priklausys, ar nereikės susimokėti dvigubai už klaidų taisymus, kurie šioje srityje paprastai prasideda triženkliais skaičiais.

Karolinos Vaitaitytės interjeras

Interjero dizainas – ne tik vizualus menas

Reikėtų nepamiršti to, kad dizainerio darbas neapima tik galutinio vaizdo – pirmiausia tai yra techninės žinios, funkcionalumas, ergonomika, individualiai išieškoti sprendimai, įvertinus konkrečią erdvę ir būsimų jos gyventojų poreikius bei lūkesčius. Ir tik tada visa tai įvelkama į tam tikrą „rūbą“, kuris, vėlgi, yra kuriamas atsižvelgiant į turimą biudžetą, renkantis kompromisą tarp „gražu“ ir „praktiška“.

Šiandieninė gaminių pasiūla yra labai plati, dėl ko galima lengvai pasiklysti tarp pasirinkimų, o išmanant visus techninius aspektus galima paprastai atrasti kiekvieno asmeninį aukso viduriuką. Nenuostabu, kad pradedančiojo interjero dizainerio žinios neprilygs daug metų dirbančio profesionalo patirčiai. Pabrėžiama ne vizualinio pojūčio, o techninė darbo patirtis, todėl rekomenduojama atsižvelgti į projekto apimtis bei sudėtingumą. Štai čia atsakymas, kodėl taip skiriasi dizainerių darbo įkainiai. 

Interjero projekto eiga – nuo ko pradėti?

  1. Kada kreiptis į interjero dizainerį?

Interjero dizainerį patartina rinktis kuo anksčiau. Jei tai individualus namas – gavus architektūrinį projektą, jei tai butas – vos tik jį įsigijus. Neretai pradėjus dirbti ties interjero dizainu, atsiranda poreikis pakoreguoti langų išdėstymą ar jų matmenis, pastumdyti vidines pertvaras, durų angas. Norint išvengti griovimo ir perstatymo darbų arba atsisakyti tinkamiausių interjero sprendimų tik todėl, kad jau per vėlu keisti namo architektūrą – svarbu planuoti interjero projektą lygiagrečiai.

collov home design 4 jQL4JCS98 unsplash
Asociatyvinė Unsplash nuotr.
  1. Interjero vizija, tuomet techniniai planai

Viena dažniausiai pasitaikančių klaidų, kai pirmiausia yra kreipiamasi su prašymu sudėlioti elektros ar kitus techninius planus, o jau vėliau tikimasi prieiti prie interjero kūrimo: kur ir kokie baldai bus, kokios medžiagos ar spalvos bus naudojamos. Tai yra atvirkštinė darbo eigos seka, su kuria profesionalas, prisiimantis atsakomybę už galutinį rezultatą, neturėtų sutikti.

Techniniai planai – tai ne kas kita, o užduotys meistrams, kad interjero vizija virstų realybe. Jei nėra tikslios vizijos, savaime suprantama, kad užduotis suformuoti yra neįmanoma. Puikus būdas susikalbėti su užsakovu nepaliekant vietos interpretacijoms – 3D vizualizacijos, ir virtualūs pasivaikščiojimai po sumodeliuotas patalpas. Kai interjero koncepcija yra išgryninama, tuomet galima ruošti ir patį projektą.

  1. Dvi interjero projekto dalys: statybinė ir baldinė

Statybinė projekto dalis – tai pertvaros, durų angos bei jų atidarymo kryptys, elektros, santechnikos, grindų bei lubų planai, gipso ir apdailos darbai. Pateikiant pilną interjero projektą – tokius planus turėtų lydėti perkamų daiktų sąrašai – šviestuvai, santechnikos prekės, grindų dangos ir kt.

Baldinė projekto dalis skyla į dvi kategorijas – tai gaminami bei perkami baldai. Gaminamų baldų brėžiniai turi būti ne tik fasadai, bet turi turėti numatytą ir vidinį baldų išplanavimą, konkrečias numatytas medžiagas bei furnitūrą. Perkami baldai, kaip ir įvairūs vizualizacijose panaudoti aksesuarai (kilimai, paveikslai ar pan.), pateikiami sąrašo pavidalu.

Yra žmonių, kuriems vidaus dizainas yra ne mažiau svarbus nei išorinis. Šiandien yra didelė aksesuarų, skirtų baldų vidaus išplanavimui pasiūla – nuo įvairios paskirties vidinių dėklų ar skirtingo medžiagiškumo skirtukų daiktams organizuoti iki išskirtinių buičiai skirtų sprendimų, pavyzdžiui, iš stalčiaus ištraukiama ir išlankstoma lyginimo lenta. 

Dizaineris numato visus idėjinius sprendimus, o tuomet perduodama atsakomybė į baldžiaus rankas – pasitikrinti matmenis po jau įvykusių statybinių darbų ir paruošti gamybai skirtus konstruktorinius brėžinius.

Prieš paleidžiant projektą gamybai, rekomenduojama dar sykį peržvelgti brėžinius tiek užsakovui, tiek jo dizaineriui ir paprašyti baldžiaus pasiruošti medžiagų pavyzdžius patvirtinti. Tai ypač svarbu dažytiems paviršiams, kadangi net tas pats spalvos kodas realybėje gali žymiai skirtis renkantis skirtingus dažų gamintojus. Gavus dažytų paviršių pavyzdžius, prisidėjus juos prie bendros kitų interjere naudojamų plokščių paletės bei grindų dangos pavyzdžio, gaunama bendra medžiagiškumo mozaika, kurioje aiškiai galima pajusti, ar viskas atitinka numatytą viziją. 

  1. Kada įsitraukia kitos statybų dalys?

Turint pilną interjero projektą, į procesą įsitraukia ir kitų sričių atstovai. Pavyzdžiui, dizaineriui pasidalinus lubų planais, atsižvelgiant į jau suplanuotus apšvietimo taškus, rekuperaciją montuojantys atstovai planuoja, kur bus dėliojami difuzoriai. Ne mažiau svarbus numatytas baldų išdėstymas, vertinant ir siūlant efektyviausius rekuperacijos sprendimus. Esant poreikiui – bendradarbiaujama su dizaineriu renkantis difuzorių tipą bei numatant priėjimo prie sistemos vietas. 

Panaši situacija ir su langais: kol nėra galutinės projekto vizijos, dizaineris negali patarti, kokie langų rėmai ar jų furnitūra turėtų būti. Jei plastikiniai – kokios spalvos, ar spalva išorėje ir viduje skirsis? Jei langai mediniai – koks tai turi būti medis? Paprastai derinama prie numatyto medžio interjere.

spacejoy q3Qd86sfaoU unsplash
Asociatyvinė Unsplash nuotr.

SVARBU:

  • Į interjero dizainerį kreiptis kuo anksčiau;
  • Kuo didesnis ir daugiau investicijų reikalaujantis projektas, tuo svarbesnė dizainerio patirtis;
  • Projekto eigos eiliškumo išlaikymas: tiksli interjero vizija ir tik tada – projektas;
  • Projekto koordinavimas: įprastai šį darbą atlieka projekto statybų vadovas, o dizaineris proceso metu atsako į kilusius klausimus;
  • Tinkamas biudžeto paskirstymas: netaupyti sudėtingai keičiamiems daiktams bei instaliacijoms.

Kur galima pataupyti, o į ką investuoti?

Retai kada užsakovas turi galimybes statyti ar įsigyti, o po to ir įsirengti būstą be finansinių apribojimų. Šis klausimas aktualus kone kiekvienam. Rekomenduojama netaupyti tam, kas laiku bėgant būtų sudėtingai (ir brangiai) pakeičiama. Pradedant nuo plika akimi nematomų sričių: kokybiškai atlikta elektros instaliacija ar tinkamai įrengta vėdinimo sistema, baigiant grindimis ar pagal užsakymą gaminamais, įmontuojamais baldais. 

Kur tikrai galima sutaupyti – laisvai pastatomi baldai, šviestuvai, įvairūs aksesuarai. Yra galybė itin pigių gaminių, kurie tinkamai parinkti ir suderinti puikiai suskambės. Apie galutinį biudžetą reikėtų iš anksto informuoti interjero dizainerį, kad jis galėtų atrasti pusiausvyrą interjero sprendimų pasiūlai.

dizainas scaled
Asociatyvinė Unsplash nuotr.
Temos: baldų išdėstymas, Gaminamų baldų brėžiniai, interjero dizaineris, interjero projektas, Interjero projekto eiga, Kada kreiptis į interjero dizainerį?, Karolina Vaitaitytė, Statybinė projekto dalis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai